Sosyal Medya
Başlıksız Belge
2018 Sprinter fark yaratıyor
2018 Sprinter fark yaratıyor

Mercedes-Benz'in merakla beklenen üçüncü nesil 2018 Sprinter serisi resmi olarak tanıtıldı. Aracın iç tasarımı ve teknolojisi tamamen yenilendi.

Mercedes-Benz’in merakla beklenen 2018 Sprinter modeli resmi olarak tanıtıldı. Şirketin yeni yüzüyle ortaya çıkardığı minibüsü, ön taraftaki keskin hatlarından sıyrılarak daha yumuşak bir görünüme kavuşurken, ön farların bariz derecede inceltildiği ve yeniden şekillendirildiği görülüyor. Arka tarafta ise daha düz ve minimal bir tasarım anlayışına geçiş yapılmakla birlikte, arka taraftaki logo yine iki kapının ortasında, ancak bu kez camların biraz daha altında bulunuyor.

Üçüncü nesil Sprinter’ın genel olarak iç karartıcı ticari araç kabininden kurtulup, lüks otomobilleri aratmayan bir kabine terfi ettiği görülüyor. Araçta, eski dört kollu direksiyonun yerini yeni tasarım diline sahip üç kollu ve üzerinde bol miktarda düğme barındıran şık direksiyon almış durumda. Merkeze konumlandırılmış yatay bilgi – eğlence ekranı ise aracın en yeni teknolojilerle donatıldığının sinyallerini baştan veriyor.

Teknolojisi avantaj sağlıyor

Teknoloji noktasında en dikkat çekeni ise, A Serisi’nde görülen MBUX (Mercedes-Benz User Experience). Yapay zekası sayesinde kendi kendine öğrenebilen, kişisel olarak ayarlanabilen, sesi anlayabilen ve tüm komutların konuşarak verebildiği bir sistem bulunuyor. Bunun yanı sıra, yeni teknolojiler arasında Mercedes PRO bağlantısı da yer alıyor. Bu özellik sayesinde filoya sahip olan şirketler her bir araca uzaktan görev atayabiliyor, konumunu ve yakıt seviyesini uzaktan takip edebiliyor.

Yeni nesil Sprinter modeli ile sürücülerin işi de oldukça kolaylaşıyor. Arkada yer alan kamera ve 360 derece görüş sistemi sayesinde manevralar daha kolay hale geliyor. Ayrıca, Mercedes, klima sisteminin de eskisine nazaran çok daha iyi olacağını belirtiyor.

Önden çekiş sistemi 

Öte yandan, önceki nesilde arkadan ve dört tekerden çekiş sistemlerine ek olarak yeni nesilde önden çekiş versiyonları da müşterilere sunulacak. Bu versiyon arakadan çekişe göre 50 kg daha fazla yük taşımaya imkan verirken, yük kaldırma yüksekliğini de 80 mm aşağı çekerek büyük kolaylık sağlıyor. Önden çekiş Sprinter modelleri dokuz ileri otomatik ve altı ileri manuel şanzıman seçenekleriyle birlikte satışa çıkarılacak.Kaputun altında ise farklı güç kombinasyonları bulunan iki farklı motordan güç alacak. Bunlardan ilki olan 2,0 litre dört silindir dizel motor, 114, 143, 163 ve 177bg güç üreten versiyonlarla satışa sunulacak. Diğer bir seçenek ise 190bg güç ve 440Nm tork üreten 3,0 litre altı silindir dizel motor olacak.

Binden fazla konfigürasyon 

Üçüncü nesil 2018 Sprinter serisinde yelpazenin oldukça geniş olduğu görülüyor. Mercedes’ten verilen bilgiye göre, gövde tasarımı, uzunluk, yük oranı, çatı yüksekliği ve diğer pek çok ölçüt bakımından bin 700’den fazla konfigürasyon bulunuyor. Yeni Sprinter serisi azami düzeyde 17 m3 yük alanına sahipken, 5,5 tona kadar ağırlık taşıyabiliyor. 2018 Mercedes-Benz Sprinter serisi binin üzerinde konfigürasyonuyla Haziran ayından itibaren Avrupa yollarına renk katacak. Sipariş vermek isteyen müşteriler için serinin başlangıç fiyatı 19 bin 990 Euro olarak açıklandı. Elektrikli eSprinter modeli ise 2019 yılında serideki yerini alacak.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.