Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Akaryakıtta Liderliğin Fotoğrafı: SHELL & TURCAS
Akaryakıtta Liderliğin Fotoğrafı: SHELL & TURCAS

Shell - TOFED İşbirliğinin 10'uncu yılının dolmasının ardından geçtiğimiz haftalarda 5 yıllık bir ortaklık daha kesinleşti. Shell & Turcas Perakende Satışlar Genel Müdür Yardımcısı Murat Birgül, gazetemizin sorularını sizler için içtenlikle yanıtladı.

 

İlk olarak Shell hakkında genel bir bilgilendirme yapabilir misiniz?

1907 yılında kurulan ve tarihçesi 19’uncu yüzyılda başlayan Shell, dünyada 70’den fazla ülke ve bölgede yaklaşık 94 bin çalışanıyla hizmet veren enerji ve petrokimya şirketler grubudur. Shell Grup Şirketleri; petrol, petrol ürünleri, doğal gaz, kimyasallar alanlarında verimli, sorumlu ve kârlı bir şekilde faaliyet gösterirken, küresel enerji ihtiyacının ekonomiye, çevreye ve toplumsal ihtiyaçlara duyarlı bir şekilde karşılanmasına katkı sağlamaktadır.

Enerjiyi çevreye ve topluma karşı sorumlu, kârlı şekilde üretmeyi ve kullanıma sunmayı başlıca görevimiz olarak kabul ediyoruz. Faaliyetlerimizi gerçekleştirirken müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve kanun koyucular ile yakın bir şekilde çalışmayı amaçlarken enerji kaynaklarının en verimli ve sürdürülebilir şekilde değerlendirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.


 

1901’de midye kabuğu logosu ile başlanan ancak 1904’e gelindiğinde deniz kabuğu veya istiridye amblemi haline dönüşen bir sembol marka süreci var. Bu marka sembol, Shell için neyi ifade ediyor? İstiridye kabuğunun Shell ile ilgisi ve görsel temsiliyet konusunda önemi nedir?

 

Shell kelimesi ilk olarak 1891’de, Marcus Samuel and Company tarafından Uzak Doğu’ya sevk edilen gaz yağının ticari markası olarak görüldü. Bu küçük Londra işletmesi başlangıçta antika eşyalar, doğu kökenli ve merak uyandıran deniz kabukları üzerineydi. Bunlar o kadar popüler hale geldi ki o zamanda şirketin Uzak Doğu ile kârlı bir ithalat-ihracat işinin temelini oluşturdu. Bu kelime, 1897’de Samuel’in Shell Transport and Trading Company’yi kurmasıyla kurumsal statü kazandı. 1901’deki ilk logo bir midye kabuğuydu fakat 1904’e gelindiğinde kurum ve marka adını görsel olarak temsil etmesi için deniz kabuğu veya istiridye amblemi kullanıldı. 

Royal Dutch Petroleum Company ile Shell Transport and Trading 1907’de birleştiğinde ikincisinin marka adı ve sembolü (Shell ve istiridye) yeni Royal Dutch Shell Grubu’nun kısa adı ve amblemi halini aldı. Ve o günden bu yana da öyle kaldı. Shell ambleminin biçimi, grafik tasarımındaki eğilimlere paralel şekilde yıllar içinde kademeli olarak değişti. Bugünkü amblem 1971’de kullanılmaya başlandı. Otuz yıl sonra dahi dünyanın en çok tanınan sembollerinden biri olarak zamana meydan okuyor. 


 

Shell’in Türkiye’deki faaliyetlerini anlatabilir misiniz? Shell, Türkiye’de faaliyetlerine ne zaman başladı? 

Shell olarak Türkiye’de, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan yani 1923 yılından beri faaliyet gösteriyoruz. Kurulduğumuzdan bu yana enerji alanında sektöre yeniliklerle, yüksek standartlarla liderlik etmek ve ekonomiye katkıda bulunmak için çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye’de; “Perakende Satışlar”, “Madeni Yağlar Üretim ve Pazarlama”, “Filo Çözümleri”, “Toptan Akaryakıt”, “Enerji ve Gaz”, “Doğalgaz ve Petrol Arama”, “Havacılık Satışları”, “Kimya Satışları” ve “Denizcilik Satışları” alanlarında faaliyet gösteriyoruz.  Shell Türkiye’nin Shell & Turcas Petrol A.Ş çalışanları da dahil 800 civarında çalışanı bulunuyor ve şirketimiz yaklaşık 15 bin kişiye de dolaylı olarak istihdam sağlıyor.


 

Shell’in 975 noktasında bulunan “Taşıt Tanıma Sistemi” hangi kullanıcılara hitap ediyor? Bu hizmet neleri kapsıyor? 

 

Shell & Turcas Petrol A.Ş olarak, Türkiye’nin ilk “Taşıt Tanıma Sistemi” unvanına sahip olan Shell Taşıt Tanıma Sistemi’ni 22 yıldır, ülkemizin dört bir tarafına yayılmış geniş istasyon ağımızda, müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Lansmanını gerçekleştirdiğimiz günden bu yana akaryakıt piyasasının çok önemli bir parçası ve işletmelerin güvenilir iş ortağı haline gelen Taşıt Tanıma Sistemi (TTS) ile öncülüğümüzü, hem hizmet kalitesi ve istasyon yaygınlığı, hem pazar payı anlamında başarıyla sürdürüyoruz. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında firmalar tarafından kullanılan Shell TTS, gelişmiş online sistem bağlantısı ile sürekli iletişim, alternatif ödeme metotları ile hızlı hizmet, etkin ve pratik filo yönetimi imkânı sunuyor. 

Türkiye’de ilk olarak Shell tarafından 1996 yılında hayata geçirilen TTS, ticari araç filolarında akaryakıt satın alımı ve filo yönetimi konularında şirketlere yüksek teknoloji ile geliştirilmiş çözümler sunuyor. Verdiğimiz filo yönetim hizmetiyle ulaştırma alanında, firmaların çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz. Shell TTS bugün, Türkiye’nin dört bir tarafındaki yaklaşık 30 bin seçkin firma, 550 bini aşkın araç tarafından kullanılıyor. Online uydu bağlantısı ile sürekli iletişim, etkin ve pratik filo yönetimi imkânı sunan Shell TTS’nin geniş hizmet ağı sayesinde, Türkiye’ye yayılmış 975 Shell akaryakıt istasyonunda bu hizmetten yararlanılabiliyor. Müşterilerinin ihtiyaçlarına özel geliştirilmiş çözümler ile Shell TTS, her geçen gün yenilenerek gelişen hizmetleri ve avantajları ile şirketlerin güvenilir “İş Ortağı” olmaya devam ediyor. Kapsamlı bir filo ve akaryakıt yönetim sistemi olan Shell TTS platformundaki farklı uygulamalar sayesinde şirketler, filolarındaki araçların yakıt tüketim verilerine anlık olarak ulaşabiliyor ve tüketimleri yönetebiliyorlar.


 

Müşteri sadakati programı kapsamında yer alan Shell’in Club Smart Kart uygulaması, kullanıcılarına ne gibi avantajlar sunuyor? 

‘Her gün her ziyarette gülümseyen müşteriler yaratmak’ hedefiyle çalışıyoruz. Bunun için de ürün ve hizmetlerimizi sürekli geliştiriyor, Shell’in üstün gelişmiş teknolojisi ile tüketicilerin hayatını kolaylaştırmaya yardımcı oluyoruz. Böylece tüketicilerin beklenti ve taleplerini zamanında öngörerek, en doğru çözümü, en iyi ürün ve hizmeti sunmaya gayret ve özen gösteriyoruz. Tüketicilerin tercihleri, ürün ve hizmetlerimizi geliştirmeye imkân tanıyor. Müşterilerimizle bağımızı güçlendiriyor, onlara cazip fırsatlar sunmamıza yardımcı oluyoruz. Hayatın farklı alanlarında da Shell ayrıcalıklarını hissettiriyoruz.

Birçok uygulamamız ile fark yaratıyor ve sektöre öncülük ediyoruz. Müşteri iletişiminde en önemli dönüm noktalarından biri, 2002 yılında başlattığımız akaryakıt sektörünün ilk ve en büyük sadakat programı Shell Club Smart oldu. Shell Club Smart, 16’ıncı yılında 11 milyon kullanıcıya ulaştı. Shell Club Smart Card ile müşterilerimize birbirinden cazip fırsatlar sunmanın yanı sıra tüketicilerin talep ve eğilimlerini takip ediyoruz. Ünlü markaların yer aldığı, avantajlarla dolu Shell Club Smart programımız, kart sahiplerine özel sürprizler sunuyor.


 

Müşteri sadakati giderek daha fazla dijital veriler ve teknoloji ile iç içe bir hale geldi. Sizin bu yönde ne gibi atılımlarınız bulunuyor?

 

İletişim teknolojilerindeki gelişmeyle birlikte mobilite ve dijitalleşme birçok sektörü yeniden şekillendiriyor. Türkiye’de akıllı telefon kullanımının artması ile bu değişim daha da hızlanıyor. Mobil iletişim araçlarının önemli bir parçası haline gelen dijital platformlar artık perakende dünyası için de oldukça değerli.  

Yaptırdığımız araştırmalara göre bugün tüketiciler için en tatmin edici perakende alışveriş deneyimi, onlara zaman kazandırdığınızı hissettirdiğiniz deneyimler olarak ortaya çıkıyor. Bunu sağlamak için de dijital dünya ile yüz yüze perakende deneyimini kesintisiz şekilde birleştirmeniz, aynı zamanda tüketicilere keyif verecek ve onları şaşırtacak, hayatlarını kolaylaştıracak iş birlikleri ve kampanyalar sunmanız gerekiyor. Biz de bu doğrultuda müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak, onlara zaman kazandıracak projeler geliştiriyoruz.

 

Shell Mobil Uygulamamız ile müşterilerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamayı hedefliyoruz.  Türkiye’de 2012 yılında kullanıma sunduğumuz Shell Mobil Uygulaması bugüne kadar 800,000’den fazla kişi tarafından indirildi. Shell Mobil Uygulamamızda kişiselleştirilmiş teklifler özelliği bulunuyor. Shell Club Smart Sadakat Programını kullanan ziyaretçilerimiz alışveriş alışkanlıklarına göre yakıt teklifleri alıp aynı zamanda Shell SELECT Market kampanyalarından da yararlanabiliyorlar. 

Öte yandan Shell Mobil Uygulamasının “Aracınıza Sipariş Verin” özelliğini kullanan müşterilerimiz sandviç, atıştırmalıklar, sıcak ve soğuk içecekler dahil 4 kategoride 20’den fazla ürünün siparişini saniyeler içinde verilebiliyor. Siparişler yaklaşık dört dakika içinde hazırlanıp market çalışanımız tarafından müşterilerimizin araçlarına teslim ediliyor. “Aracınıza Sipariş Verin” uygulamasıyla aracınızı çalıştırmadan siparişinizi verip, ödemesini yapabilirsiniz. İstasyona gelince paketinizi alıp yolunuza devam edebilirsiniz. Şu anda İstanbul’da 6 istasyonumuzda sunduğumuz araca sipariş hizmetini yakın gelecekte diğer istasyonlara da yaymayı planlıyoruz.


 

Shell Madeni Yağlar 11 yıl art arda “Dünyanın 1 numaralı madeni yağ tedarikçisi” oldu. Bu başarının temeli nedir? Önümüzdeki süreçte bu liderliği devam ettirmek adına neler yapıyorsunuz?

 

Türkiye ve küresel piyasada üst üste 11 yıldır pazar lideriyiz. Bununla da mutluluk duyuyoruz.  Müşteri beklentilerini karşılamayı ve ötesine geçmeyi hedefleyen hizmet anlayışımızı, en son teknolojiyle geliştirdiğimiz ürünlerimizle destekliyoruz. Bu sayede pazar liderliğimizi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürdürüyoruz. 2014’te tanıtımını yaptığımız patentli PurePlus Teknolojisi ile dünyada ilk defa doğal gazdan motor yağı ürettik. “Pureplus Teknolojisi” ile ürettiğimiz binek araçlara yönelik Shell Helix motor yağları, kullanıcılara yüksek performans ve koruma sağlamaya yardımcı olmaktadır. İzolasyon gücümüz sayesinde pazar liderliğimizi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürdürüyoruz. 


 

Shell, inovasyona önem veren bir şirket. Bu konuda yaptığınız çalışmalar nelerdir? Müşteri beklentileri ile inovatif faaliyetler ne derecede birbirini tamamlıyor?

Sürücülerin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yeni yakıt teknolojilerine yatırım yaparak en iyi ürün ve hizmetleri geliştirmek için çalışıyoruz. Teknolojik yeniliklerle ürünlerimizi sürekli olarak geliştirerek verimlilik ve performans artışı ile de sürücülere katkı sağlıyoruz

Günümüz sürüş koşullarında araç motorlarını temiz tutarak, motor verimliliğini ve performansını arttırmaya yardımcı olan DYNAFLEX teknolojisi ile geliştirilen yeni yakıtlarımızı 2017’de pazara sunduk. Yaklaşık 120 bilim insanının 5 yılı aşkın süren araştırmaları sonucunda geliştirilen ürünler, otomotiv sektöründeki gelişime uygun şekilde, her çeşit araç motorunun, kullanılan ürüne göre verimliliğini ve performansını arttırmak için tasarlandı.  Yeni yakıtlarımız 250 otomobil kullanılarak 3 milyon kilometrenin üzerinde mesafede test edildi.

 

Akaryakıt dışında madeni yağ alanında da yeni teknolojilerle üretilen ürünlerimizi tüketicilerle buluşturmaya çalışıyoruz. Pure Plus Teknolojisi ile doğalgazdan ürettiğimiz motoryağı olan Shell Helix Ultra ürünümüz, yeni nesil teknoloji ile üretilen, motorların ihtiyaçlarına uygun şekilde Aktif Temizleme Teknolojisiyle birlikte tasarlandı. “PurePlus” teknolojisi sayesinde doğal gazdan ürettiğimiz baz yağını kullandığımız Helix motor yağları ile sürücülerin araçlarından yüksek performans almaları ve motor ömrünü uzatmak için yardımcı oluyoruz. 


 

Shell, 2023 yılına kadar “Türkiye’de 5 bin kadın istihdamı” hedefini açıkladı. Kadınların çalışma hayatına daha aktif katılması noktasında atılan adımları ve Shell’in kadın emeğine yönelik destek programları hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Shell & Turcas olarak “5 yılda 5 bin kadına istihdam” sözü ile başlattığımız proje ile Türkiye’de kadın istihdamının artışına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Büyük bir değişime imza atacak olan proje çerçevesinde kadınlara istasyon yöneticisi, ön saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri, temizlik görevlisi, muhasebe elemanı ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma olanağı sağlanacak.

 

Shell &Turcas’ta kadın erkek ayırmaksızın tüm çalışanlar için eşitlik ilkesine göre hareket ediyoruz. Şirkette bu eşitlik ilkesi doğrultusunda çalışanların potansiyellerini ortaya koyabileceği bir çalışma ortamı yaratılıyor ve gerekli fırsatlar sunuluyor. Sunulan bu fırsatlar sayesinde Shell & Turcas’ta toplam kadın çalışan oranı yüzde 30 olurken yeni işe alımlarda kadın temsil oranı yüzde 50’ye çıktı. Shell & Turcas’ta kadın çalışanların kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri ve görünürlüklerini arttırmaları için “Kadınlar için Kariyer Gelişim Programı”, “Üst Düzey Yönetici Kadın Buluşmaları” gibi farklı programlar yürütüyoruz. 

Şirket bünyesinde Shell Kadın Platformu adı verilen ve bir kadın yöneticinin liderlik ettiği bir inisiyatif bulunuyor. Bu platformda 60 kadından oluşan gönüllü ekibi ile birlikte kadın çalışanlarının kariyer gelişimlerine destek için koçluk ve iş ilişkilerini geliştirmeleri için fırsatlar yaratılıyor.

Shell Kişisel Gelişim Günleri ile çalışanların profesyonel gelişimini desteklemek amacıyla her yıl düzenlenen “Shell Kişisel Gelişim Günleri” etkinlikleri, Shell’deki kadın liderlerin yanı sıra Türkiye’nin önde gelen şirketlerin özellikle kadın liderlerinin tecrübelerini paylaşmaları sağlanıyor. Shell, bu etkinlik sayesinde kadın çalışanlarına farklı liderlerin tecrübelerinden faydalanmalarının yanı sıra tartışılan birçok konuda bakış açılarını genişletme fırsatı sunuyoruz.

 

Türkiye’den daha fazla kadın yöneticinin küresel çapta rol alması amacıyla, çalışanlarımızı Shell’de küresel olarak yürütülen Shell Kariyer Gelişim Programı’na katılmaya teşvik ediyoruz.  Toplam 12 hafta süren bu eğitim programı ile yüksek potansiyelli kadın çalışanlarda iş dünyasına katabilecekleri değer ve kariyer gelişimlerini yönlendirmeleri için farkındalık yaratmak amaçlıyoruz. Dünyanın her yerinden Shell’de çalışan kadınlar aday gösteriliyor ve programa seçiliyor. Ülke bazında yürütülen “Yetenek Forumları”nda terfiye hazır kadın çalışanlarımızı belirleyip gerekli koçlukları almaları sağlanıyor. 


 

Shell, yol emniyeti projesi kapsamında konferanslar düzenliyor. Bu eğitimlerin geri dönüşleri nasıl olmaktadır? Türkiye’de yol emniyetini nasıl görüyorsunuz? 

 

Shell, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de “yol emniyeti”ni kurum kültürünün bir parçası olarak görüyor ve tüm paydaşlarının katılımıyla düzenlediği çeşitli etkinliklerle konuyu gündemde tutuyor. İşimizi emniyetli bir şekilde yapmak için çalışıyoruz ve tüm çalışanlarımızı, iş ortaklarımızı, müteahhitlerimizi emniyet kültürümüzün bir parçası haline getirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda “Yol Emniyeti Konferansı”nı 8’inci kez 14 Kasım 2017 tarihinde Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirdik. 

“Hedef Sıfırı Başarıyoruz, Çünkü Önemsiyoruz” temasıyla düzenlenen konferansa trafik güvenliğini geliştirmek amacıyla yürüttükleri çalışmalarıyla dikkat çeken isimler ile çok sayıda yönetici, firma temsilcisi ve danışman katıldı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı Yol Emniyeti konferansında, Shell’in ve kara nakliye operasyonlarındaki iş ortakları olan firmaların yol emniyeti alanındaki örnek uygulamaları anlatılıyor, ileri sürücülük teknikleri, defansif sürüş, yol mühendisliği gibi konularda çalışan eğitim kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları deneyimlerini paylaşıyor. Ayrıca Shell’in kara nakliye operasyonlarında görev alan, yıl boyunca emniyetsiz durumlara yaptıkları müdahaleler ve potansiyel trafik kazalarına karşı sergiledikleri emniyetli davranışlar ile örnek olmuş sürücülere çeşitli ödüller veriliyor.  Türkiye’de her gün ortalama 20 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Bu kazaların yarattığı maddi zarar ise yılda 40 milyar TL’ye varıyor. Trafikte güvenliği artırmak ve kazaların önüne geçmek zorundayız. Bunun yolu insana odaklanmaktan geçiyor; çünkü kazaların %98’i insan faktöründen kaynaklanıyor. Shell olarak bunun farkındayız ve yol emniyeti konusunda insana odaklanarak kazaların çok büyük oranda engelleneceğine inanıyoruz. Shell’in her yıl düzenlediği bu önemli konferansın ve yol emniyeti konusundaki çabalarının, ülkemizdeki trafik kazalarını azaltma çalışmalarımıza önemli katkı yapacağına inanıyoruz


 

Son olarak Shell ile TOFED arasında olan işbirliğinde 10 seneyi geride bıraktık. Bu İşbirliği devam eden indirimli akaryakıt uygulaması Shell ve kullanıcılar için ne ifade etmektedir? Bu proje ile ilgili hedefleriniz nelerdir? Önümüzdeki süreçlerde Shell ve TOFED’i başka alanlarda da iş birliği içinde görebilir miyiz?

Yolcu taşımacılığı sektörü için yakıt verimliliği ve istasyonlardaki hizmet kalitesi çok büyük önem taşıyor. Geçen yıl TOFED ile, sizin de belirttiğiniz gibi 10’uncu yılını dolduran, iş birliğimizi 5 yıl daha uzatan anlaşmaya imza attık. TOFED üyesi olan ve yolcu taşımacılığı yapan firmalara akaryakıt indirimi sağlayan Shell Kart projesini, 2022’ye kadar uzattık. DYNAFLEX teknolojisi ile geliştirdiğimiz yeni Shell yakıtlarını geniş istasyon ağımızda TOFED üyeleri ile özel fiyatlarla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Motor verimliliğini arttırmaya yardımcı olan yeni Shell yakıtları, 5 yılı aşkın bir süre yaklaşık 3 milyon kilometrede test edildi. 120 bilim insanının gerçekleştirdiği araştırma geliştirme çalışmaları sonucunda motor performansını ve verimliliğini arttırmaya yardımcı olduğu ispatlanan yeni Shell yakıtlarını, TOFED üyeleri Shell TOFED Kart ile istasyonlarımızdan onlara özel bir indirim ile almaya devam edebilecekler. TOFED ile olan iş birliğimizin güçlenerek devam etmesi; TOFED üyelerinin daha çok kazanmasını sağlıyor. TOFED ile iş birliğimizi daha uzun yıllar sürdürmeyi düşünüyoruz, istiyoruz.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.