Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Toplantılar Bitti Kaygılar Sürüyor
Toplantılar Bitti Kaygılar Sürüyor

U-ETDS bilgilendirme toplantılarının sonuncusu 28 Temmuz Cumartesi günü Erzurum'da yapıldı. TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, toplantıda sektör mensuplarının sorularını yanıtladı.

Firma sahiplerinin yoğun katılım gösterdiği Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemine (U-ETDS) ilişkin 30 Haziran’da Ankara’da başlayan bilgilendirme toplantıları; Bursa, Antalya ve Gaziantep’in ardından Erzurum’da da yapılarak tamamlandı. Erzurum’da gerçekleşen toplantıya; Ulaştırma Daire Başkanı Kerim Cicioğlu, Ulaştırma 1. Bölge Müdür Yardımcısı Yalçın Doğan, İstanbul, Ankara, Adana ve Diyarbakır Bölge Müdür ve Yardımcıları ile personelleri, İçişleri Bakanlığı yetkilileri ve TOFED Genel Başkanı Birol Özcan ile Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz ve Yönetim Kurullu üyesi Selami Tan katıldı.
 
Endişeler giderilmeli
8 Ocak tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren karayolu taşıma yönetmeliği kapsamında, 8 Haziran’dan itibaren uygulamaya konulan ve 1 Kasım’dan itibaren zorunlu hale getirilecek olan Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’nin detayları sektör mensuplarının bilgisine sunuldu. Yapılan toplantılarda sisteme dair merak ve kaygılarını dile getiren karayolu yolcu taşımacıları, uygulamanın ulusal güvenlik noktasında fayda getireceğini ancak soru işareti yaratan kısımların netleştirilmesi gerektiğini düşünüyor.
 
TOFED Başkanı Birol Özcan soruları yanıtladı
Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’ndeki toplantıda, yeni sistemin yanı sıra; karayolu yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde yaşanan sorunlar da sektör mensupları tarafından dile getirildi. Özellikle üçüncü köprüden zorunlu geçiş ve mazot fiyatlarındaki yükselişe dair eleştirilerini aktaran sektör mensupları, yetki belgeleri kapsamında ortaya çıkan zorlukları ve şehir içinde 100 km sınırlandırmasına dair görüşlerini de aktarırken bilet fiyatları kapsamında karşı karşıya kalınan zorlukları da anlattı. Sektör mensuplarının sorularını yanıtlayan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan, karayolu yolcu taşımacılığının yıllardır süregelen sorunlarının TOFED’in önceliği olduğunu vurgulayarak, “Federasyonumuz bugün burada meslektaşlarımız tarafından aktarılan sorunların çözümü için çalışmalarına devam etmektedir. Sektörümüzün kalitesini artırmak için Ulaştırma Bakanlığı ve firma sahipleri ile birlikte el ele vererek sorunların üstesinden gelmek mecburiyetindeyiz. Bu sebeple herkes elini taşın altına koymalıdır” dedi. 
 
“Korsan taşımacılıkla mücadele güçlenecek”
Öte yandan sistemin sektöre önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Özcan, yeni uygulamayla birlikte özellikle güvenlik konusunda ödün verilme ihtimalinin ortadan kalkacağını belirtti. Başkan Özcan, “Hem firmaya bağlı şoför ve personelin hem yol ve yolcu bilgilerinin kayıt ve denetim altında olması, yolculuğu güvenli hale getirecek ve korsan taşımacılık karşısında da daha güçlü mücadele edilecektir” dedi.
 
Daire Başkanı Kerim Cicioğlu kapsama alanlarını anlattı
Ulaştırma Daire Başkanı Kerim Cicioğlu, toplantıların tamamında yaptığı bilgilendirme kapsamında şunları aktardı: “Bakanlık sisteminde toplanan veriler talep eden güvenlik birimlerine (EGM, Jandarma, İstihbarat vs) anlık olarak iletilebilecek, böylece güvenlik birimleri için operasyonel önleme sahip verilere anında erişim imkanı sağlanmış olacak. 
Taşınan her yolcu için ödenmesi gereken verginin tahsilatı mümkün hale gelecekken, taşımacılık faaliyetinde bulunan firmaların ve taşıtların kayıt altına alınmasına imkan sağlanacak ve bu yolla taşımacı firmaların ödemesi gereken vergilerle birlikte, kullanılan taşıtlara ilişkin ödenmesi gereken vergilerin ödenmesi sağlanacak.”
 
Firmalar için:
• Tarifeli taşıma yapan firmaların, taşıma yapacakları güzergahları, e-devlet üzerinden elektronik olarak ve yazılı olarak başka bir işleme gerek olmadan belirleme imkanı sağlanacak.
• Tarifeli taşıma yapan firmaların, önceden belirlenmiş olan güzergahlarını, e-devlet üzerinden zaman ve ücret tarifesi elektronik veya yazılı başka herhangi bir işleme gerek olmadan hızlı bir şekilde belirleme imkanları olacak.
• Tarifeli taşıma yapan firmaların, taşıma yapmayacağı güzergahları, e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde pasif hale getirebilmesi sağlanabilecek. 
• Yolcu ve eşya taşımacılığında korsan (belgesiz) taşımacılığın azaltılmasında katkısı olacak.
 
Yolcular için:
• Yolcular yapacağı seyahatlerin, resmi olarak kayıt ve tescil edilip edilmediğini seyahat öncesi (e-devlet üzerinden) görebilecek. Korsan taşımacı firmalarla yapılacak seyahatlerin engellenmesine katkı sağlanacak, böylelikle vatandaşın yaşayabileceği mağduriyetlerin önüne geçilecek. 
• Seyahat esnasında yaşanabilecek sorunlar, şikayetler veya bagaj kayıpları gibi mağduriyetlerin giderilmesine yönelik gerekli işlemlerin resmi kanallarla hızlı bir şekilde sonuçlanması sağlanabilecek.
• Alınan tedbirler ve sıkı denetimler sayesinde trafik kazaları ve bu kazalardan kaynaklı can ve mal kaybının en aza indirilmesi sağlanacak.
• Denetim kalitesinin artması sebebiyle, otoyolların bozulması önlenecek ve otoyolları kullanan vatandaşların, daha konforlu seyahat etmesi sağlanacak.
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.