Sosyal Medya
Başlıksız Belge
TÜRSAB'ın Yönetmelik İçin Açtığı Dava Sonuçlandı
TÜRSAB'ın Yönetmelik İçin Açtığı Dava Sonuçlandı

TÜRSAB'ın, 8 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin bazı hükümleri hakkında açtığı dava sonuçlandı.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin mahkeme yoluna başvurmasının ardından, Danıştay 15. Dairesi davayı sonuçlandırdı. Buna göre bazı hükümlerde yürütmeyi durdurma kararı verilirken, bazılarındaysa yürütmeyi durdurma isteminin reddine karar verildi.

 

Yürütmenin durdurulmasına karar verilen hükümler:


• A1 Yetki Belgesi'ni Kamu Kurum ve Kuruluşlarının taşınması amacına tahsis eden hükümler,

• A1, A2 ve D4 belgesindeki İl Trafik Komisyonu veya UKOME onayı zorunluluğu,

• Taşıma Faturasının araçlarda bulundurulması ve ibrazı zorunluluğu,

• B2 Yetki Belgesi'ndeki aynı aracın yurtdışına çıkışındaki 48 saat geçmesi zorunluluğu.


Yürütmeyi durdurma istemi reddedilen hükümler:

  • Her seferde taşınan yolcuların numaralandırılmış oturma yerlerine göre düzenlenmiş, yolcu Türk Vatandaşı ise TC kimlik numarasının, Türk Vatandaşı değilse uyruğu, pasaport numarası veya varsa yabancı kimlik numarasının ad ve soyadlarının, iletişim bilgisi, koltuk numarası ve taşıma ücretinin yer alması zorunluluğuna uymayan yetki belgesi sahiplerine 5 uyarma cezası verilir.

 

  • Sefere gönderilecek taşıtın plakası ve ATS bilgileri, taşıtta görevli personel bilgileri ile birlikte yolculara ait bilgilerin seyahatin başlangıç saatinden en geç 1 saat öncesinde bildirme zorunluluğuna uyulmadığı takdirde 10 uyarma cezası verilir.

 

  • D2 yetki belgesi için başvuranların en az, toplam 75 adet koltuk kapasitesine sahip olma zorunluluğu
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.