Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Sorunlar Ortak Çözüm Belli
Sorunlar Ortak Çözüm Belli

Ege Bölgesi Otobüs İşletmecileri Derneği Başkanı ve TOFED Bölgelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Serdar Gerilakan, sektörün güncel durumunu, gazetemize özel açıklamalarıyla değerlendirdi.

Ramazan bayramındaki yoğunluk dışında 2018 yılının genel olarak kötü şartlar altında geçtiğini belirten Gerilakan, otobüsçünün 12 ay boyunca iki dini bayramı ve üç ay süren tatil sezonunu beklediğini, ancak bu beklenen dönemdeki kârın da diğer aylardaki zararı karşılamadığını belirtti. Bu sektörde çalışan insanların mesleklerini severek yaptığını hatırlatan Gerilakan, “Çoğu birkaç nesildir bu işi yapan insanlar. Bu meslek, çoğunun baba mesleği, hayatları boyunca hiç başka bir iş yapmamışlar, mesleklerini en iyi şekilde yapmak için uğraşıp duruyorlar ve maalesef uzunca bir zamandır da severek yaptıkları bu meslekten zarar ediyorlar, işlerin iyi gitmesi için sabırla bekliyorlar ama ilerisi içinde pek bir ümit göremiyorlar” dedi.
 
“Mazottaki önlenemez yükseliş bu mesleği yapılamaz hale getiriyor”
Otobüsçünün Yavuz Sultan Selim köprüsünü kullanma mecburiyetinde bırakılması ve köprü ile otoban geçiş fiyatlarının çok yüksek olması gibi önemli sorunların da altını çizen Gerilakan, “Bu uygulamalar sektörde çok büyük zararlara mal oluyor, her otobüsçüye İstanbul’a geliş gidişte 130 km fazla yol yaptırıyor ve fazladan mazot yaktırıyor. Her seferinde yolcuların ve şoförlerin gidecekleri yere iki, üç saat daha geç gitmelerine sebep oluyor. Mazottaki önlenemez yükseliş bu mesleği yapılamaz hale getiriyor. Bunlar maalesef devletin sektöre verdiği zararlar” dedi.
 
“Daha güçlü lobi faaliyetlerinde bulunmalıyız”
Doğu ve Güneydoğudaki otobüsçülerin masrafları kısmak için aldığı kararları desteklediğini açıklayan Gerilakan, “Sektörün yaşaması için bizim sektördeki genel giderleri asgariye indirme mecburiyetimiz var. Nedir bu genel giderler: Servis harcamaları, terminal giriş çıkışları, ikram hizmetleri ve şehir içi yazıhaneleri,  bu giderleri kaldırmak için sektörün birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi lazım. Bu giderleri ancak Türkiye’nin beş büyük firmasının bir araya gelmesiyle, bu büyük firmaların sektörü kucaklamasıyla çözüme kavuşturabiliriz. Sektörün çatı örgütü TOFED’in bu konuda yoğun çalışmaları var ama bu çalışmalarında başarılı olması için sektörün birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi lazım. Sektörün sivil toplum kuruluşları ve Metro Turizm, Kamil Koç, Pamukkale gibi sektörün önemli firmaları birlikte hareket etmek zorunda, birlikte hareket etmezsek maalesef önce bireysel otobüsçü sektörden elini çekmek zorunda kalacak sonra belki de büyük kurumsal firmalar da yavaş yavaş sektörden çekilmek zorunda kalacaklar” dedi.
Otobüsçülük sektörünün lobi faaliyetlerine hız vermesi gerektiğini savunan Gerilakan sözlerini şöyle tamamladı: “Çalışanları, ülke nüfusunun yüzde dokuzunu kapsayan bu sektörün daha güçlü lobi faaliyetlerinde bulunması lazım. Her bölgeden sektörün gerçekten güçlü temsilcilerini seçip sektörün kurtuluşu için çalışması lazım. Otobüsçülüğün kurtuluşu birlik ve beraberlikle olur.”
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.