Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Sektör İkinci Kez Ankara'da Buluştu: Güvenli Taşımacılık Acil İhtiyaç
Sektör İkinci Kez Ankara'da Buluştu: Güvenli Taşımacılık Acil İhtiyaç

Şehirlerarası otobüs kazalarına ilişkin değerlendirme toplantısının ikincisi, 4 Mayıs Cuma günü Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nda yapıldı. Toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

1 Mart’ta İçişleri Bakanı Yardımcısı’nın başkanlığında, karayollarında trafik güvenliğinin sağlanarak, trafik kazaları ve sonucunda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla karayolu yolcu taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren federasyon, dernek, firma ve çalışanların görüş ve önerilerini alarak sorunların iş birliğiyle çözülmesine yönelik gerçekleşen toplantının ikincisi 4 Mayıs saat 14:30’da Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nda yapıldı.
 
Toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Genel Müdür Yardımcıları, İlgili Daire Başkanları ile TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, TOFED Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Değirmenci, Metro Rent a Bus Genel müdürü Şenol Ayyıldız, Pamukkale Turizm Ankara Bölge Müdürü Ufuk Bababalım, Tokat Seyahat Sahibi Mustafa Tekeli, Best Van Turizm Genel Müdürü İrem Bayram, TOF Genel Başkanı Mustafa Yıldırım ve dernek ile firma yetkilileri katıldı. Toplantıda, 2015 yılı itibariyle yolcu taşımacılığının yaklaşık yüzde 90’ının karayoluyla yapıldığı ülkemizde, özellikle şehirlerarası yolcu taşımacılığının daha düzenli ve güvenli bir ortamda gerçekleşmesi ve kazaların azaltılmasını hedefleyen politikaların gerçekleşmesi için görüş ve öneriler tartışıldı ve sorunların ortak çalışmayla çözümüne yönelik değerlendirmeler ele alındı. Buna göre kazaların temel nedeninin şoförlerin yorgun ya da uykusuz olması ve şoförlerin uygun ortamlarda dinlendirilmediği belirtildi. Ayrıca, firmaların sık sık şoför değiştirdiği ve çalışma sürelerinin kaydının tutulmadığı da aktarıldı. Sektöre yönelik yapılan tespitlerde ise; otobüs işletmecilerinin sürücü seçiminde titiz davranmadığı belirtilerek, kazanç odaklı taşımacılık yapılırken trafik güvenliğinin göz ardı edildiği ve şoförlerin uzun yol deneyim ve eğitimlerinin yetersiz olduğu da vurgulandı.
Korsan taşımacılığın yol açtığı haksız rekabet ile mülteci yolcuların taşınması sorununa da değinilen toplantıda sektör açısından en büyük sorunlardan birini teşkil eden akaryakıt konusunda, uçaklara uygulanan vergi indiriminin şehirlerarası otobüslere de uygulanması kapsamında görüş alışverişi yapıldı.
Yanı sıra şoförlerinin çalışma şartlarının iyileştirilerek, verilen eğitimler üzerine değerlendirmeler yapıldı. Buna temel oluşturacak olan; üniversitelerde otobüs kaptanlığı bölümlerinin yaygınlaştırılması konusu da gündem maddeleri arasındaydı.
 
Birol Özcan: Deneyimsiz şoför sayısı arttı
TOFED Genel Başkanı Birol Özcan konuşmasına, “Başta İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu olmak üzere bu toplantıda bulunan ve sektörümüzün menfaatleri için çaba gösteren tüm yetkililere teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek başladı. Sektörde sigortasız olarak çalıştırılan deneyimsiz şoför sayısında artış yaşandığına değinen Başkan Özcan, “İşte bu sigortasız ve deneyimsiz çalıştırılan şoförlerin kazalara karışmasını engellemek için yol kenarı ve terminal çıkış denetimlerinde şoförler denetime tabi tutulmalıdır. Ayrıca terminallerden yolcu almayan dolayısıyla terminal denetimlerinden geçmeden yolcu taşıyan birçok korsan otobüs mevcuttur. Bu nedenle yollardaki denetimlerde terminallerden giriş çıkış belgeleri de kontrol edilmelidir. Yol kenarındaki denetim istasyonu sayısı yetersizdir” dedi.
 
“Şoför yetiştirecek kurumlar şart”
Yol güvenliği ve denetimini sağlayacak mevzuatın ise başka bir sorun olarak karşılarına çıktığını ifade eden Özcan, “Bu alanda 2918 sayılı karayolu trafik kanunu ve yönetmeliği ve 4925 sayılı karayolu taşıma kanunu ve yönetmeliği öne çıkmaktadır. 2918 sayılı kanun 1985 yılında çıkarılmış, ancak kanunun uygulanması yapılış niyetine örtüşmemiştir. Yani kaza önleyicilikte yetersizdir. Ülkemizde taşıt kullanımıyla yol kullanımı arasındaki fark henüz kavranamamış ve eğitimler de buna yönlendirilememiştir. Yol ve levha okuma eğitimlerinde de çok kötü durumdayız. Ayrıca sektörümüzdeki yolcu otobüsü şoförü ihtiyacı gün itibari ile karşılaştığımız önemli problemlerin başında gelmektedir. Bu alanda hizmet verecek şoförleri eğitip yetiştirecek eğitim kurumlarının olmayışı, vasıflı şoför eğitiminin verilmemesi ile sonuçlanmaktadır” diye konuştu.
Eğitimli personel yetiştirmenin sektör açısından en acil ihtiyaçlardan biri olduğunun altını çizen TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Şoförler için mesleki eğitimlerin çeşitlendirilerek kurumların oluşturulması, eğitimlerin zorunlu hale getirilmesi ve bu eğitimlerin düzenli periyotlarla tekrarlanması da ayrı bir önem arz etmektedir. SRC sahibi sürücüler, eğitim adına hiçbir şey alamadıklarından şikayetçilerdir. Bu meyanda eğitimlerin kalitesinin artırılması gerekmektedir.”
 
Mevlüt İlgin: Önlemler yetersiz kaldı
 Toplantıda söz alan TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, “Sayın Süleyman Soylu’ya şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığının daha düzenli ve güvenli bir ortamda gerçekleşmesi için düzenledikleri bu toplantı ve konuya gösterdikleri hassasiyetten dolayı tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin gerçekleştirildiği otobüslerin trafik kazalarına karışmasını önlemek ya da azaltmak için bir dizi önlemlerin alınmasına ihtiyaç olduğunu vurgulayan İlgin, “Karayolu yolcu taşıma sektöründe otobüslerin karıştığı kazaların sebeplerini; yol güvenliği, denetim, eğitim, mevzuat ve sektörel sorunlar başlıkları altında sıralamak mümkündür. Her ne kadar Ulaştırma Bakanlığımızın son 15 yılda bölünmüş yol diye tabir ettiğimiz yollara yapılan yatırım sektörümüzde kazaların azalmasına yol açmışsa da kazaların önlenmesi açısında yeterli olmamıştır. Zira “1 kötü sürücü=1 kaza ancak 1 kötü yol=1000 kaza” denklemi akıllardan çıkarılmamaktadır” ifadelerini kullandı.
Yolların güvenli ve riskleri minimilize edilmiş olarak sunulmasının en temel ihtiyaç olduğunu belirten Genel Sekreter İlgin, bu nedenle eğitimler, uygulamalar ve denetimlerle caydırıcı düzenlemeler açısından iyi bir mevzuatın bulunmasının önem arz ettiğini aktardı. 
 
“Bölünmüş yollar yüksek güvenlikle donatılmalı”
İlgin ayrıca bölünmüş yolların karşılıklı çarpışmaları ve bunu kötü sonuçlarını azalttığı yadsınmaz ancak bölünmüş yolların; otoyollara yakın hız imkanına sahip olması, bunların da otoyol gibi yüksek güvenlik donanımlarına kavuşturulmalarının şart olduğunu belirterek, “Yollarımızdaki levhalar ve çizgiler, yolları sürücüye okutan sembol dilleridir. Şekilleri, anlamları bütünleşik ve ardışık olanları, koşullandırma noktaları, tüm dünyada aynıdır. Ülkemizde hem güvenlik hem de yön-bilgi levhalarında çok eksiklikler vardır. Uyarı levhaları yetersizdir. Yollarımızda bariyer eksiklikleri vardır ve beton bariyer sistemine geçilmesi zorunludur. Taşıtın yolda devrilmesi ile yoldan çıkarak metrelerce yuvarlanmasının sonuçları çok farklıdır” diye ekledi.
 
Elektronik denetimin önemi
Denetim hususunda ise elektronik denetimin artması, otobüslere karakutu zorunluluğu getirilmesi ve hızlı cezalandırma sistemlerinin uygulanmasının önemi de değinen İlgin şöyle devam etti: “Bu konuda radar EDS kapsamında görülmelidir. Özellikle şehirlerarası yolcu otobüsü kazalarında, emniyet kemeri takılmadığı ve kaza anında sabit durmadığı için yolcular savrularak taşıttan fırlamaktadır. Bu nedenle güvenlik kemeri takmamanın cezası; takmayana özgü olmalıdır. Karakutu, çok yönlü gözlem yapabilmektedir. 6 adet kamera eklenebilen cihazla taşıtın dışı ve içi yolculuk süresince kayıt altına alınmaktadır. Karakutu ile az önce saydığımız birçok ihlal yok edilebilir. Çünkü bu sistem otobüsün bütün istatistiklerini kayıt altına alabilmektedir.”
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.