Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Has Otomotiv 10 Sprinter ile 1 Vito teslimatı gerçekleştirdi
Has Otomotiv 10 Sprinter ile 1 Vito teslimatı gerçekleştirdi

Has Otomotiv, Günaydın Group bünyesinde faaliyet gösteren HG Egetrans, Via Turizm ve Yonca Can Turizm'e 10 Sprinter ve 1 Vito teslimatı gerçekleştirdi. Bu yatırımla iki şirketin bu yıl yaptığı araç yatırımı 37 adede ulaştı. HG Egetrans'ın yıl sonuna kadar araç yatırım planı 100, Via Turizm'in ise 40 adet.

6 Temmuz Cuma günü Has Otomotiv’in Hadımköy tesislerinde gerçekleştirilen teslimat törenine HG Egetrans Yönetim Kurulu Üyeleri Lütfi Yalçınkaya, Hikmet Yalçınkaya, Via Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Çoban, Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar Bölge Koordinatörü Semih Demir, Mercedes-Benz FinansmanTürk A.Ş Ticari Araçlar Satış Finansman Yetkilisi Zehra Okay, Has Otomotiv İcra Kurulu Üyesi Mustafa Sarıgül, HTA Satış Müdürü Osman Çoban, Otobüs Satış Müdürü Soner Balaban, HTA Satış Sorumlusu Nalan Şimşek ve Pazarlama İletişim Yetkilisi Onur Gür katıldı.
 
Sprinter ve Vito kullanıcıda memnuniyet yaratan araçlar
Teslimat töreninde açıklamalarda bulunan Has Otomotiv İcra Kurulu Üyesi Mustafa Sarıgül, turizm ve servis taşımacılığı alanında faaliyet gösteren şirketlerle çok yakın diyalog halinde olduklarını belirterek, “Bu ilişkiler içerisinde Günaydın Group ile çok uzun süredir dostluğumuz var. HG Egetrans, Via Turizm ve Yonca Can Turizm alanlarında iyi hizmet sunuyorlar. Bu kaliteli hizmetin sonuçlarını da yeni yatırımlar yaparak alıyorlar. Yeni projeleri de var. Bu projelerin hayata geçmesi ile alım adetleri artarak devam edecek” dedi. Ülkemizde yaşanan ekonomik durgunluğun otomotiv alanına da yansıdığına dikkan çeken Sarıgül, Ülkenin seçimden yeni çıktığını belirterek, bir dinamizm kazanılması ile yıl sonuna doğru satışların artacağına inandığını ifade etti. Sarıgül, “Türkiye turizm açısından potansiyeli çok yüksek bir ülke. Ürünlerle ilgili de Sprinter ve Vito ile ilgili olarak artık bütün kullanıcıların büyük memnuniyet duyduğu araçlar bunlar. Kaliteli hizmet sunma anlayışı içinde olanların tercihi Mercedes-Benz marka araçlar oluyor. Bu alışverişten çok memnunuz ve bol kazançlar getirmesini diliyoruz” dedi. Okul taşımacılığının yeni getirilen düzenlemelerine uygun Sprinter araçların hazırlıklarının tamamlanma aşamasında olduğunu da belirten Mustafa Sarıgül, “Birçok şirket yeni aracın pazara sunulmasını bekliyor. Bu normlara uygun aracın pazara sunulamamasının getirdiği müşteride bir bekleme süreci de var. Bu süreç önemli bir kayıp oluşturdu. Aracın pazara sunulduğu anda en önemli unsur da fiyat olacak. Okul taşımacıları bir an önce araç fiyatlarını görmeli ki yaptığı sözleşmelere bunu yansıtabilsin” ifadelerini kullandı. 
 
En önemli etken finansman
Hg Egetrans Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Yalçınkaya da hem şirketin faaliyet alanı hem de yeni yatırımlara yönelik yaptığı açıklamada: “Günaydın Group bünyesinde yaklaşık 5 buçuk yıldır Marmara Bölgesi’nde personel taşımacılığı alanında hizmet veriyoruz. Filomuzda tedarikçi ve özmal olarak 760 civarında aracımız var. Bu araçların 310’u özmal. Günaydın Group bünyesinde her alan profesyoneller tarafından yönetiliyor. Turizm alanındaki faaliyetimiz Via ile sürüyor. Farklı bir sürücü ve araç potansiyeli ile turizm alanında hizmet verilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. Hg Egetrans ile personel tarafında ilk defa Mercedes ile çalıştıklarına değinen Yalçınkaya, Turizm tarafında zaten Mercedes ile çalışıldığını hatırlattı. Yalçınkaya şöyle devam etti: “Günaydın Group olarak bakıldığında 2 bin 400 araçlık toplam filonun yüzde 30’u Marmara Bölgesi’nde hizmet veriyor. Yüzde 70’i ise Ege Bölgesi ve İç Anadolu İzmir, Manisa. Eskişehir ve Antalya hatlarında çalışılıyor. Marmara Bölgesinde projeler geliştikçe yeni yatırımlarımız da olacak. Bu bölgede 5 buçuk yılda geldiğimiz noktadan memnunuz. Has Otomotiv ile işbirliğinden çok memnunuz. Bu yatırımımızda tercihimizde en önemli etken finansman tarafı. Ülkenin bu durumunda finansman çok önemli. Önemli bir destek verdiler. Diğer markalarda bu imkanı çok fazla hissedemiyorsunuz. Bu yatırımda  takas imkanları da kullanıldı.” 
 
Personel ve turizm farklılığı 
Personel ve turizm alanında farklı şirket yapılanması ile hizmet vermelerindeki amacı da Hikmet Yalçınkaya şu şekilde açıkladı: “Şimdi farklı alanlarda , farklı ihtiyaçlara göre hizmet verdiğinizde bunun ücret yapısındaki farklılığında olması çok doğal. Ama aynı müşteriler sizden iki alana yönelik hizmet istediklerinde hemen personel ve turizm karşılaştırmasını yapıyor. Turizm alanındaki hizmet yapısının farklılığını anlatmak istediğinizde yine güçlükle karşılaşabiliyoruz” dedi.
 
 
Kurumsal hizmet zorunluluğu 
Via Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Çoban ise, turizm ve personel yapılanmasına gitmelerinin sebebinin, müşterilerine bu iki alanın farklılığını anlatmak olduğunu belirterek, “Turizm ve personel arasında temel farklılıklar var. Turizm tarafı personele göre daha çok özmal araçla çalışıyor ve kendi kontrolünde olan bir personel yapısına sahipler. Karayolu açısından personel ve turizm tarafında hem vicdani hem kanuni sorumluluğu açısından çok ciddi bir makas var. Tabii Türkiye’de turizm gelişimi de artık farklı bir yapıda ilerliyor. Artık kurumsal şekilde hizmet vermek zorunluluğunuz var. Türkiye genelinde 5 bölgede özel hizmet şeklimizle yılda 470 bin yolcu taşıyoruz.  Çok geniş bir filoya sahibiz. Bu turizm ve personelin ayrımını yapabilen şirketlerin  sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. 36 aylık bir dönemde geldiğimiz süreçten çok memnunuz. 24 saatlik bir operasyon hizmeti veriyorsunuz. Bu organizasyonun hem niteliği hem büyüklüğü 20 yıl önceki anlayıştan çok farklı. Biz bu pazarın çok büyüyeceğine inanıyoruz” dedi.
 
Hedeflenen seviyeye 4 yılda geleceğiz
Kentsel ulaşım içinde turizm taşımacılığının önemli hale geleceğini ve 30 yıl içinde gelinemeyen seviyeye 4 yıl içinde gelineceğe inandıklarını ifade eden Çoban, “Yüzde yüz dijital sistemlerle hizmet veren neredeyse tek firmayız. Dijital sisteme yönelikte Progo yapılanmamız var. Progo, iki nokta arasında hem mobil hem web üzerinden transfer satın alabildiğiniz bir aplikasyon uygulaması. 6 aylık bir yatırım. Biz esas odaklandığımız nokta geleneksel turizm taşımacılığından çok bireysel turizm alanı. Kendi mesleğimizdeki eksikliklerimizi iyi tespit edip dataları iyi okuyan bir sektör haline gelmemiz gerekiyor” dedi. Araç yatırımı ve yazılım noktasında yeni nesille birlikte çok büyük bir değişim olacağını vurgulayan Çoban, bu alanda bir fırsatın olduğunu ve turizm taşımacılarının bu firsatı yakalayacağına inandığını dile getirdi. Yonca Can Turizm’in ise araç kiralama alanında hem öz kaynak hem de yakın kaynakla çözülmesi noktasında finansal kiralama alanında yatırım yaptığını anımsatan Çoban, “Sprinter ve Vito yatırımı yaptılar ve binek araç yatırımı da yaptılar. 
 
Rent A Car sektörü de çok hızlı büyüyor. Dijital dünya yaptığımız hizmeti çok geliştirecek. Yeter ki bunu iyi anlayalım ve ona göre yapılanalım. Kitle ve bireysel taşımada dünya standartlarının çok üstündeyiz. 40 bin araçla 2 bin 500 firma 35 milyon turist taşınıyor. Bu alan personel ile birlikte alınacak bir alan değil” diye konuştu.
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.