Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Çankırıda'da Beklentiler Karşılanamıyor
Çankırıda'da Beklentiler Karşılanamıyor

Çankırı Otobüsçüler Derneği Başkanı Yusuf Aslan, sektör mensuplarına gelen köprü cezaları, servislerin kaldırılması ve Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne dair değerlendirmelerde bulundu.

Sektörde geçen her yılın, bir önceki yılları arattığını söyleyen Çankırı Otobüsçüler Derneği Başkanı Yusuf Aslan, 2018’in de beklentilerine uygun şekilde geçmediğini belirtti. Yaz sezonun bitmesiyle birlikte işlerin bir anda durma noktasına geldiğini hatırlatan Aslan, “Komşu illerden okumak için Çankırı’ya gelen üniversite öğrencileri, hafta sonları memleketlerine gidip geliyor bu sebeple otobüsçü biraz da olsa iş yapıyor. Ankara – Çankırı hattında iş yapabiliyoruz ama diğer hatlarda gidişat beklentimizin çok altında” dedi.
 
Köprü cezaları herkesin gündemi
Biz kış sezonunu nasıl atlatırız diye düşünürken bütün arkadaşlarımıza ikinci köprüden geçişle ilgili 9-10 ay evvelinden MOBESE kayıtlarıyla ilgili 20 bin, 25 bin lira tutarında cezalar gelmeye başlamış. Elektronik ortamda baktığımızda görünmeyen cezaların yaklaşık bir yıl geriden otobüsçüye gönderilmesinin mantığını anlayamıyoruz. Yetkililer otobüsçüyü bitirmek mi istiyor? Bu konuya bir an evvel çözüm bulunması lazım.
 
Minibüsler kontrol dışı taşımacılık yapıyor
 Birçok bölgede ekonomik tasarruf amacıyla kaldırılan servis hizmetine de değinen Yusuf Aslan, “Çankırı’da otogar şehrin merkezinde olduğu halde otobüsçüler olarak şehir içi servisleri kaldıramadık. Servisler bize çok önemli maliyetler yüklüyor. Ama bu sadece bizim gayretimizle olacak iş değil. Valilik şehirlerarası ve ilçelere çalışan otobüs ve minibüslerin mahalle aralarına dahi girerek yolcu almasına müsaade ediyor. Birçok otobüs ve minibüs Çankırı otogarına uğramadan şehirlerarası ve ilçeler arası taşımacılık yapıyor. Bu da Çankırı’da sağlıksız ve kontrolden uzak bir taşımacılığa sebep oluyor. Maalesef belediye başkanları otogarların çok para kazandığını zannederek otogarların işletmelerini yüksek fiyatlardan ihale ediyorlar. Bu yüksek fiyat hem yazıhanecilere, hem de otobüsçüye çok büyük ekonomik külfet bindiriyor.
 
“U-ETDS ile ilgili sıkıntı yaşıyoruz”
1 Kasım’da yürürlüğe giren U-ETDS sistemine dair de açıklamalarda bulunan Aslan, şunları söyledi: “Bu yılsonunda tam manasıyla yürürlüğe girecek olan elektronik denetleme ile ilgili çok büyük sıkıntı çekiyoruz. Çankırı ufak bir şehir, herkes oturduğu yere yakın yerden otobüse binmek istiyor. Çankırı’da herkes herkesi tanıyor, abi bana yer ayır ben sanayiden bineceğim diyor. Yer ayırmak zorundasın. Biletini kesmediğin yolcunun TC sini alamazsın. Bize büyük sıkıntı yaratıyor bu durum. Örneğin düğünlere veya cenaze sahiplerine otobüslerimizi veriyoruz, bunların denetimini nasıl yapacağız? Bu kurallar otobüsçüler düşünülerek yeniden düzenlenmeli.”
 
“Adım attıkça ceza yiyoruz”
Son olarak üçüncü köprüye zorunluluğuna değinen Çankırı Otobüsçüler Derneği Başkanı Yusuf Aslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Üçüncü köprüye mecbur edilişimiz hem ekonomik olarak, hem de zaman olarak otobüsçüyü diğer ulaşım araçlarına karşı mağdur etmiştir. Üçüncü köprü İstanbul’a her gidişimizde bize 400 TL fazla masraf çıkartmaktadır. Sektör sahipsiz kaldı. Otobüsçü adımını attıkça ceza yiyor. Kanun yapıcılar insanları düşünerek kanun çıkarmalılar.” 
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.