Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Sektörde Bayram Telaşı
Sektörde Bayram Telaşı

Bayram öncesinde İstanbul Otogarı'ndan bin 700'ün üzerine otobüs çıkış yaparak yurdun dört tarafına yolcu taşıyor.

Karayolu yolcu taşıma sektörü 2017 yılının yaralarını 2018 yılında sarmak için hazırlıklarını yapmıştı. Bayramda İstanbul Otogarı’ndan bin 700’ün üzerine otobüs çıkış yaparak yurdun dört tarafına yolcu taşıyor. Bayram tatili için en fazla bilet talebi ise İstanbul, Ankara, Antalya, Karadeniz, Güneydoğu, Ege ile İzmir hatlarında yaşanıyor.
 
Bayram biletleri Haziran ayının 8’inden itibaren satılmaya başladı, dönüşler ise seçim nedeniyle erken olacak gibi görünüyor.  Tüm firmalarda ortak hedef; seyahat edecek yolcuları rahat, konforlu ve sorunsuz bir şekilde sevdiklerine kavuşturmak.
 
Sektör mensuplarının bayram tatili ile ilgili görüşlerini sizler için derledik:
 
TOFED Genel Başkanı Birol Özcan: “Biletler tükendi”
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, Ramazan Bayramı öncesi otobüs biletlerinin tükendiğini açıkladı.
Özcan, yaptığı açıklamada, Ramazan ayının ilk yarısının geride kaldığını hatırlatarak, 24 Haziran’da cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri olsa da bayramın yaz ayının başına denk gelmesiyle otobüs biletlerine yoğun talep olduğunu dile getirdi. Ramazan Bayramı öncesindeki haftada otobüs biletlerinin tükendiğini belirten Özcan, “8 Haziran da dahil olmak üzere o tarihten bayrama kadar olan otobüs biletlerinin hepsi tükendi. O tarihten bayrama kadar ek sefer koymaya ve bu seferlerin biletlerini satmaya başladık. Onlar da yavaş yavaş tükenmeye başladı” dedi.
 
İstanbul’dan günlük ortalama bin 500 ile bin 600 otobüs seferi yapıldığını, bunun ortalama yüzde 25’inin Trakya’ya, yüzde 75’inin ise Anadolu’ya gittiğini anımsatan Özcan, “Bu bin 500-bin 600 sefere ek olarak, 8 Haziran sonrası ilk günler için 400-500 sefer daha koyduk. Bayramdan önceki 3 gün için de 600 sefer koyduk. Onların biletleri de hızlı bir şekilde tükeniyor” dedi.
Otogar firmalarından bilet alın
 
TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, yolcuların otogardan kalkan otobüs firmalarından bilet almaları konusunda uyarıda bulundu. Özcan, ayrıca; “Zaman zaman 3-4 aile birleşip servis minibüsü tutarak memleketine gitmek istiyor. Bu gibi durumlarda söz konusu minibüsler denetlenemediği için birçok eksik olabiliyor. Mesela, şoför deneyimsiz oluyor, belgeler eksik oluyor. Yolda kalabiliyorlar. Allah korusun, kaza bela olabiliyor. O yüzden vatandaşlarımızdan bu konuda çok dikkatli olmalarını istirham ediyorum” diye konuştu.
 
Mustafa Yıldırım: “5 milyon yolcu potansiyeli görülüyor”
Karayolu Yolcu Taşıma Sektörü için bayramların her dönem kazançlı olduğunu söyleyen Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, “Sektör olarak bayramların önemini çok iyi biliyor ve halkımızın güvenli ve konforlu seyahat etmesini planlıyoruz. 2018 yılında bayramın bölünmesi ile kayıplarımız olacak. Ancak yine de Bayram nedeniyle uzun ve kısa hatlarda günlük 1 milyon yolcu taşıyacağız. Bana göre 9 Haziran ile birlikte 4 milyon hatta 5 milyon yolcu potansiyeli görülüyor.  Tüm halkımızın seyahat biletlerini otogarda hizmet veren firmalardan almalarını rica ediyorum. Ayrıca korsan ve belgesiz taşımacılarla seyahat etmemeleri gerekir. Otogarlar içinde bilet satan firmalarla seyahat ederek sevdiklerine gitsinler” dedi. Firmalara da bir takım uyarılarda bulunan Yıldırım, başta kaptanlar olmak üzere bütün personellere gerekli eğitimlerin mutlaka vermesi gerektiğini vurgulayarak, “Sefer planlamaları yapılarak tedbirli olarak yola çıkılmalı. Beni sevindiren en önemli konu ise firmaların bilet fiyatlarında kendi bünyesinde sağladıkları istikrar. Bayram nedeniyle başta kaptan ve çalışanlarımız olmak üzere halkımız ile firmalarımızın bayramını kutlar hayırlı işler dilerim” dedi.
 
Ulusoy Turizm Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş: “Fiyatta değil, hizmette rekabet”
Sektör içi fiyat rekabetinden yakınan tüm sektörün sezonu ve bayramı çok iyi değerlendirmesi gerektiğinin altını çizerek, “ Bu sektörde mesleki rekabet kesin olarak yapılmamalı. Sektör olarak hiçbirimizin durumu iyi değil.  Haziran’ın 8’inden sonra bayram seferleri başladı, İstanbul’dan Karadeniz, Ege ve Akdeniz hatlarımıza yoğun talep var. Sektör olarak çok pahalı bir hizmeti büyük özveri ile veriyoruz. Kış dönemini hepimiz boş seferlerle geçirdik. Bayram ve sezon bizim kazanç yapacağımız dönemdir. Firma olarak tüm bölgelerimiz ve personelimizle hizmete hazırlandık. Planlamamızı yaparak seferlerimizi düzenledik, sezona hazırız. Benim sektördeki arkadaşlarımdan en büyük ricam rekabeti fiyatta değil, hizmette yapmak olacak” dedi.  
 
Anadolu Turizm Genel Müdürü Mehmet Ali Akçin: “Bayrama hazırız”
Kış döneminde otobüs sektörünün zarar ettiğini hatırlatarak başlayan Anadolu Turizm Genel Müdürü Mehmet Ali Akçin, sektör olarak bilet fiyatlarında artık duyarlı davrandıklarını ve gerekli önlemleri aldıklarını belirtti. Geçtiğimiz dönemde gider kalemlerinde gözle görünür bir artış olduğunu belirten Akçin, sözlerine şöyle devam etti: “Tüm gider kalemleri arttı, biz zam yaptık ancak yine yeterli değil. 8 Haziran ile birlikte bayram biletlerini sattık, böylece bölge olarak bayram ve sezon bizim için başlamış oldu. Yolcu potansiyeli Eylül ayı sonuna kadar devam eder diye düşünüyorum. Parkta yatan otobüslerimiz bayramda yola çıkacak. Ayrıca sözleşmeli bireysel otobüsçüler de hizmet verecek.  İstanbul’dan bölgemize yolcu talebinin yoğun olduğunu görüyoruz.  Marmara ve Ege bölgesinin bilet satışları yoğun. Ayrıca Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim ve Alanya da yoğun talep görüyor. Firma olarak tüm personelimiz ile bayrama hazırız. Tek hedefimiz yolcumuza kaliteli ve güvenli hizmet vermek. Tüm halkımızın ve sektörümüzüm bayramını kutluyorum.”
 
Efe Tur Genel Müdürü Alper Birant: “Personelimiz özel eğitimler aldı”
“Bu bayramda, firmalarda fiyatlarla ilgili sorun yaşanmıyor, hepimiz önlemimizi aldık” diyen Efe Tur Genel Müdürü Alper Birant, kış döneminde sektörün zarar ettiğini belirtti ve gider kalemlerinin arttığını söyledi. 8 Haziran ile sezon ve bayram tatilinin başlamış olduğunu hatırlatan Birant, İstanbul’dan Bartın, Zonguldak, Kastamonu, Sinop,  Ereğli gibi hatlara yoğun talep almaya başladıklarını aktardı. Ek sefer planlamalarını yaptıklarını kaydeden Birant, “Kısa ve uzun hatlarımızda ek sefer planlarımızı yaptık,  serviste çalışan otobüslerimizle gelen talebi karşılayabiliriz. Firma olarak yeni sezona ve bayrama hazırız. Kaliteli hizmeti ön planda tutan firmamız bayramda en güvenli ve konforlu hizmeti vermek için hazır. Personelimiz bu konuda özel eğitimler aldı. Bence, yeni sezonda sektörümüzün maliyet hesabını yaparak hizmet vermesi şart oldu. Tüm halkımızın ve sektörümüzün bayramını kutluyor ve başarılar diliyorum” dedi. 
 
Lüks Mersin Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ebedin İnanç: “Aldığımız işaretler işlerin artacağını gösteriyor”
Sezon ile bayram tatilinin otobüsçülük sektörü için her zaman olumlu ve verimli olduğunu belirten Lüks Mersin Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ebedin İnanç, “Otobüs sektörü için uzun bayram dönemleri, seferlerin yoğunlaşmasına ve işlerin artmasına öncü olmuştur. Haziran ayının 8’inde okulların kapanması ile birlikte vatandaşın seyahat talebi arttı. Mersin Bölgesi olarak yeni sezonda bilet fiyatlarında bazı düzenlemeler yaptık çünkü artan maliyetlere karşı zarar etmeden hizmet vermek istiyoruz. Mersinde 8 Hazirandan itibaren bayram bilet talepleri arttı. Aldığımız işaretler işlerin artacağını gösteriyor. Mersin’den en fazla talebin İstanbul, İzmir, Ankara’ya olduğunu görüyoruz. Fiyatlarımızda bayram için bir artış yok, yolcumuzu geçen yılın tavan fiyatı ile taşıyacağız. Bazı bölgeler için ek sefer planlaması içinde olup yolcunun huzurlu seyahat etmesini sağlayacağız. Mersin esnafı olarak bayram için çalışmalarımızı yaptık ve önlemlerimizi aldık,  uzun tatil döneminde yolcunun gideceği noktaya keyif içinde seyahat etmesini sağlayacağız” dedi. 
 
Şanlıurfa Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Necdet İpekçioğlu: “Bayram için fiyat arttırma düşüncemiz yok” 
Ramazan ayının Güneydoğu bölgesinde ve Urfa’da her yıl durgun geçtiğini belirten Şanlıurfa Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Necdet İpekçioğlu, Haziran ayının 8’inden sonra tatil bileti satışlarının başladığını aktardı. En fazla talebin İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Bursa ve İzmir’e olduğunu belirten İpekçioğlu, “Aynı tarihlerde İstanbul, Ankara ve İzmir’den Urfa’ya bayram tatili biletleri satılıyor. Bilet fiyatlarımız ise yapılan zamma rağmen yeterli değil. Bayram için fiyat arttırmak gibi bir düşünce içinde değiliz. Firma olarak bayram için önlemlerimizi aldık ve Ankara ile Mersin’e gelen fazla taleple ek seferlerimizi koyduk. Biz, bundan sonra aldığımız önlemlerle tatili ve bayramı bekliyoruz. Yolcumuz huzurlu bir bayram yaşayacak ve ulaşımda sorun yaşamayacak” dedi.
 
Artvin Dernek Başkanı İrfan Topaloğlu: “Parklarda yatan otobüsleri sefer planlamasına aldık”
Doğu Karadeniz bölgesinde Mayıs ayı ile birlikte yolcunun arttığını kaydeden Artvin Dernek Başkanı İrfan Topaloğlu, “Bölge, son yıllarda turizmde ilgi gören bir konuma geldi, iç turizmde insanlar bölgemizi tercih ediyor. Bölge olarak 2018 yılı Haziran ayı ile birlikte sezona merhaba dedik. Ayrıca okulların 8 Haziran Cuma günü kapanması ve Ramazan Bayramı tatili ile sezona başladık. Bölge esnafı olarak 2018 sezonunda işlerin iyi ve verimli olması için bütün planlarımızı yapıyoruz. Sezonun gelmesi ve uzun bayram bölgemiz için çok olumlu bir gelişme oldu. Bayram tatiliyle birlikte otobüsler ve bölge otelleri dolu olacak. Artvin bölgesi olarak bayram bilet satışlarına başlandı ve talepler çok yüksek. Bayramda bölgemize geliş ve gidiş seferlerinin dolu olmasını bekliyoruz bu nedenle de firmalarımız, kış döneminde parklarda yatan otobüsleri sefer planlaması içine aldılar. Bilet fiyatlarımızda herhangi bir artış yok, bayram tatili ve yeni sezon bölgemiz için olumlu olacak ve halkımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi. 
 
Çanakkale Truva Turizm İstanbul Müdürü Bahtiyar Yeğinoğlu:
 “Bazı firmalar fiyatlarda tutarsızlık sergiliyor”
Çanakkale Truva Turizm İstanbul Bölge Müdürü Bahtiyar Yeğinoğlu, Çanakkale Bölgesi olarak Haziran ayı ile birlikte sezon açılışını yaptıklarını müjdeledi ve Haziran ayı ile birlikte işler arttığını ve sefer planlarını yeniden düzenlendiklerini belirti. “Yeni sezonda ve bayramda 2017 yılının tavan fiyat tarifesi ile yolcumuzu taşıyoruz” diyen Yeğinoğlu sözlerini şöyle sonlandırdı: “Başta akaryakıt, 3’üncü köprünün yüksek geçiş ücretleri ve tüm giderler yükseldi ancak bunlara rağmen, sektör olarak yeni sezonda bilet fiyatlarında çok büyük bir artış yapmadık. Haziranın 8’inden sonra Bayram biletlerine talep oldu. Çanakkale Truva Turizm olarak sefer, acente ve sıra planlarımızı düzene koyduk. Haziran ayının 9’u ile 13’ü arasında işler çok yoğun, ilave servisler koyarak herhangi bir mağduriyet oluşmasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Bazı firmalar halen bilet fiyatlarında tutarsızlık sergiliyor, bayramda bilet fiyatlarında istikrar olması ve hiç olmazsa belirlenen tavan fiyatın uygulanması şart. Firma olarak tüm önlemlerimizi aldık, personellerimizle bir araya gelerek görüştük. Tüm sefer planlarımızı belirledik. Artık bayramı bekliyor ve halkımıza kaliteli hizmet sunmak istiyoruz.”
 
TOFED Erzurum Dernek Başkanı Selami Tan: “Firmalar artık zarar ederek çalışmak istemiyor” 
Erzurum Bölgesi olarak Ramazan ayında iş potansiyellerinin genelde düşük olduğunu ancak Haziran ayı ile birlikte yolcu talebinin yükseldiğini söyleyen TOFED Erzurum Dernek Başkanı ve Esadaş Turizm Bölge Müdürü Selami Tan, 8 ile 13 Haziran arasında bayram biletlerini sattıklarını kaydetti.  Uzun hatta hizmet veren bölge firmalarının parkta yatan otobüsleri sefere koyduklarını da aktaran Tan, bayram için başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Karadeniz ve diğer bölgelerden Erzurum’a bilet satışları olduğunu iletti. Tan, ayrıca; “Erzurum’da yurdun her bölgesine yolcu talebi var.  Bayramın ve sezonun bölge otobüsçüsü için olumlu olmasını umuyoruz, umudumuz büyük. Bölge firmaları olarak önlemlerimizi aldık ve geçen yılın tavan bilet fiyatı ile yolcumuza hizmet vereceğiz. Uzun hatta hizmet veren firmalar artık zarar ederek çalışmak istemiyor. Hepimiz çok zor geçen bir kışı zarar ederek kapattık bu yüzden, 2018 yılı sezonu ve bayram bizim için bir fırsat olumlu kullanmak istiyoruz” da dedi. Bölge esnafı olarak sezona ve bayrama hazırız, tüm sefer planlarımızı yaptıklarını kaydeden Tan ülkemize ve sektörümüze hayırlı bayramlar dileklerini iletti. 
 
TOFED Mardin Dernek Başkanı Abdurrahman Aygüler:“Bilet fiyatlarımız arttı, ancak yeterli değil”
Mardin’in, son yıllarda ülkemizin en fazla sorun yaşayan bölgesinde yer aldığını belirten Mardin Dernek Başkanı Abdurrahman Aygüler,  bölgede firma sayısının fazla, doluluk oranlarının düşük olduğunu söyledi. 2017 yılı ve kış döneminde bölge olarak yaşanan sorunlardan etkilendiklerini ve iş yapamadıklarını kaydeden Aygüler, “Mardin, turizm ile yaşayan bir bölge. Son aylarda iç turizmde Mardin talep görüyor. Mardin esnafı olarak bu sezonu ve bayramı dört gözle bekledik. Biz her şeye rağmen bayramla birlikte bir umut içinde olmak istiyoruz. Bayram için büyük şehirlerden Mardin’e gelen otobüslerde yolcu talebinin olduğunu görüyoruz. Bilet fiyatlarımız arttı, ancak yeterli değil” dedi. 
Mardin’den İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir gibi çeşitli bölgelere bilet talebi olduğunu kaydeden Aygüler sözlerini şöyle sonlandırdı; “Beklentimiz çok fazla değil ancak yine de olumlu bakıyoruz. Tüm firmalar hazır bir şekilde bayramı ve eski günlerin geri gelmesini umut ediyor. Tüm halkımızın bayramını kutluyorum”
 
TOFED Diyarbakır Dernek Başkanı Aydın Özgen: “Bayramlar, sektörün her zaman kazandığı dönemdir”
Diyarbakır bölgesi olarak 2018 sezonuna hazır olduklarını ve planlamalarını çok iyi yaparak hizmet verdiklerini belirten Diyarbakır Dernek Başkanı Aydın Özgen, “Bölgenin başta servis ve acenteler olmak üzere gider yükünü üzerinden atmasının meyvelerini topluyoruz.  Ancak Ramazan ayı ile birlikte işimiz düştü. Haziran ayı ile birlikte Diyarbakır’a gelişlerde yolcu artışı gördük. Haziran ayının 10’undan sonra sezon ve bayram bilet talepleri oldu. Bayramlar, otobüs sektörünün her zaman para kazandığı dönemdir. Biz de artık yolcunun olduğu dönemleri kayıp olarak görmek istemiyoruz” dedi. Bayram için İstanbul, Bursa, Adana, Ege ve tüm bölgelerden geliş ve gidiş yolcu talebi olduğunu belirten Özgen, “Güneydoğuda insanlar bayramı fırsat olarak görüp seyahat etmek istiyor, ancak bölge olarak ekonomik nedenler halkın daha fazla seyahat etmesini engelliyor. Diyarbakır esnafı olarak Bayram hizmet planlarımızı yaptık ve eksiksiz bir şekilde hizmet vermeyi hedefliyoruz. Sektör olarak bayramlardan her zaman mutlu çıktık, bu bayramı da en iyi şekilde geçirmeyi umuyoruz” dedi.
 
Lüks Artvin seyahat İstanbul Müdürü Bayram Luli: “Bu şartlar altında kar etme şansımız yok”
13 senedir otobüsçülük sektörünün içinde olduğunu ve bu seçimin bayramdan hemen sonraya denk gelmesi sebebiyle yeterli yolcu sayısına ulaşamadıklarını söyleyen Lüks Artvin seyahat İstanbul Müdürü Bayram Luli, “İnsanlar demokratik haklarını kullanmak için tatillerinden feragat ettiler. Son yıllarda yaşadığımız en durgun bayram sezonunu yaşıyoruz.  2018 yılı ramazan ayı gelene kadar fena gitmiyordu.  Seçimden sonra yolcu sayısının artmasını bekliyoruz. 2017’den sonra yolcu sayısında bir artış oldu fakat otobüsçünün Yavuz Sultan Selim köprüsüne mecbur edilmesinden dolayı çok zarar ediyoruz. Her otobüs fazladan 200 TL ödemek zorunda kalıyor. Fazladan 60 km yol yapıp bir buçuk saat zaman kaybediyoruz” dedi. Bilet fiyatlarından yakınan Luli sözlerini şöyle sonlandırdı; “Her şeye zam gelirken bizler bu zammı bilet fiyatlarına yansıtamıyoruz. İstanbul’dan Artvin 1400 km bilet fiyatı 140 TL bu şartlar altında yaptığımız işten kar etmek gibi bir şansımız yok.”
 
Niğde Aydoğanlar Seyahat İstanbul Genel Müdürü Ercan Avşar:“Yetkililerin sesimize kulak vermesini bekliyoruz”
Önceki bayramlarda yaşanan doluluk oranının olmadığını ve seçimlerden dolayı yolcunun kararsız kaldığını belirten Niğde Aydoğanlar Seyahat İstanbul Genel Müdürü Ercan Avşar, “Seçimden sonra yeterli doluluk oranına ulaşacağımızı umuyoruz. Geçen bayramlarda ekstra seferlerle bile yolcu taleplerine karşılık veremiyorduk. 2017 sektör açısından iyi geçti 2018 de iyi gidiyordu ramazan ayı nedeniyle işler biraz durgunlaşmıştı ama biz yine de seçimden sonra sezonun açılmasını temenni ediyoruz. Şuan için otobüsçünün en büyük sorunu Yavuz Sultan Selim köprüsünü kullanmak mecburiyetinde bırakılmamız. Köprü geçiş ücreti diğer köprülerden fazla, köprüye giden otoyol fiyatları fazla kısacası bu köprü otobüsçü için bir kabus oldu. Yetkililerin otobüsçünün sesine kulak vermesini bekliyoruz” dedi.
 
Özkaymak Seyahat İstanbul Yöneticisi İrfan Kalkan: “Otobüsçünün en büyük sorunu üçüncü köprü”
 “Yıllardır bu sektördeyim Ramazan Bayramı hiçbir zaman Kurban Bayramı kadar yoğun olmaz o nedenle bizim çok bir yoğunluk beklentimiz yok” diyen Özkaymak Seyahat İstanbul sahibi İrfan Kalkan, 2018 yılının genel olarak otobüsçü için kötü başladığını söyledi. Otobüsçünün en büyük sorunu 3’üncü köprü olduğunu belirten Kalkan, “sezon yeni açılıyor toplar mı bilmiyoruz görmek lazım fakat otobüsçünün en büyük sorunu 3’üncü köprü hem geçiş ücreti çok pahalı, hem de arabalar 170 km fazladan yol yapıyor ve haliyle fazladan benzin yakmış oluyorlar. Araç başına 500 TL fazla ücrete mal oluyor. Bu rakamı kış aylarında bin 500 veya 2 bin otobüsle, yaz aylarında ise 4 bin otobüsle çarpın, ekonomimize verdiği zararı görmüş olursunuz. Dünya güzeli İstanbul’umuza dünyanın bütün şehirlerinden ziyaretçiler gelmesine rağmen, otobüsçü kardeşim İstanbul’a gelmek istemiyor. Otobüsçünün diğer bir derdi de zamlar. Mazot, otoban ücreti, garaj giriş çıkışları hepsine zam geldi, döviz arttı. Bir otobüs 300 bin Euro, zaten bireysel otobüsçü yok oldu. 2017 de otobüsçü için kötü geçmişti. Demiryolu ve hava yollarına devletin verdiği desteği anlıyorum ama bir otobüsçü olarak biz de Türk insanının daha iyi, daha konforlu, daha ucuz seyahat etmesini istiyoruz, devlet bize de bu desteği verirse biz de Türk halkının daha iyi hizmet alması için elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız” dedi.
 
Sema Turizm İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Okay: “2018 çok iyi başlamamıştı”
Bu bayramın beklediğimiz gibi olmadığını ve otobüslerin boş gittiğini aktaran Sema Turizm İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Okay, ”Diğer bayramlarda gelen talebi ek seferler koyarak bile karşılayamıyorduk” dedi. Bu durumun sebebini Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin bayram arifesine denk gelmesine bağlayan Okay sözlerini şöyle sonlandırdı; “İnsanlar demokratik haklarını kullanmak için bayram izinlerinden vazgeçtiler. İnşallah önümüzdeki bayram daha iyi olur, beklentimiz o yönde. Eğer seçim ikinci tura kalırsa otobüsçü önümüzdeki yaz sezonunu da, bayramı da yine hüsranla bitirir. Gerçi 2018 otobüsçü için çok da iyi başlamamıştı zaten. Otogar giriş çıkışları ve mazotun anormal bir oranda zam görmesi, üçüncü köprünün hem zaman hem de para bakımından çok büyük zararlar vermesi sektörümüzün zarar üstüne zarar etmesine sebep oluyor. İnşallah daha iyi günler görürüz.”
 
Ben Turizm İstanbul Yetkilisi Mahmut Hamurlu:“Yolcularımız zaman kaybından dolayı rahatsız”
Haziran ayının 5’inden bayramın ikinci gününe kadar doluluk oranlarının yüksek olduğunu söyleyen Ben Turizm İstanbul Yetkilisi Mahmut Hamurlu, “Ama diğer bayramlara göre biraz yolcu kaybı var. Bunun sebebinin önümüzdeki seçim olduğunu düşünüyorum. 2018 geçtiğimiz iki yıla göre daha iyi başladı. Seçimlerden sonra işlerin daha iyi olacağını tahmin ediyorum. En büyük sıkıntımız otobüsçünün üçüncü köprüyü kullanmak mecburiyetinde bırakılması. Diğer köprülere göre beş kat daha fazla geçiş parası veriyoruz ve 60 km daha fazla yol kat etmek zorunda kalıyoruz. Bu bize çok fazla paraya mal oluyor, bizim dışımızda yolcularımız da bu ekstra zaman kaybından dolayı çok rahatsız” dedi.
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.