Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Bosna Hersek Dış Ticaret Odası İstanbul Temsilciliği Açıldı
Bosna Hersek Dış Ticaret Odası  İstanbul Temsilciliği Açıldı

Bosna Hersek Dış Ticaret Odası İstanbul Temsilciliği, 13 Nisan 2018 Cuma günü açıldı. Açılışa IPRU Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tamay da katıldı.

Açılış davetine Bosna Hersek Dış Ticaret Bakanı Mirko Şarovic, IPRU-Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı A. Fatih TAMAY, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkanı Ahmet Egrlic, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, DEİK Başkanı Nail Olpak,  Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhiç ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını ev sahibi olarak Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkanı Ahmet Egrlic yaptı.


 

Türkiye ile stratejik ortaklık

Temsilcilik fikrinin Türkiye, Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki üçlü mekanizmadan esinlendiğini, temsilciliğin açılışıyla Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki iş birliği ve ticaretini artıracağını belirten Egrliç, böyle bir fırsat sunmasından dolayı Türkiye Cumhuriyetine teşekkürlerini iletti. Bosna Hersek’in dış ticaretinin son birkaç senedir büyüdüğünü ve tüm sektörlerde önemli artış görüldüğünü ifade eden Egrliç, konuşmasında şunları da aktardı: “Artık ürünlerimizi en gelişmiş piyasalarda görmekteyiz. Bu bağlamda önümüzdeki senelerde dış ticaretimizde artış bekliyoruz. Hükümetimizin yaptığı bazı reformların meyvelerini alıyoruz. Bölgenin en stabil bankacılık sektörüne, en ucuz enerjisine ve en düşük vergilerine sahibiz. Ekonomimizin bölgede lider haline gelmesini umuyoruz. Türkiye bizim bu anlamda stratejik ortağımızdır. 2013’ten bu yana Türkiye ile olan dış ticaretimizi 3 kat artırdık. Yakın zamanda ticaret hacmimizin 1 milyar doları aşmasını umuyorum. Bölgedeki iyi ilişkilerin dış ticareti artıracağını ümit ediyorum. Bu temsilcilik 2 ülkenin iş dünyasını birleştiren bir nokta olacak”.


 

“Burası herkesin evi”

 

 Bosna Hersek Dış Ticaret Bakanı Mirko Şaroviç, “Bosna Hersek Dış Ticaret Odası İstanbul Temsilciliği’nin turizm ve ekonomi alanında Türkiye ile Bosna Hersek’in iş birliğini teşvik etmesini umut ediyoruz” dedi. Ayrıca bu temsilcilikte kimsenin kendisini misafir gibi hissetmemesi gerektiğini, burasının herkesin evi gibi olduğunu söyledi. 

 

 

700 milyon dolarlık ticaret hacmi

IPRU Yönettim Kurulu Başkanı A. Fatih Tamay yaptığı konuşmasında Bosna Hersek Dış Ticaret Odası’nın kendileri için ayrı bir önemi olduğunu, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Taşımacılık Derneği’nin IPRU’nun önemli bir üyesi olduğunu, IPRU Yönetim Kurulu’nda birlikte çalıştıklarını ve 8 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen IPRU 2’inci Olağan Genel Kurulu’nda Sayın Başkan Ahmet Egrliç ile İstanbul’da birlikte olma fırsatı yakaladıklarını ve iki ülkenin karayolu yolcu taşımacılığı ve dış ticareti konularında detaylı sohbet etme fırsatı yakaladıklarını söyledi. Bu temsilcilikle birlikte iki ülke arasındaki 700 milyon dolarlık dış ticaret hacminin daha da artacağına inandığını, bu vesile ile temsilciliğin iki ülkeye de hayırlı olmasını dilediğini söyledi.


Açılış konuşmalarından sonra açılışa katılan davetliler temsilcilik ofisini gezip hatıra fotoğrafı çektirdi ve iki ülkenin temsilcileri dostane bir havada geçen toplantıyı sonlandırdı.

 

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.