Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Otobüs Yan Sanayi Esnafı Çıkmazda
Otobüs Yan Sanayi Esnafı Çıkmazda

İstanbul Otogar binası içerisinde yıllardır varlığını sürdüren firmalardan Sinan Elektronik Sahibi Sinan Sağlık ile otogar esnafının durumunu ve otobüsçülük sektöründeki durgunluğun esnafa yansımalarını konuştuk. Sektörün içinde bulunduğu durumun yan sanayi esnafını da olumsuz etkilediğini aktaran Sağlık, güncel duruma dair değerlendirmelerini paylaştı.

Ulaştırma Dünyası: Sinan Elektronik, sektöre hizmet etmeye ne zaman başladı?
Sinan Sağlık: Sinan Elektronik olarak 2012 yılında kuruluşumuzu ilan ettik. Ben daha önce de yine NETA yetkili bayisi olarak rahmetli Soner Çalışkan ustamın yanında 8 yıl boyunca çalıştım. Daha sonra ustam hayatını kaybedince ben şirketi devraldım ve şirket sahibi durumuna geçtim.  Soner Elektronik ismini, Sinan Elektronik olarak yenilendik. Yine aynı şekilde NETA ile çalışmaya devam ediyoruz, NETA Marmara Bölge Yetkili Bayisiyiz, aynı zamanda ithal otobüs kulaklıkları getiriyoruz ve kulaklıkta otogarın ana distribütörüyüz. Bunların dışında koltuk arkası TV ve Double Teyp işi de yapıyoruz. Kısacası otomotiv yan sanayi ile ilgili her işi yapıyoruz ve bu yüzden de iş yerimizi otogarda açtık zaten. Ben, sektörde 15 yıldır çalışıyorum, son 7 yıldır da Sinan Elektronik’in sahibiyim. 
 
“Gemilere ve küçük araçlara yöneldik”
U.D: Otobüsçülüğün içinde bulunduğu zorlu durum sizi nasıl etkiledi?
S.S: Herkes biliyor ki otobüsçülük sektörü bir krizin içinde ve sektörün böyle bir krize girmesi bizi ciddi anlamda etkiledi. Biz yıllarca otobüs sektörüne yönelmiştik ve dolayısıyla bütün planlamamız bu sektör üzerinden ilerliyordu, küçük araçlara ve deniz araçlarına iş yapmıyorduk. Ama bu sektör krize girince biz de krize girmiş olduk haliyle ve farklı arayışlar içine girdik. Karavancılar, gemiciler, VİP araçlar ve küçük araçlara da yönelmek zorunda kaldık. Bakın bu sektör, gerçekten sahipsiz ve günden güne eriyen bir sektör, ben artık toparlanabileceğini düşünmüyorum, daha da daralacak gibi duruyor. Otobüsçülerle beraber biz de çıkmaza girdik. Biz, çoğunlukla bireysel otobüsçülere satış yapardık ama artık bireysel otobüsçülük yapan kimse kalmadı. Ben yıllardır buradayım, dolayısıyla bu sektörde çalışmış birçok insan tanıyorum hepsi otobüslerini satıp restoran açtılar, köylerine döndüler ve otobüsçülük yaptıkları dönemden daha mutlular.
 
U.D: 2019 yılında sektörün toparlanabilme ihtimali nedir size göre?
S.S: 2019 yılında bu sektörde biraz hareketlenme olacağını düşünüyorum ama ne bizi ne de otobüsçüleri kurtaracağını düşünmüyorum. Bu krizden çıkmak çok kolay görünmüyor, eskiden sektörün sezonu 6 aydı, şimdi 2 ay sezon olursa mutlu oluyoruz.
 
“Ekranları yolcunun kara kutusu haline getireceğiz”
U.D: Bütün bunların dışında, ürünleriniz teknolojik donanımlar taşıyor. İnternetin yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesi sizi nasıl etkiledi?
S.S: Teknolojinin gelişmesine ayak uyduruyoruz, bütün ürünlerimizi son teknolojiyle güncelliyoruz. Ama internet ağının yaygınlaşması, bizim anten ve koltuk arkası ekran satışlarımızı günden güne düşürüyor. Gün geçtikçe internet ucuzluyor ve yaygınlaşıyor. Zaten kota sınırı da kalktı, dolayısıyla yolcu, koltuk arkası ekrana kilitlenmek yerine kendi telefonundan bütün dünyayla iletişim halinde kalabiliyor. Eskiden iki saat telefonla ilgilense interneti bitiyordu ve ekrana yöneliyordu ama artık öyle bir durum söz konusu değil.  2019 yılında 5G internet de satılacak gibi duruyor biz, bu gelişmeleri görünce artık uydu antenlerinin de işlevini yitireceğini öngörebiliyoruz tabii. Bu durumun farkında olduğumuz için biz de bazı yenilikler yapmaya çalışıyoruz. Bunlardan birisi de koltuk arkası TV içinde, hızlı ve rahat kullanılabilir bir internet bağlantısı sağlayıp, o ekranları yolcunun kara kutusu haline getireceğiz ve yolcu o ekranla bütün iletişimini sağlayabilecek. Bunun çalışmaları yapılıyor bizim sektörde ve yakın bir gelecekte kullanımda olacak gibi duruyor.
 
“NETA yüzde 100 yerli bir ürün”
U.D: Kuruluşunuzdan bu yana Neta ile iş birliği içindesiniz. Bu iş birliğine dair ne söylersiniz? 
S.S: Neta yüzde 100 yerli bir üründür, fabrikası Ümraniye’de zaten ve yaklaşık 360 kişi çalışıyor o fabrikada. Neta, ASELSAN ve ROKETSAN gibi askeri ürünler üreten yerli fabrikalarımız ile ortak projelere girişti ve AR-Ge anlamında öncü çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Sektörde köklü bir geçmişe sahip olan Neta ile iş birliğimiz, sizin de söylediğiniz gibi, çok eskiye dayanıyor ve ürünü kullanan hiçbir müşterimizden şikayet almıyoruz. Kaldı ki zaten ürün satış sonrasında da her türlü teknik hizmeti sağlıyoruz müşterilerimize. Ben, Neta’nın yerli bir ürün olduğunu biliyorum ve tüketici olarak destek çıkmamız gerekiyor diye düşünüyorum. 
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.