Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Bayburt Dernek Başkanı Süleyman Seyhan: “Sektör Can Çekişiyor”
Bayburt Dernek Başkanı Süleyman Seyhan: “Sektör Can Çekişiyor”

Gazetemize özel değerlendirmelerde bulunan Bayburt Şehirlerarası Yolcu Taşımacıları Derneği Başkanı Süleyman Seyhan, sektöre dair beklenti ve şikayetlerini aktardığı konuşmasına ”Sektör can çekişiyor” ifadelerini kullanarak başladı.

“Haksız rekabet teşvik ediliyor”

 “Herkesin gözü otobüsçünün üç kuruş parasında, yolcu yok, mecbur kalmayan otobüse binmiyor. Devletin hava yolu şirketlerine sağladığı akaryakıt indirimi yolcunun hava yolu ile seyahat etmesini teşvik ediyor. Devlet kendi eliyle haksız rekabeti teşvik ediyor” diyen Seyhan,  otobüsçünün geçen yıl mazotu 3 lira 60 kuruşa aldığını ancak aradan bir yıl geçmeden mazotun 5 lira 40 kuruş olduğunu vurgularken “Otobüsçü nasıl ayakta dursun? Otobüsçünün çilesi bununla bitmiyor” dedi. 


“Otogar ücretlerini kim belirliyor?”

Otogar giriş -  çıkış fiyatlarından da yakınan Seyhan, “Otogar giriş-çıkış fiyatlarını neye göre belirleniyor anlayan yok. Kamu bazı hizmetleri ücretsiz vermeli. Ama söz konusu otogarlar olunca kamu bu insanlar kazanıyor mu, kazanmıyor mu hiç düşünmeden otogar giriş -  çıkış fiyatlarını hiç kimseye sormadan kafasına göre belirliyor. Eskiden sadece otogar girişlerinden ücret alınırdı,  şimdi hem girişten hem çıkıştan para alıyorlar. Otogara girmeden yolcu indirsek, daha sonra kamera kayıtlarından otobüslere bir dünya ceza kesiyorlar. Benim bir otobüsüm Bayburt’tan Bursa’ya gidene kadar 300 TL otogarlara para ödüyor. Biz nasıl ayakta duralım” diye konuştu.

 

“Üvey evlat muamelesi yapılıyor”

Sektörün kanayan yarası 3’üncü Köprü sorununa da değinen Seyhan, “Devlet Yavuz Sultan Selim Köprüsüne mecbur etmiş otobüsleri, köprü hem diğer köprülerden pahalı hem de 60 Km daha fazla yol yapmamıza sebep oluyor. 60 km 60 LT mazot buda bize fazladan bir maliyet” dedi. Otoyol ücretlerinin de sektörü derinden yaralayan bir diğer etken olduğunu vurgulayan Seyhan, “Otoyol fiyatlarını hiç saymıyorum. Geçen yıl Bayburt – İstanbul arasına 120 TL bilet fiyatı alıyorduk. Bu yıl her şey zamlandı 100 TL ye bilet kesiyoruz. Yetkililere soruyorum otobüs sektörünün batmasını mı istiyorsunuz? Bilelim de boşuna ticaret yapmaya çalışmayalım. Doksan yıldır Türkiye Cumhuriyetinin şehirlerarası ulaşımını sağlayan bu sektöre üvey evlat muamelesi yapılmasına bir son verin artık” diye serzenişte bulundu.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.