Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Biletten Gelen Para Sadece Giderleri Karşılıyor
Biletten Gelen Para Sadece Giderleri Karşılıyor

Ağrı Otobüs İşletmecileri ve Yazıhaneleri Derneği Başkanı ve TOFED Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut İrkey, karayolu yolcu taşıma sektörünün Ağrı'daki güncel durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Otobüslerin doluluk oranlarına dair değerlendirmelerde bulunan Ağrı Otobüs İşletmecileri ve Yazıhaneleri Derneği Başkanı ve TOFED Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut İrkey, “Aslına bakarsanız yolcu var. Otobüslerimizin doluluk oranı fena değil. Fakat bilet fiyatları düşük. Ağrı’dan İstanbul’a yani Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna 140 TL’ye yolcu taşıyoruz. Allah bereket versin. Ama asıl mesele bu 140 TL’den bizim payımıza düşen para, maalesef bu para tamamen masrafa gidiyor” dedi.
 
Şartlar para kazanmak için uygun değil
Mazot fiyatlarındaki önlenemez yükselişe de değinen İrkey, 2017 Temmuz’unda mazotun litresini 5,20’TL ye alıyorken bugün fiyatın 6,26 TL olduğunu hatırlatarak, bu şartlarda otobüsçünün para kazanmasının mümkün olmadığını ifade etti. Mahmut İrkey, “Her şey mazotla bitse bir şekilde çaresine bakacağız. Otogar giriş – çıkışları, üçüncü köprü, otoyollar otobüsçünün bütün karını alıp gidiyor. Sadece iş yapmış görünüyoruz. Ağrı’dan İstanbul’a gidip gelen bir otobüsün masrafı Allah bir kaza, bela vermezse sekiz bin beş yüz, dokuz bin lira civarında, bu şartlarda nasıl para kazanalım? Otobüsü Euro ile alıyoruz, yedek parça fiyatları Euro üzerinden, her gün cebimizden daha fazla para çıkıyor. Bir otobüsün yıllık sigorta masrafı 20-25 bin TL, otobüsçü inanın birkaç yıldır para falan kazanmıyor” diye konuştu.
 
Otobüsçü kontrol için defalarca durdurulmasın
Bölgedeki mülteci yolcu sorununu da dile getiren Ağrı Dernek Başkanı Mahmut İrkey, “Bu insanlar bir şekilde bilet alıp otobüsle yolculuk yapıyorlar, denetimlerde izinsiz çıktıkları anlaşılırsa otobüsçüler inanılmaz para cezalarına çarptırılıyor” dedi. Sorunun çözümü için otogarlarda polisin denetim ofisleri açmasının ve bu yolcuları denetlemesinin gerekli olduğunu belirten İrkey, “Otobüsçüde boş yere ceza yemesin. Şehirlerarası otogarlardan çıkışı olan otobüsler defalarca durdurulup kontrol yapılmasın. Kaçak yolcular zaten otogar çıkışı olmayan korsan otobüslerle seyahat ediyorlar. Mesleğini düzgün yapan otobüsçü defalarca kontrol için durdurulmasın” ifadelerini kullandı.
 
U-ETDS katkı sağlayacak
Son olarak sektörü yakından ilgilendiren U-ETDS (Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi)’ne dair de görüş bildiren Mahmut İrkey, sistemin; yasal yoldan çalışan, mesleğini devletin koyduğu sınırlar içinde yapan otobüsçünün işini daha iyi yapmasına katkı sağlayacağını umduğunu dile getirdi. Net tablonun uygulamanın başlamasından itibaren ortaya çıkacağını belirten İrkey, “Pratik içerisinde gördüğümüz zaman sistemi daha iyi kavrayacağız” dedi.
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.