Sosyal Medya
Başlıksız Belge
ZAMAN KAYBI, AKARYAKIT İSRAFI, ÇEVRE KİRLİLİĞİ: ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ SEKTÖRE DE YOLCUYA DA YÜK
ZAMAN KAYBI, AKARYAKIT  İSRAFI, ÇEVRE KİRLİLİĞİ: ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ SEKTÖRE DE  YOLCUYA DA YÜK

Karayolu yolcu taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren 16 federasyon, dernek, vakıf ve birlikten oluşan Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı Platformu; B1 ve D1 belgeli taşımacıların sırtında büyük bir yük olarak duran üçüncü köprü zorunluğunun kaldırılması için Cumhurbaşkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü'ne müracaatta bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden şehirlerarası / uluslararası karayolu yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin geçişinin zorunlu tutulması ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişler, İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararıyla yasaklanmıştı.  

FSM kullanımı trafiği etkilemeyecek
İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’ndan yazın ve kışın ortalama bin 250 otobüsün çıkış yaptığı hatırlatılan açıklamada, bu otobüslerin yaklaşık 350’sinin Trakya bölgesindeki illere sefer düzenlediği, kalan 900 seferde ise Avrupa Yakası’ndan Asya istikametine köprü yolu kullanılarak geçiş yaptığı belirtildi. Bu nedenle, otobüslerin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçişlerinde trafiğe olumsuz etkilerinin önemsenmeyecek derecede az olacağının altı çizildi.
Ayrıca, tarifeli sefer yapan otobüslerin, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçiş yapmalarının zorunlu hale getirilmesi ile hem yolculara hem de sektör mensuplarına zaman ve mesafeden kaynaklı maddi külfetler yüklendiği ifade edildi.
 
Otobüs başına 200 bin TL maliyet
Otobüs başına yıllık ortalama 200 bin TL maliyet getiren bu kararın; özellikle İzmit, Adapazarı ve Bursa gibi kısa mesafelerde kayıt dışı ve korsan taşımacılığın oluşmasına neden olduğu ve ulaşım ekonomisini, konforunu ve güvenliğini de tehdit ettiği ifade edildi. 
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“D1 ve B1 Yetki belgeli taşımacılar olarak, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ödediğimiz bedeli Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne ödeyerek yolcularımıza zaman kazandırmak ve fazladan gidilen 140 km’de otobüs başına harcadığımız 42 litre akaryakıtı tasarruf ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı, bununla birlikte çevre kirliliğini önlemeyi ve yolcularımızın iş gücü kayıplarını asgari seviyeye çekmeyi istediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”
 
TKYTP Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül:  “Mevcut sistem verimsiz”
Yapılan müracaatların ardından açıklamalarda bulunan TKYTP Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül şunları aktardı: “Mevcut sistem hem maliyetli hem de verimsiz. Taşımacılara getirdiği yüklerin haricinde, yolcu için de yol mesafesi ve zaman açısından eziyet haline gelen bu zorunluluğun kaldırılması sektörümüz ve ülkemiz adına faydalı olacaktır.”
 
TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım: “Ülke ekonomisini bu zarardan kurtaralım”
D1 ve B1 yetki belgeli araçların çoğunlukla işçi, asker ve öğrenciler tarafından tercih edildiğini söyleyen Mustafa Yıldırım, “Üçüncü köprü, mesafeden dolayı yıllık 14 milyon 454 bin saatlik bir iş gücü kaybına yol açıyor. Biz, toplu taşıma vasıtası üstünlüğümüze de dayanarak bu israfa bir son verip ülke ekonomisini bu zarardan kurtarmak adına, aynı ücreti ödeyerek her iki köprünün de kullanılabilmesini istiyoruz” dedi.
 
TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan: “Sonucun hayırlı olacağına inanıyorum”
Hem maliyet yükünün hem de zaman kaybının sektörün ilerleyişini zora soktuğunu belirten Av. Birol Özcan ise, “Gerekli girişimlerde bulunduk, sektörümüz için en hayırlı sonucu alacağımıza inanıyorum. Köprü zorunluluğundan dolayı maliyet ve zaman sorunu sektörümüz için büyük bir yük oluşturuyor” dedi.
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.