Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Başkanlar 2018'den umutlu
Başkanlar 2018'den umutlu

Antalya Dernek Başkanı Cemal Yağcı ve Bitlis Dernek Başkanı Sabri Topçu, yeni yönetmelik ve sektörün bölgelerdeki durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkanlar, yönetmeliğin genel anlamda olumlu olduğunu ve 2018 yılının sektör açısından daha iyi geçeceğine inandıklarını ifade etti.

Antalya Dernek Başkanı Cemal Yağcı ve Bitlis Dernek Başkanı Sabri Topçu, yeni yönetmeliği değerlendirirken karayolu taşıma sektörünün bölgelerdeki durumu ile ilgili de açıklamalar yaptı. Başkanlar, yönetmeliğin genel anlamda olumlu olduğunu ve 2018 yılının sektör açısından daha iyi geçeceğine inandıklarını ifade etti.


 

Cemal Yağcı: Net bir eksiklik görmüyoruz

Açıklamalarına yeni yönetmeliği ele alarak başlayan Antalya Dernek Başkanı Cemal Yağcı, bölgelerinde esnaftan yönetmelikte ilgili herhangi bir tepki almadıklarını belirterek: “Esnaftan tepki almayınca biz buna tepkisizlik deriz. Yani bu duruma bakınca da yayınlanan yeni yönetmeliğin olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Yeni yönetmelik beklentilerimizin çoğuna cevap veriyor. Bunun yanında bazı eksiklikler, bazı aksaklıklar mutlaka vardır ama hükümetin çalışmaları açısından gayet güzeldir diyebilirim” dedi. Yönetmelikte net bir eksiklik görmediklerini ifade eden Yağcı, “eğer eksiklik varsa da hükümetin bunu düzelteceğini düşünüyoruz. Diğer yandan ben de Türkiye Otobüsçüler Federasyonu kurucularındanım, aynı zamanda yönetimdeyim. Zaten bu var olan eksiklikleri biz de görüp, değerlendirip söylemiştik, onları düzeltme adına yeni işler yapılacaktır, iyi olduğuna güzel olduğuna inanıyorum, bizim esnafımızdan bir tepki olmadığına da göre herhangi olumsuz bir şey diyemeyiz. Çünkü bize gelip sordukları takdirde nerde ne eksik olduğunu görürüz, söyleriz, burası şöyle olsa daha iyi olurdu diyenler olur mutlaka. Biz zaten Sayın Binali Yıldırım ile de yıllarca çalıştık. O dönem Ulaştırma Bakanıydı kendisi. Binali Bey’in bu konuda eksik bir nokta bırakmayacağına inanıyorum” diye konuştu.


“2018 daha iyi olacak”

Konuşmasına geçtiğimiz yılları değerlendirerek devam eden Yağcı, “2017 yılı 2016’ya göre bizim açımızdan daha iyi geçti. Beklentilerimizin büyük kısmına cevap aldık ve 2018’de de Allah’ın izniyle çok daha iyi olacağına inanıyorum” dedi. Bulundukları bölgenin turizm bölgesi ve aynı zamanda ülkenin en gözde tatil yerlerinden olduğuna değinen Cemal Yağcı, “Antalya hem yerli hem de yabancı akınına uğrayan bir yer ve her yönüyle çok güzel bir ilimiz. Bunun zamanla konaklamasıyla, turizmiyle, deniziyle, her şekilde çok daha iyi olacağına inanıyorum. Özet olarak 2018’in geçen yıla oranla daha iyi olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.


“Turizm daha iyi konuma gelmeli”

Antalya’nın turizmin merkezi olduğunu vurgulayan Yağcı, yolcu taşıma oranlarını da değerlendirerek: “Diğer iller için bir şey söylemem ama Antalya turizmin merkezi ve tatil beldesi bir ilimiz. Burada 2017 senesi hem turizm hem tatilciler için iyi bir yıl oldu, beklentilerimiz tam olmasa da büyük çoğunlukla gerçekleşmiştir. İnşallah bizim bütün beklentimiz turizmin daha iyi bir konuma gelmesi ve daha fazla sahip çıkılması. Antalya zaten altyapı faaliyetleri açısından da oldukça iyi konumda, belediyelerimiz, büyükşehirlerimiz büyük özveriyle çalışıyorlar, tabiri caizse turizmin gelirlerini ikiye üçe katlamak için büyük çabaları var. Aynı zamanda ticari de bir bölge oldu, her şeyin iyi olacağına inanıyorum” dedi.


 

Topçu: Cezalarda düzenleme bekliyoruz

Bitlis Dernek Başkanı Topçu, yeni yönetmeliği ele alarak başladığı açıklamalarına şöyle devam etti: “Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği Ocak ayının ilk haftası yayınlandı. Okuduk, inceledik, değerlendirdik. Ben yeni yönetmeliği genel olarak olumlu görüyorum. Uygulamalar içinde mutlaka olumsuz olanlar vardır ancak genel çerçeveden bakarsak yerinde olduğunu söyleyebilirim.” Sabri Topçu, Ulaştırma Bakanlığı’na ve yönetmeliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini ilettiğini belirterek: “Yönetmelik uzun uğraşlar sonucu hazırlandı, yayınlandı. Sadece bu yönetmelikte yer alan ceza uygulamaları konusunda biraz daha hassasiyet daha doğrusu biraz daha insaf bekliyoruz. Bu cezalara dair düzenlemeler olursa bizim için daha iyi olur” diye konuştu.


TOFED’in ziyareti

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Yöneticileri’nin geçtiğimiz günlerde Btilis’e gerçekleştirdiği ziyarete de değinen Topçu: “Sağolsunlar federasyon yöneticileri geldiler, burada bizleri ziyaret ettiler. Genel anlamda çok uzun zaman geçiremedik ama yine de iyi, olumlu görüşmeler yaptık. Sayın Vali ile bir araya geldik. Yaptığımız toplantı ve görüşmeler gayet olumlu, dostane bir havada geçti. Dar zaman içerisinde nitelikli bir ziyaret olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.


“Yolcu sayılarında başarılıydık”

Karayolunda yolcu taşıma oranlarına dair de açıklamalarda bulunan Topçu: “2017 yılı yolcu taşıma sayıları bakımından bizim adımıza gayet güzel geçti. Ancak şunu da söyleyelim; mazot zammı bizi perişan etti. Yolcu taşıma oranları açısından sirkülasyonumuz iyiydi ve bu konuda bütün yıl boyunca başarılı bir tablo ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Bayağı bir ilerleme kaydettik. Tabii diğer yandan, dediğim gibi maddiyata gelince durumlar değişiyor. Özellikle mazota yapılan zamlar bizim moralimizi fazlaca bozdu” dedi. Mazota uygulanan zamlar sonucunda gelir gider dengesizliği ortaya çıktığını ifade eden Topçu, bu durumun bütün otobüsçüler için olduğu gibi kendileri için de son derece olumsuz olduğunun altını çizdi.


Mülteci yolcular

Son dönemlerde sektör için büyük sorun teşkil eden mülteci yolcuların taşınması konusuna da değinen Bitlis Dernek Başkanı sabri Topçu: “Biz burada Kamil Koç firması olarak kesinlikle mülteci yolcu taşımıyoruz. Göç idaresinin verdiği izin belgesi ile gelen yolcular dışında mülteci taşımamız yasaktır. Biletsiz yolcuları kabul etmiyoruz, izin kağıdı olmazsa bu yolculara müsaade etmiyoruz” dedi.


“Korsan taşıma öldürüyor”

Bitlis Dernek Başkanı Sabri Topçu, korsan taşımacılık ile ilgili de şunları ekledi: “Korsan yolcu taşımacılığı konusunda büyük şikayetimiz var ve maalesef bu durumun önüne geçen kimse yok. Ulaştırma Bakanlığı havayoluna, denizyoluna ve demiryoluna yatırımlar, düzenlemeler yapıyor, denetlemeler yapıyor fakat karayolu ulaştırma konusuna gelindiği zaman aynı hassasiyet maalesef olmuyor. Bu bizim için son derece olumsuz bir durum. Bir an önce çözülmesini umuyoruz. Çok uzağa gitmeyelim daha geçenlerde korsan taşımacılık yapan bir minibüste dokuz kişinin öldüğü haberini duyduk. Şimdi biz buna de diyelim?” Topçu, korsan taşımacılık insanları ölüme götürdüğünü vurgulayarak şikayetçi olduklarını ve en kısa zamanda bu sorunun çözülmesini istediklerini sözlerine ekledi. 

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.