Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Sayısal Takograf Sistemine Veri Giriş Zorunluluğu 1 Temmuz'da Başladı
Sayısal Takograf Sistemine Veri Giriş Zorunluluğu 1 Temmuz'da Başladı

TOBB ve Ulaştırma Bakanlığı'nın koordinasyonunda, Türkiye'de Sayısal Takograf Sistemi'ne (STS) yönelik çalışmaları değerlendirmek üzere 10 Temmuz'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde bir toplantı gerçekleştirildi.

Sayısal Takograf Sisteminin (STS) oluşturulması ve uygulanmasına yönelik çalışmaları değerlendirmek, AB mevzuatının AETR Anlaşması’na kaydetmek ve sisteme geçiş süreci ile veri analizi projesine ilişkin yapılan toplantıya katılan TOFED Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yer alan sayısal takograf kayıtlarının dijital ortamda saklanması şartının 1 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla geçerli hale geldiğini belirterek; firmaların, otobüslerde bulunan Dijital Takograf Kayıtlarını 90 günlük dönemlerde TOBB ve Ticaret Odaları aracılığı ile dağıtılan işletme kartı ve “Takograf Veri İndirme” cihazlarıyla indirerek, bu bilgileri arşivlerinde saklamak zorunda olduklarını aktardı.
 
Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ve TOBB iş birliği ile hayata geçirilen “STAUM Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezine ait https://staum.tobb.org.tr/ adresi üzerinden bilgilerin bakanlığın veri tabanına gönderileceğini ifade eden Hasan Yüksel Kurnaz, “Bu sistemle aynı zamanda şoförler de kendi taşıt kartlarıyla 28 günlük çalışma, mesai ve istirahat verilerini, gümrük kapıları, otogarlar, dinlenme tesisleri ve otoyollar üzerinde kurulacak KİOSK’lar aracılığı ile sürücü kartlarıyla 1 dakika içinde yükleyebileceklerdir” dedi.
 
Proje kapsamında sahada “Veri Toplama Birimleri” tarafından toplanan sayısal takograf sürücü kartı ve araç verileri “Veri Toplama Yazılımı” ile alınacak ve “Veri Analiz Yazılımı” ile analiz edilecek. Toplanan veriler, Ulaştırma Bakanlığı ve uygun bulunan diğer kamu kuruluşlarının (Örn. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü) kullanımına sunulabilecek.
 
Uygulama, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde belirtilmişti:
 
(31) Yetki belgesi sahipleri, sayısal takograf kullanılması zorunlu olan ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtları için sayısal takograf ünitelerindeki verileri, taşıtların trafiğe çıktığı tarihten itibaren üçer aylık dönemler halinde elektronik ortamda arşivlemek ve bu veriyi ayda bir defa Bakanlıkça belirlenen kart verme otoritesine göndermek zorundadır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine her taşıt için 2 uyarma verilir.
 
(32) Yetki belgesi sahipleri, faaliyetleriyle ilgili olarak Bakanlıkça yayımlanan düzenleyici işlemlere uymakla yükümlüdürler. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 10 uyarma verilir.
 
Sayısal Takograf Sistemi Nedir?
Takograf cihazı, karayolu araçlarının hareketinin ve sürücülerinin belli çalışma sürelerinin detaylarını otomatik veya yarı otomatik olarak göstermek ve kaydetmek için karayoluyla taşımacılık yapan araçlara monte edilmesi tasarlanan kayıt cihazıdır. 
 
Sayısal takograf uygulaması ile profesyonel sürücülerin davranış ve faaliyetlerine ilişkin daha fazla ve güvenilir veri toplayarak, karayolu güvenliğinin artırılması amaçlanıyor. 
 
Takograf cihazı:
• Araç kullanım sürelerini denetler.
• Araç hızını denetler.
• Kanunun belirttiği sınırlar içinde aracın kullanımını denetler.
• Denetlediği kayıtları hafızasında tutar.
• Hafızasındaki kayıtları grafik veya yazılı rapor olarak verir. 
 
Sayısal takograf cihazı ile kaydedilen bilgiler:
• Aracın kat ettiği mesafe
• Aracın hızı
• Sürüş zamanı
• Diğer çalışma veya hazır bulunma süreleri
• Çalışma aralarını ve günlük dinlenme süreleri
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.