Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Yetkililer Kararları Otobüsçüler ile Birlikte Almalı
Yetkililer Kararları Otobüsçüler ile Birlikte Almalı

Birçok bölgede servislerin kaldırılması gündemini değerlendiren Gümüşhane Otobüsçüler Dernek Başkanı Hüseyin Ceylan, “Gümüşhane'de henüz şehir içi servisleri kaldırabilmiş değiliz. Bize maliyeti en fazla olan hizmet şuan için servislerdir” dedi.

Otobüsçülük sektörünün her yıl biraz daha kan kaybettiğinden bahseden Ceylan, “Bir sektör düşünün ki bir yıl boyunca sezonu bekliyor. Beklediği sezon on iki ayın sadece üç, dört ayı. Sezon bitince de bütün sektör en az zararla diğer sezona kadar ayakta durmanın yollarını aramaya başlıyor. Genel giderleri düşürme konusunda sürekli düşünüyoruz. Ama henüz Gümüşhane’de şehir içi servisleri kaldırabilmiş durumda da değiliz. Bize maliyeti en fazla olan hizmet şuan için servislerdir” dedi.
 
Otobüsçünün sesine kulak verilmiyor
Üçüncü köprüyü kullanma mecburiyetinden dolayı sektörün büyük zarar ettiğini belirten Ceylan, “Devlet, bütün sektörlerin önünü açmak için çeşitli kanunlar, yönetmelikler çıkarıyor, ama nedense otobüsçüleri hiç hesaba katmıyor. Türkiye’nin en büyük metropolü İstanbul’a gitmek için otobüsçüyü Yavuz Sultan Selim köprüsüne mahkum ediyor. Bir buçuk saat zaman kaybediyoruz, 70 km daha fazla yol gidiyoruz, fazladan mazot harcıyoruz ve köprü geçişine de daha fazla para veriyoruz. Bunun mantıkla izah edilecek hiçbir yanı yok. Bütün otobüsçüler şunu söylüyor: ‘İstanbul’a her gidiş dönüşte bize 500–600 TL fazladan zarar ettiren bu köprüden geçiş fiyatına ikinci boğaz köprüsünden geçme izni versinler.’ Ama kimse sesimizi duymuyor. Otobüsçüler olarak bizler insan taşıyoruz. Bir buçuk saat insanların fazladan zamanını çalmaya kimsenin hakkı yok” dedi. 
 
Köprü cezaları
Bütün sektörün, köprü cezalarıyla başının dertte olduğunu vurgulayan Ceylan, “20,21 saat süren Gümüşhane–İstanbul yolunun verdiği bıkkınlıktan dolayı şoför arkadaşlar trafiğin yoğun olmadığı saatlerde (24.00–00.06 saatleri arası) ikinci köprüyü kullandılar. Bu geçişlerden yaklaşık bir yıl sonra, arabalarımıza cezalar gelmeye başladı. Her arabaya 14-15 bin TL civarında ceza gönderilmiş. ‘Devlet, teknoloji çağında bu cezaları göndermek için neden bir yıl bekledi’ sorusuna kimse mantıklı bir cevap bulamıyor. Otobüsçünün bu parayı ödeyecek gücü yok” dedi.
 
U-ETDS sisteminin etkileri
Cezaları ertelenen U-ETDS’nin sektöre etkisi noktasında kafa karışıklıkları olduğunu söyleyen Ceylan, “Yolcularımızdan TC numarası isterken sorunlar yaşıyorduk, devlet istiyor deyip bu zorluğu aşıyoruz ama U-ETDS tam yürürlüğe girdiğinde, bagaj sınırlaması gelecek. Ben otobüsçünün Anadolu’dan İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illere giden yolcularına bu durumu anlatabileceğini hiç sanmıyorum. Zaten yolcu otobüsle memleketinden bagaj sınırlaması olmadan istediğini getirdiği için otobüsü tercih ediyor. Bu uygulama olduğunda otobüsçü iyice mağdur olacak. Bir de bizim gibi küçük çaplı otobüs firmaları bütün il ve ilçelerde yazıhanesi olmadığı için denetime takılıp yolcu alamayacaklar” dedi.
Sektörün zor zamanlardan geçtiğinin bilincinde olarak hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Ceylan, yetkililerden otobüsçü esnafını da düşünerek kararlar almalarını beklediklerini aktardı.
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.