Sosyal Medya
Başlıksız Belge
A1, B2 ve D2 Yetki Belgesi İptallerinde Önemli Değişiklik!
A1, B2 ve D2 Yetki Belgesi İptallerinde Önemli Değişiklik!

Yetki belgelerine kayıtlı taşıtların kapsam dışında kullanılması halinde 50 uyarma cezası verilmesi, ikinci kez aynı takvim yılı içerisinde aynı suçun işlenmesi halinde belge iptalinin uygulanması maddesinde yeni bir düzenlemeye gidilerek, birinci 50 uyarma cezasından sonra firmaya 30 günlük düzeltme imkanı getirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 30’uncu maddesinin 4’üncü bendinde yer alan yetki belgesi iptalinde yeni düzenlemeye gitti.  

Yönetmelikte yetki belgesi iptalini getiren düzenleme şu şekildeydi:  Yetki belgesi sahipleri belgelerinde kayıtlı taşıtları yetki kapsamı  dışında veya yetki belgesi olmayan gerçek veya tüzel kişilerin faaliyetlerinde kullandıramazlar. Bu düzenlemeye uymayan yetki belgesi sahiplerine 50 uyarma cezası verilir. A1, B2 ve D2 yetki sahipleri bir takvim yılı içerisinde ikinci kez aynı ihlali yaptıklarında yetki belgesi iptal edilir. Yetki belgesi sahibine de iki yıl geçmeden yeni yetki belgesi düzenlenemez.

 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; yapılan müracaatlar neticesinde 50 uyarma cezası ile ilgili haberleri olmadan kendilerini düzeltmek adına herhangi bir sürenin tanınmadan ikinci 50 uyarma cezasının verilmesi ve yetki belgesinin iptal edilmesinin firmaların mağduriyet yaşamasına neden olduğu belirtilmiştir.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.