Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Göze çarpan bir değişiklik yok
Göze çarpan bir değişiklik yok

Alpar Turizm Müdürü Saffet Aluşay, yeni çıkan Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ni değerlendirdi. Yeni yönetmelikte yurtdışı yolcu taşımacılığına dair göze çarpan bir değişiklik olmadığının altını çizen Aluşay, sektörün bakanlıktan beklentilerini de dile getirdi.

8 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin sektöre hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başlayan Alpar Turizm Müdürü Saffet Aluşay, “Yönetmeliğe göz attığımızda yurtdışı, yani B1 ile düzenli yolcu taşımacılığında çok fazla göze çarpan unsurların olmadığı görülmüştür” dedi. 


“Mazeret yok”

Aluşay, günün şartlarına uygun e-devlet ağırlıklı firmalara istihdamı arttıracak, işi bilen kalifiye elemanlara yatırım yapılacağı yönetmeliğin yaptırımlarını süresinde yerine getirmeyenlerin uyarı cezalarına maruz kalacağını ileterek, “Yolcu taşıma biletinde, yetki belgesi sahibinin; adı/unvanı, yetki belgesi numarası, adresi, vergi kimlik numarası (gerçek kişilerde T.C. kimlik numarası), biletin seri ve müteselsil sıra numarası ve düzenleme tarihi ile yapılacak seyahate ilişkin; kalkış ve varış yeri, hareket tarihi ve saati ile yolcunun; Türk vatandaşı ise T.C. Kimlik numarası, Türk vatandaşı değilse uyruğu, pasaport numarası veya varsa yabancı kimlik numarası, engelli olup olmadığının yanında adı, soyadı, iletişim bilgisi, koltuk numarası ve taşıma ücretinin yer alması zorunludur. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 5 uyarma verilir maddesi ile B1 ve D1 yetki belgesi sahipleri, yapacakları düzenli yolcu taşımacılığı faaliyetinde, onaylı zaman tarifesinde belirtilen saatteki sefere göndereceği taşıtın plakası ve ATS bilgileri, taşıtta görevli personel bilgileri ile birlikte yolculara ait, 36’ıncı maddenin ikinci ve üçüncü fıkraları ile 38 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen bilgileri, seyahat başlayıncaya kadar, seyahati yapamayan veya tamamlamayan yolcu bilgilerinin ise, bu durumun meydana geldiği saatten en geç 30 dakika sonrasına kadar Bakanlığın U-ETDS sistemine işlemek/iletmek zorundadırlar, bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 10 uyarma verilir” maddelerine de değindi. Aluşay, “Bu gibi durumlarla karşı karşıyayız. Mazeret yok, zamanında ve süresinde yerine getirmek gerekiyor” diye ekledi.


“1’e 1 umuyorduk”

Saffet Aluşay, çeşitli ortamlarda dile getirmiş oldukları B1 taşımacılarına uygulanan 2’ye 1 oranı uygulamasını, 1’e 1 olarak uygulanmasını umduklarını fakat eski uygulamanın değişmeden devam ettiğini vurgulayarak, “D1 yetki belgesi ile taşımacılık yapanların 1’e 2 taşıt uygulaması 1’e 3 oranına çıkartılmıştır. Bu yönden B1 türü yetki belgesi sahipleri mağdur olmuşlardır. Taşımacılık sektörümüzün farklı yönlerden beklentileri bulunmaktadır. Yatırım yapıyoruz, istihdam yaratıyoruz ama diğer taraftan tüm sınır kapılarında minibüslerle yapılan korsan taşımacıların yaptığı haksız rekabete engel olamıyoruz. Bakanlığımızın buna bir çözüm bulmasını bekliyoruz” dedi.


“Özel izin kaldırılmalı”

Aluşay, “Yolcu taşımacılığını daha etkin hale getirip ülkemize daha fazla turist getirmek maksadı ile yaptığımız ikili anlaşmalarda belirttiğimiz sefer sayılarına ek seferlerin yapılabileceği belirtilmiş olmasına karşılık ek sefer yapacağımızda Bakanlıktan ayrıca talepte bulunup özel izin almak durumunda kalıyoruz. Bakanlığımız sistemde ek seferlerle alakalı kalkış saatlerimiz belli olduğundan araçlarımız hareket edip sınır kapılarına ulaştığında, en fazla 1 saat veya 2 saat ara ile aynı hat kodu ile ikinci bir aracın çıkışına izin veren bir uygulama yapıp özel izin olayını kaldırması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Özel izin durumlarının yolcu talebine göre ortaya çıktığını ve bu durumun hafta sonları daha fazla yaşandığını söyleyen Aluşay, hafta sonu Bakanlıkta bu hizmeti verecek kimse olmaması sebebiyle ek sefer yapamadıklarını iletti. “Bakanlığımızdan bununla ilgili nöbetçi memur uygulamasını başlatmasını istiyoruz ve her yurtdışı firmasına bu telefon numarasının duyurulması gerekir ki gümrük kapılarında bir sorunla karşılaşıldığında müdahale edilebilsin. Otobüslerin sefer yaptığı saatlerde mesai saatleri içinde bir sorun olduğunda müdahale edip destek alıyoruz fakat mesai saatleri haricinde olduğu takdirde, ertesi gün sabah dokuza kadar hiç kimseye ulaşılamadığından müdahale edilemeyip araçlar gümrük kapılarında beklemek durumunda kalıyor” dedi. 


“Sadece izin belgesi”

Aluşay ayrıca, Bakanlığın partner firmalara düzenleyip vermiş olduğu ikili izin belgesi tanımının, sadece izin belgesi olarak değiştirilmesi önerisinde bulunmak istediğini belirterek, “Bunun sebebi; ülkelerarası koordineli taşımacılık yapılması. Yani diğer ülkelerdeki partner firmalarımızla bağlantılı üçüncü ülkeye yolcu taşımacılığı yapabilmek için ikili izin belgesi değil izin belgesi adı altında verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Yönetmelikte yayınlananlar uyulması ve yapılması gereken şeyler, diğerleri Bakanlığımızdan beklentilerimizdir. Bizlere aracı olduğunuz için teşekkür ederiz” diye konuştu.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.