Sosyal Medya
Başlıksız Belge
U-ETDS İkinci Bilgilendirme Toplantısı Bursa'da Yapıldı
U-ETDS İkinci Bilgilendirme Toplantısı Bursa'da Yapıldı

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'nin bölgelere yayılan bilgilendirme toplantılarının ikincisi Bursa'da yapıldı.Merinos Park Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya yoğun katılım gösteren sektör mensupları, yeni sistemle ilgili soru işaretti barındıran noktalar konusunda Bakanlık yetkilileri ile görüş alışverişinde bulundu. Sistemin genel anlamda fayda getireceğini ifade eden sektör mensupları, öneri ve taleplerini de soru cevap bölümünde dile getirdiler.
 
Toplantının açılışında konuşan Karayolu Ulaştırma Genel Müdürü Mahmut Gürses, denetleme sistemine ilişkin genel bilgiler vererek, uygulamanın firmalarla beraber el birliği ile hayata geçirileceğini ifade etti. Sistemin daha önce 2019 yılında zorunlu hale getirilmesinin kararlaştırıldığını ancak bu tarihin öne çekildiğini dile getiren Genel Müdür Mahmut Gürses, bunun temel sebebinin “ulusal güvenlik” hassasiyeti olduğuna dikkat çekti.
Gürses’in ardından kürsüye çıkan Daire Başkanı Kerim Cicioğlu, uygulamanın içeriği ve kapsama alanlarına ilişkin detaylı bilgilendirme yaparak, denetim sisteminin karayolu ulaştırma sektörü için güvenlik noktasında önemli faydalar sağlayacağını söyledi. Bakanlık yetkilileri, sunumların ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. 
 
“Biz hazırız ancak soru işaretleri giderilmeli”
Toplantıda söz alan Metro Rent a Bus Yönetim Kurulu Başkanı ve TOFED Genel Başkan Yardımcısı Şenol Ayyıldız, sektörün teknoloji ile entegre olmasının önemine değinerek, yeni sistemin fayda sağlayacağını ancak firmaların uygulamaya dair endişelerinin de bulunduğunu ifade etti. Yetki belgesi sahiplerinin Bakanlık ile bir araya gelerek, sistemin maddeleri üzerinde detaylı bir müzakere yapmaları gerektiğine dikkat çeken Ayyıldız, “Sistemin manuel kullanımının firmaları zorlayacağını düşünüyorum. Bunun dışında yolcuların biniş noktalarını göz önüne alırsak, her farklı nokta için liste hazırlanmasını ya da bagajların kontrol altına alınmasını sağlayacağız? Buna dair soru işaretlerinin giderilmesi gerekmektedir” dedi.
 
 Asıl denetimin otogar içinde yapılması üzerinde görüş alışverişinde bulunulmasının faydalı olacağını söyleyen Şenol Ayyıldız, “Biz Metro Turizm olarak bu sisteme hazırız ve destekliyoruz ancak firmaların da sisteme katacağı şeyler olabilir, bu yüzden tekrar bir araya gelip tartışmanın önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Bakanlık ve sektörün fikir alışverişi yapması önemli”
Sistemin iki temel hedefi olduğuna değinen TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin ise, ulusal güvenliğin sağlanmadığı bir yerde güvenli ulaşımdan söz edilemeyeceğini belirterek, “Ulusal güvenlik ve korsan taşımacılığı engellemek bu sistemin temelini oluşturuyor. Bu sebeple bu uygulamayı desteklemeliyiz” dedi. Diğer yandan firmaların elektronik alt yapılarının hazır olmadığını ifade eden İlgin, bu konuda problem yaşayabileceklerini dile getirdi. TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni bir başlangıç sancısız olmaz, biz de bu sancıyı çekeceğiz. Doğu-Güneydoğu bölgesinde mesafelerin genişliğinden dolayı ara durak dışında yolcu almak zorunda olduğumuz yerler olabiliyor, ayrıca firmaları da polisler gibi tek tek yolcuları kontrol etme durumundan çıkarmamız lazım. Bu konulara dair bir netlik oluşturulması gerekiyor. Diğer yandan sektördeki mevcut yazılım firmalarının verilerinin Ulaştırma Bakanlığı ile entegre hale gelmesinin çok daha faydalı olacağını ve kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Son olarak sektördeki firmaların, yazılım firmalarının ve Bakanlığın el ele vererek Ankara’da bir araya gelmesini ve konuya dair detaylı fikir alışverişi yapılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.” 
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.