Sosyal Medya
Başlıksız Belge
2019'da “Öncelik Yayanın” Olacak
2019'da “Öncelik Yayanın” Olacak

İçişleri Bakanlığı, 2019 yılını “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan ettiklerini ve yıl boyunca sürecek kampanyalar gerçekleştireceklerini duyurdu. Bakanlık ilk olarak 6 Şubat Çarşamba günü 81 ilde eş zamanlı etkinlikler düzenledi.

Birçok kurum ve derneğe 30 Ocak’ta bilgilendirme yazısı gönderen İçişleri Bakanlığı yetkilileri, 26 Ekim 2018 tarihinde Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan değişikliği hatırlatarak, “Yaya Öncelikli Trafik” anlayışının yasal bir zemine oturtulmuş olduğunu vurguladı. Yasal düzenlemeyle birlikte artık araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak ve buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa, durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundalar. 
Yılda yaklaşık olarak 7 bin 400 kişinin hayatını kaybetmesine ve 300 bin kişinin yaralanmasına sebep olan bu konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmaları hatırlatan İçişleri Bakanlığı, “Yaya Öncelikli Trafik” yılı etkinliklerinin ilkini 6 Şubat günü 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdi. 
 
“Eski köye yeni adet getirmeye çalışıyoruz”
Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla ve “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla düzenlenen kampanyanın startı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve vatandaşların katılımıyla 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’nda yapılan etkinlikle verildi. 2017’de 7 bin 427 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini ve bunların bin 681’inin yaya olduğunu kaydeden Bakan Soylu, “Trafikte yolun karşısına geçmeye çalışanlar türlü zorluklarla karşılaşıyor. Eski köye yeni adet getirmeye çalışıyoruz. Trafikte yapılan denetim ve uygulamalar sayesinde son 3 ayda trafik kazalarında meydana gelen ölümlerde yüzde 36,5 oranında azalma meydana geldi. Devlet trafik kazalarının önlenmesi için eylem de dair ne gerekiyorsa yapar. Her şey ceza değil” dedi.  
 
Trafikte sorumluluğun yayaya yüklenmesinin hata olduğunu belirten Soylu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Önceden bize okullarda hep şunu öğretirlerdi, ilk önce sağa sonra sola sonra tekrar sağa bakacağız. Bunun anlamı şuydu, trafikte sorumluluk yayaya aittir. Arabayı kollayacaksın ondan sonra yol boşsa çıkacaksın. Eğer bir şey olursa dikkatsizlik ve tedbirsizlikten kusur yine sana yazılacak. Oysa yeni kanunda yapılan değişiklik çok açık ve net. Kavşaklarda, trafik lambasının olmadığı yaya geçitlerinde, aynı zamanda da trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yaya geçidini ve yayayı gördüğü zaman yavaşlayacak.”
 
“Birbirimize saygılı olmayı öğrenmemiz gerekiyor”
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, toplumun refah ve yaşam kalitesinin önemine değinerek, “Bunda en büyük rol trafiktedir. Toplum kalabalıklaştıkça stres artıyor, toplumda hep beraber yaşayabilmek için birbirimize saygılı olmayı öğrenmemiz gerekiyor. Bunun bizim önceliğimiz olmasını istiyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından etkinlik kapsamında, üst geçitlere bilgilendirici afişler asılırken, bir grup öğrenci de “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” yazılı pankart açtı. Polis ekipleri ise hem yayalara hem de araçtaki vatandaşlara etkinliğin amacını anlatan broşürler dağıttı. Proje, protokol üyeleri, engelli vatandaşlar, öğrenciler ve kampanyaya katılan diğer vatandaşların yaya geçidinden karşıya geçmesiyle Türkiye genelindeki diğer illerle eş zamanlı başlatılmış oldu.
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.