Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Trakya Firmaları Yok Olmamak İçin Direniyor
Trakya Firmaları Yok  Olmamak İçin Direniyor

Trakya'nın köklü firmalarından Kale Seyahat'in kurucusu ve sahibi Tamer Çınar, yaptığı değerlendirmede, bölge firmalarının kapanmamak için direndiğini hatırlatarak, “Geçmişte Malkara, Lüleburgaz, Babaeski, Kırklareli, Edirne gibi il ve ilçelerde çalışan en az 20 firma vardı. Yaşanan olumsuz şartlar nedeniyle Trakya firmaları tek tek kapandı veya ulusal firmalar ile birleşerek yoluna devam etmeye mecbur kaldı” dedi.

1975 yılından beri Trakya bölgesine hizmet verdiklerini aktaran Çınar, ulusal firmaların bölgeye artan talepleriyle birlikte işlerinin kötüye gittiğini söyledi. “Karayolu yolcu taşıma sektörünün son yıllarda çok zorlu bir süreçten geçtiğini hepimiz biliyoruz” diyen Tamer, şartların giderek ağırlaştığını vurguladı.
 
“Önceden emeğimizin karşılığını alıyorduk”
Karayolu yolcu taşıma sektöründe hizmet veren firmaların yükselen maliyetler nedeniyle para kazanamadığının altını çizen Tamer Çınar,  “1975 yılında firmamızı kurduk ve hizmete başladık. Firmamız 0302 Mercedes ve Man otobüsleriyle çalışıyor ve para kazanıyordu. Trakya Bölge otobüsçüleri olarak işimize dört elle sarılarak emeğimizin karşılığını alıyorduk. Geçmişte Malkara, Lüleburgaz, Babaeski, Kırklareli, Edirne gibi il ve ilçelerde en az 20 firma vardı ve çalışıyordu. Bu firmalar zamanla yaşanan olumsun şartlar nedeniyle artık yoklar. Trakya firmaları tek tek kapandı veya ulusal firmalar ile birleşerek yoluna devam etmeye mecbur kaldı” dedi. 
 
“2005’ten sonra sistem bozuldu”
Kale Seyahat’in bölge halkının sevgisi ile büyüdüğünü söyleyen Çınar, “Çerkezköy, Saray, Vize, Kapaklı halkı bizi çok iyi biliyor, seviyor ve sahipleniyor. Trakya hattında 2005 yılına kadar iş iyiydi ve para kazanılıyordu. Ancak 2005 yılından sonra Trakya, ulusal firmaların yoğun ilgisiyle alt üst oldu ve düzen bozuldu. Ulusal firmalar bölgemizde sahip olduğumuz iş potansiyelini bitirdiler” dedi.
Uzun hatta havayolunun tehdidi altında kalan firmaların çare olarak yakın bölge olan Trakya’ya hat ve sefer açtıklarını belirten Çınar, bölgede arz-talep dengesinin bozulduğunu vurguladı. Bölge otobüsçülerinin ulusal firmaların ekonomik baskısı nedeniyle işlerine son vermek zorunda kaldıklarını hatırlatan Çınar, “Kale Seyahat olarak bölge halkının gücü ve bize olan bağlılığı nedeniyle ayaktayız. Taşımacılık hizmetimizi ve işimizi zor şartlarda en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.
 
“Bölge taşımacılığına uygun otobüsler kullanılmalı”
Trakya Bölgesinde hizmet veren firmaların kısa mesafede yolcu taşıdıklarını söyleyen Çınar, “Bu bölgede kısa mesafeye uygun otobüsler kullanılmalı. Fiyatı çok yüksek olmayan, düşük maliyetli, bakım masrafı fazla olmayan ve yakıt gideri az olan markalar tercihimizdir. Pahalı ve lüks otobüsle açılan firmalar oldu ve sonlarının hüsran olduğunu hepimiz gördük. Fiyatı yüksek otobüs bizim için sokağa atılan paradan başka bir şey değildir. 2+1 koltuklu otobüs Trakya bölgesinde olmaz, yapan ve deneyen firma bu işten zarar görür. Kısa mesafede bu sitem tutmaz ve firmaya para kazandırmaz” diye konuştu.
 
TV sistemi-ikram  
Sektör olarak gider kalemlerini en aza indirmelerinin şart olduğunun altını çizen Çınar, “Hepimiz giderleri kontrol altına almalıyız.  Trakya Bölgesi olarak ikramda fazla açılmamamız lazım. Trakya Bölgesi’nde otobüs içinde halkın temel ihtiyacı olan su verilmelidir. 
Bunun dışında verilen her ikram fuzulidir ve cebimizden boşuna çıkan paradır. Bölgemize çalışan ulusal firmaların otobüslerinde TV sitemi var ve yolcu bunu talep ediyor. Biz de firma olarak onlara uyarak otobüslerimize TV sitemi kurmak zorunda kaldık. Bana göre lüks bir yatırım, ancak rakibin yapınca sende bu yatırımı yapmak zorunda kalıyorsun. Biz de 20 otobüsümüze koltuk arkası TV sitemi kurduk ve yatırım yaptık. Trakya için lüks bir yatırım ancak şartlar bizi zorluyor” dedi.
 
“Akaryakıtta KDV indirimi için el ele verelim”
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun akaryakıtta ÖTV indirimi talebinin devletten olumlu yanıt bulamadığını hatırlatan Tamer Çınar, “Federasyon olarak öncelikli talebimiz akaryakıtta KDV indirimi olmalıdır. Sektörün ödediği KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşmesi bizlere nefes aldırır.  Federasyon bu konunun üzerine giderek, çalışmalarına devam etmeli ve sektör mensupları da bu çalışmalara omuz vermelidir. Devletten hep birlikte el ele vererek talepte bulunursak olumlu yanıt alabiliriz” diye konuştu.
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.