Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Metro Holding CEO'su Fatih Öztürk: “2018 Sektör İçin Yeniden Doğuş Olacak”
Metro Holding CEO'su Fatih Öztürk: “2018 Sektör İçin Yeniden Doğuş Olacak”

Metro holding CEO'su Fatih Öztürk, karayolu yolcu taşıma sektörünün içinde bulunduğu süreç ve Metro Holding'in faaliyetlerine ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Sektörün, önceki yıllarda beklenen kar oranını bu sene elde edeceğine inandığını dile getiren Öztürk, “İlk beş ay bize gelecekle alakalı bir ışık oldu” dedi.

Metro Holding CEO’su Fatih Öztürk, yaptığı değerlendirmelerde; sektörün zor zamanlar yaşadığı süreçte göreve geldiğini belirterek, 2018’in ilk beş ayının sektör açısından hareketli geçeceğini düşündüğünü ve sezon hazırlıklarının devam ettiğini ifade etti.
 
“Sektörün zor zamanlarında göreve geldim”
Açıklamalarına Metro Holding CEO’su olarak göreve başladığı dönemle bugün arasındaki değerlendirme ile başlayan Öztürk, “Benim göreve geldiğim dönem, bizim sektörün zor zamanlar geçirdiği bir dönemdi. 2015 sektör adına çok vahim bir yıldı, o dönem çok sıkıntılı geçmişti. 2016 ve 2017’de de beklentilerimiz yine gerçekleşmedi. Aslında biz turizmle bağlantılıyız. Turizm de aynı sıkıntıya maruz kaldı. O yüzden biz 2018 yılının sektörümüz için bir hareketlenme, yeniden doğuş gibi görüyoruz. Bunu da şundan çıkartıyoruz; 2018’in ilk beş ayı hareketliliği gösterdi bize, gelecekle alakalı bir ışık oldu” dedi. 
 
Güçlü ekip ile sezona hazırlık
25 Haziran seçimlerinin sektör için olumlu geçeceğini belirten Öztürk, “Bu yaz seçim hareketliliği olacak. Sektör önlemlerini aldı, hazırlıklarını tamamladı. Bu yıl Ramazanın on gün geri gelmesi ve okulların kapanmasından sonraki süreç, turizmi de hareketlendirecek. Birkaç yıldır beklediğimiz ama kazanamadığımız karlılığı bu sene alacağımızı düşünüyoruz. Sektör buna hazır” ifadelerini kullandı. Metro Holding ve Turizm olarak da sezona hazırlıklarını tamamladıklarını aktaran Öztürk, şunları ekledi: “Oluşabilecek yeni araç takviyelerini yapıyoruz. Hatlarımızı açtık, özellikle Batıda; Ege ve Akdeniz’de, sahil bölgelerinde bir yoğunluğumuz olacak. Gerekli bütün altyapı çalışmalarını yaptık. Çok güçlü bir ekibimiz var, Türkiye’deki otobüs sektörünün en iyi ekiplerinden bir tanesine sahibiz. Otobüsün başında Şenol Ayyıldız gibi çok değerli bir kardeşimiz var, onun da çok kaliteli bir ekibi var. Tüm hazırlıklarımızı sağladık. 20 – 25 gün sonra bizim sezonumuz başlayacak. Sonuç olarak 2018 yılında çok önemli günler yaşayacağımızı düşünüyorum.”
 
“19 Mayıs Üniversitesi ile personel eğitimi için çalışıyoruz”
Metro Holding CEO’su Fatih Öztürk, sektörün en önemli sorunlarından biri olan eğitimli personel eksikliğine de değinerek, personel eğitimi noktasında Türkiye’nin en zor sektörü içinde olduklarını belirtti. Öztürk, ”Eğitim seviyesi çok düşük bir sektör. Özellikle bizim kendi içimizde çalışmalarımız var ama sektörün bütününe yansıyor tabii ki bu durum. Şöyle ki; host ve hostes eğitimleri için bizim altyapı çalışmalarımız var. Fakat eğitim verdiğimiz host ve hostesin devamlılığı yok. Sektörün böyle bir problemi var. Devamlılık olmadığı için de sektör kendi çalışanlarını iki ya da üç ayda bir değiştirmek zorunda kalıyor. Eğitim verdiğiniz personeliniz sizi iki ay sonra bırakmak istiyor, biz bu sene bunun önüne geçebilmek adına 19 Mayıs Üniversitesi ile bir anlaşma yaptık. Protokol imzaladık. Host ve hostes eğitilmesi için bir yüksekokul açılması talebinde bulunduk” dedi. 
Eğitimli şoför ihtiyacını giderebilmek adına da bir bölüm açılmasını istediklerini aktaran Öztürk, “Onlara bütün altyapı imkanını sağlama garantisi verdik. Yani otobüs, eğitim alanları gibi imkanları biz karşılayacağız, ama bu okullardan mezun olacak öğrencilere de iş garantisi vereceğiz. Ancak öyle zor bir sektör ki; host ve hostes eğitimi alabilecek yüksekokul açsanız bile ne kadar öğrenci alıp alamayacağınızı bilemiyorsunuz. Sektör o kadar aç ki eğitimli personele, buna rağmen öğrenci gelip gelmeyeceğini bilemiyoruz. Üniversite de bunun garantisini veremiyor. Ama tabii ki sektör mutlaka kendini yenilemek zorunda, eğitimli personel sorununu çözmek zorunda. Bu TOFED’in meselesi, bu karayolları yolcu taşımadan sorumlu Bakanlığın meselesi, bu sektördeki bütün firmaların meselesi. Bu bütün sektörün problemi. Bu öyle büyük bir problem ki, her gün yeni vakalarla karşılaşabiliyoruz. Ama bu sektörde geniş çaplı bir çaba gösterilmediği sürece bu şekilde devam etmesi kaçınılmaz. TOFED’in de bu konu üzerinde çalıştığını biliyoruz” dedi.
 
“Otobüsçülüğün dışında da kuvvetli sektörler yaratacağız”
Metro Holding’in bütün çalışma alanları ile Türkiye’nin en hareketli yapılarından biri olduğunu vurgulayan Fatih Öztürk, “Biz Türkiye’de herkesin tanıdığı bir grubuz. Bizim bir yüzümüz var, her gün sokaklarda yürüyen bir reklam alanımız var. İnsanlar bizi biliyorlar. Bu grup 1993’te tek şirketli olarak kuruldu. Bugün 50’ye yakın şirketi olan çok büyük bir grup. Bunların 30 tanesi aktif. Yaklaşık 10 bin de çalışanımız var. Her yıl biraz daha büyüyoruz, gelişiyoruz, her yıl üstüne yeni şirketler katıyoruz ve bir taraftan yedi tane şirketimiz borsada işlem görüyor. Borsada en çok işlem gören gruplardan biriyiz” diye konuştu. Otobüsçülük dışında birçok alanda faaliyet gösterdiklerinin de altını çizen Öztürk, “Tesis işletmeciliği ve otogar işletmeciliği, akaryakıt sektörüyle birbirine entegredir. Ancak siz bunun yanına finansı, gıdayı, madeni koyuyorsunuz. Bu şirketler farklı alanlarda ama hepsinin koordinesini sağlamak zorundasınız. İşletimsel olarak grup içerisinde ilk jenerasyon Galip Bey, ikinci jenerasyon olarak çocukları geliyor. Metro Holding gelecekte daha da büyüyecektir. Biz otobüsün dışında da kuvvetli sektörler yaratmak istiyoruz” dedi.
 
Bu sene yeni bir atılımda bulunarak, borsada büyümeye elverişli şirketleri alarak, onları büyüttükten sonra, Türk ekonomisine katkı sağlamak için satmayı planladıklarını da açıklayan Öztürk, teknolojik gelişmelere entegre olmak için de çalışmalar yapmaya devam ettiklerini bildirdi.  
 
“İnsanların her yarasına merhem olmaya çalışıyoruz”
Metro Holding’in en önemli planlamalarından birini oluşturan sosyal sorumluluk projeleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Öztürk, Türkiye’nin en cömert holding patronu olan Galip Öztürk ile çalışmanın ayrılacağına değinerek,” Bizim kadar sosyal sorumluluk projelerine önem veren grup nadirdir. İnsanların her yarasına merhem olmaya çalışıyoruz. Özellikle eğitim camiasına çok büyük yatırımlar yaptık. Onlarca okul yaptık. Sosyal sorumluluk projelerinde devletin, bakanlıkların pek çok projesine destek verdik. Türkiye’nin ilk sosyal projelerinden biri olan Sevgi Evleri’ni hayata geçirdik. Bu, Bakanlık projesi haline geldi. Bunun dışında yaşlılar, öğrenciler, gençler, üniversiteler gibi birçok sorumluluk projelerinde imzamız var. Buna benzer projeler mutlaka devam edecektir” ifadelerini kullandı.
 
“Galip Öztürk, otobüsçülük okulunun başöğretmeni”
Galip Öztürk’ün sektör mensupları açısından bir bilgi kaynağı olduğunu dile getiren Öztürk, “Otobüsçülüğü bir okul olarak düşünürsek, Galip Öztürk o okulun başöğretmeni. Sadece biz değil, sektörün bütün oyuncuları, mutlaka Galip Bey’in fikirlerinden, tecrübelerinden yararlanırlar. Galip Bey fikirlerini saklayan biri değildir, mutlaka paylaşmayı ister. Bu rekabet ettiği firmalar için de geçerlidir. Bugün örneğin; Kamil Koç da Pamukkale de, Galip Bey’in kurduğu sistemle devam ediyorlar. Bu sebeple Galip Bey’in otobüsçülükteki algısından vazgeçemeyiz. Sadece bizim için değil sektörün tamamı için Galip Bey’in fikirleri çok önemli” dedi.
 
“Havayolu ve Demiryoluna yakıt desteği bizleri zora sokuyor”
Sektörün yaşadığı akaryakıt sorununa dair de açıklamalarda bulunan Fatih Öztürk, “Daha önce 10 sene sonra bu sektör yok deniliyordu. Zaman geçti bu sektör hala ayakta. Bizim ülkemizde karayolları altyapısı çok sağlam atıldı. Özellikle AK Parti hükümetleri döneminde karayollarına çok önemli yatırımlar yapıldı. Bir nevi sektörümüzün önü açıldı. Sektörün en büyük problemi yakıt problemiyse bir diğeri de personel problemidir. Sektörde yedi bini aşkın araç olduğunu düşünürsek, bu sektörün büyük firmalara ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Sektörün akaryakıt problemini mutlaka çözmesi gerektiğini belirten Öztürk, hükümetin havayolu ve demiryolunda yakıta destek vermesinin karayolunu zora soktuğunu da ifade etti. Öztürk, şöyle devam etti: “Yakıt ve personel problemini çözebilirsek ve rekabette fiyat politikasını normal seviyeye çekebilirsek, bu sektörden para kazanan firmalar rahatlıkla devam edebilecek. Yani ben önümüzdeki yıllarda havayolundaki süspansiyonun devam edeceğine inanmıyorum. Demiryolundaki fiyatlara gelince, Avrupa’daki havayolu ve demiryolu fiyatları, Türkiye ile aynı değerde değil. Bizim problemimiz aslında fiyat politikamız. Demiryolları ve havayolları normal seyrine gelirse biz para kazanırız ve bu sektör de ayakta kalmaya devam eder. Bu konuyla ilgili bakanlık nezdinde TOFED’in çalışmaları devam ediyor. Bu durum önümüzdeki süreçte mutlaka çözüme kavuşacaktır.”
 
 
“İstanbul Otogarı 20 yıl daha hizmet vermeli”
15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın yap-işlet-devret sürecinin 2019’da sona erecek olması nedeni ile otogarın yerinde kalması için yapılan çalışmaları anlatan Fatih Öztürk, konuyla ilgili Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile de hali hazırda bir proje çalışmaları olduğunu dile getiren Öztürk, “Otogarın yeniden tadilatı ile alakalı proje son noktaya geldi. Sonlandıktan sonra bu projeyi Sayın Başbakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza aktaracağız. Biz sektör olarak İstanbul Otogarı’nın İstanbul’a 15-20 yıl daha hizmet edebileceğini düşünüyoruz. Çünkü İstanbul’un her tarafındaki ulaşıma entegre ve rahat ulaşım imkanı sunan bir otogar. Dolayısıyla İstanbul’un yükünü en az 20 sene daha taşıyabileceğini düşünüyoruz. Şu ana kadarki görüşmelerimizden aldığımız olumlu tepkilere göre mutlaka bir uzatma olacağını düşünüyoruz. Bu bir ekonomik değerdir” diye konuştu.
 
“TOFED, sektörün beyni konumunda”
TOFED’in yaklaşan kongresine ilişkin de açıklamalarda bulunan Metro Holding CEO’su Fatih Öztürk, TOFED’in sektörün beyni konumunda olduğuna dikkat çekerek, ”TOFED, Türkiye’deki pek çok STK’nın üstünde bir kurum. Aslında bu sektör artçıları çok fazla bir sektör. Yüz binlerce insanın çalıştığı, birbiriyle koordinasyon kurduğu bir sektör. TOFED’i Galip Öztürk Bey kurdu, büyüttü, geliştirdi ve çok önemsiyor. TOFED’in daha da büyümesini istiyoruz. Genel Kurul’un seçim dönemine denk gelmesi biraz dezavantaj oldu. Ancak girişimler devam ediyor. Kongrenin Beştepe’de olması sektörün prestiji açısından çok önemli olur” ifadelerini kullandı. TOSEV’in de sektörün önemli bir parçası olduğuna değinen Öztürk, “Sektör TOSEV ile kendi içerisinde ikinci üçüncü nesilleri besliyor. Benim de çok önemsediğim bir projedir bu. TOSEV’in çalışmaları, bir sosyal proje olarak çok değerlidir” diye ekledi. 
 
Açıklamalarının sonunda temennilerini ileten Metro Holding CEO’su Fatih Öztürk, 2018 yılının ekonomik istikrar anlamında daha farklı olacağını düşündüğünü belirterek, bir iş adamı olarak seçimlerin istikrar anlamında iyi değerlendirileceğini ve halkın özverili bir şekilde istikrara yön vereceğini düşündüğünü aktardı.
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.