Sosyal Medya
Başlıksız Belge
“Sektör Boş yere Para Harcamamalı”
“Sektör Boş yere Para Harcamamalı”

Sektörümüz yaz sezonuna hazırlıklarını tam gaz sürdürürken, Uluslararası ve Yurtiçi Otobüsçüler Federasyonu (UYOF) Başkanı ve Ulusoy Turizm Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş, gazetemize süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. 

“Sektör 10 yıldır para kazanamıyor”

Karayolu yolcu taşıma sektöründe hizmet veren firmaların yükselen maliyetler karşısında öncelikli olarak mutlaka gider kalemlerini gözden geçirip her şeyde tasarruf etmesi gerektiğinin altını çizen Okumuş, “10 yıldır bu sektör para kazanamıyor ve hepimiz geri gidiyoruz. Sektörün taşıdığı yolcu belli, gider kalemlerimiz de ortada.  Bizler gelirlerimizi artıramadığımız için tek çaremiz üzerimizde bulunan bazı gider kalemlerini kaldırmak. Yolcu artık seyahat tercihini bilinçli bir şekilde kullanıyor. Bizim yolcuya fazladan verdiğimiz her hizmetin bir bedeli vardır. Bu sektör artık boş yere para harcamamalı ve paramızı hesap ederek kullanmalıyız” dedi.


 

4 önemli gider kalemi

Sektörün gider kalemlerini arasında akaryakıt fiyatlarının birinci sırada olduğunun altını çizen Okumuş, diğer giderlerin; otoyol, köprü, otogar giriş-çıkış ücretleri, ücretsiz şehir içi servis hizmeti ve son yılların kanayan yarası olan yayılmış acenteler olduğunu belirtti. Şehir içi acentelerin akaryakıttan sonra en büyük gider kalemi haline geldiğini vurgulayan Okumuş, “Sektör olarak acente yapılanmamızı mutlaka gözden geçirmeliyiz. Merkezi noktalarda yüksek kira bedelleri ile tutulan acentelerde neden bir firma bilet keserek yükü üzerine alıyor. Neden acenteleri kaldırmıyoruz veya ortak acente sistemi kurulamıyor? 2018 yılında İstanbul başta olmak üzere acenteler konusunda tüm firmalar bir araya gelmeliyiz. Zarar etmemek ve para kazanmak adına hepimiz bir araya gelerek ortak çözüm üretmeliyiz” ifadelerini kullandı.


 

“Doğu ve Güneydoğu doğru iş yaptı”

Başta Diyarbakır, Batman, Urfa hatta Kayseri gibi illerimizde hizmet veren firma sahipleri meslektaşlarının şehir içi, servis ve acenteleri kapatma kararlarını yerinde bulduğunu dile getiren UYOF Başkanı İmran Okumuş, “Bu firmalar hepimize ne yapılması gerektiğini gösterdi. Yolcu biletini internetten veya başka bir yerden bir şekilde alıyor. Otogara gidecek yolcu toplu taşıma araçlarıyla giderek seyahat eder. Sektör firmaları olarak acentelerin hepimize yarardan fazla ekonomik zararı var. Havayolunda servis hizmetinin bir bedeli var ve yolcu ödemek zorunda. Biz de Doğu ve Güneydoğu örneği içinde hareket edelim” dedi.


 

“Küçük firmalar yaşatılmalı”

2000 yılından sonra büyük firmaların küçük firmaları kendi bünyeleri içine almalarının doğru bir hamle olduğunu belirten Okumuş, “Küçük firmalar mağdur olmasın diye büyük firmaların içine girdi. Ancak bazı bölgelerde bu sisteme uyulmadı. Her bölgenin kendi geleneği, yapısal özelliği olduğu gerçeğini unuttuk. Küçük firmalar da yaşatılmalı, desteklenmeli ve mağdur edilmemeli.  Küçükler büyüklerle olsun ancak gelenek ve görenek devam etsin. Bu sektörün bu şekilde yapılan evlilik ve birleşmelere ihtiyacı var” diye konuştu. 


 

“Rekabeti bir kenara bırakalım”

 

Karayolu yolcu taşıma sektöründe kış sezonunun oldukça zor geçtiğini belirten İmran Okumuş, “Bu kış iş yapamadık ve sektör olarak zarar ettik. Sömestr tatili ve diğer bazı tatillerde küçük çapta iş yaptık. Her şeye rağmen kış sezonunda 4-5 ay zarar ederek iş yaptık. Bu zarar ile yaz sezonunu karşılamak çok zor. 2018 yılı yaz sezonunu hepimiz bekliyoruz. Ancak ekonomik nedenlerden dolayı iş potansiyelinin artacağını düşünmüyorum. Sektör olarak yeni sezonda rekabeti bir kenara bırakarak işimize endekslenmeliyiz. Aksi durumda çok büyük zarar görürüz. Hepimiz verdiğimiz hizmetin karşılığı olan ücreti alarak yolcumuzu güvenli bir şekilde taşıyalım“ dedi. Konuşmasında 2018 yılında firmaların yeni araç yatırımı yapmalarının da zor olduğunu belirten Okumuş, “ Yeni model tutkumuzdan vazgeçmeliyiz.  2-3 hatta 4-5 yaşında otobüsler ile işimizi yapmak zorundayız. Hiçbir firma ağır borç altına giremez. Hepimiz hesap ve kitabımızı kazancımıza göre yapmak zorundayız“ ifadelerini kullandı.  


 

“Ortak akılla aynı dili konuşmalıyız”

Federasyon, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının ticari kaygı içinde olmamaları gerektiğini söyleyen Okumuş “Hepimizin bir araya gelip söktürün sorun ve sıkıntılarını gidermek için çalışmamız gerekir. Hepimiz ortak akılla aynı dili konuşmalıyız. Sorunlar birlik içinde çözülür. Biz bu birliği sağladığımızda daha başarılı işler yapmamamız için hiçbir neden yoktur” dedi. 

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.