Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Mercedes-Benz Türk, üretimde güç katlıyor
Mercedes-Benz Türk, üretimde güç katlıyor

Kamyon pazarındaki yerini 30 yılı aşkın süredir koruyan, hızla gelişen teknoloji ile kendini sürekli olarak yenileyen Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, Endüstri 4.0 ilkeleri doğrultusunda yatırımlarına devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, birçok üretim aşamasına, bünyesinde bulunan 22 adet AGV’yi (Automated Guided Vehicle – Sürücüsüz Otonom Araç) entegre ederek, üretim süreçlerinde otonom ve güvenli, aynı zamanda ekonomik ve çevre dostu bir taşıma sağlıyor. Fabrika içerisinde yer alan AGV’ler; iç süsleme, aks transferi, motor ön montaj, karoseri ve şasi perçin hatlarında üretime yön veriyor. Yapılan bilgilendirmede, bu sayede, Aksaray Kamyon Fabrikası içinde günde ortalama 170 km yol yapan AGV’ler sayesinde mevcut çalışanların ağır taşıma işlerini yapmak zorunda kalmayarak başka alanlarda daha fazla verim elde edebildikleri belirtildi. Manyetik şerit takipli, görsel yön bulma ve endüktif tiplerindeki AGV’ler 3.000 kg’a kadar kaldırma ve taşıma kapasitesine sahip olmakla birlikte, AGV’lerin kullanımıyla beraber Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 40 saatlik yürüme yolundan tasarruf ve stabil bir üretim sağlandığı iletildi.

Gelecek için güçlü alternatif
Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kullanılan AGV’lerin üretim ve yatırım maliyeti, içerdiği fonksiyonlara göre değişiklik gösterirken, bakım maliyetleri ise forklift, çekici gibi iş makinalarına kıyasla daha düşük, ancak yedek parça ve rutin bakım kontrolleri, kullanılan AGV’nin marka ve modeline göre çeşitlilik gösteriyor. Mercedes-Benz Türk’ün çatısı altında bulunduğu Daimler AG de diğer tesislerinde çeşitli AGV sistemlerine yer vererek üretim süreçlerini güçlendiriyor. Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde yer alan çalışan dostu AGV sistemlerinin, yatırımlarını Endüstri 4.0 ilkeleri doğrultusunda gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk’ün gelecekteki projeleri için güçlü bir alternatif olmaya devam etmesi öngörülüyor.

Verimliliği Artıracak
Aksaray Kamyon Fabrikası’nda yer alan AGV sistemlerinin temel amacının, katma değeri olmayan işleri gerçekleştirerek, maliyeti düşürmek, hata miktarını minimize etmek ve verimliliği arttırmak olduğu belirtildi. Otonom olarak çalışabilen bu sistemler ile çalışanların üretime değer katan işlere yönlendirildiği ve üzerinde bulunan sensörler ve güvenlik önlemleri sayesinde fabrika ortamına da oldukça uyumlu olduğu kaydedildi. Ayrıca, çalışan dostu AGV sistemlerinin, taşıma veya kaldırma sırasında meydana gelecek iş kazalarının da önüne geçtiğine dikkat çekildi. Her süreç için özel bir yazılıma sahip bu otonom sistemlerin; manyetik bant, kablo veya lazer sistemler ile önceden belirlenmiş rotaları takip ederek yolunu bulduğuna değinilirken, rota üzerinde bulunan temassız çipler sayesinde motor kontrol merkezine gerekli bilgiler aktarılarak AGV’ler hareket ettirildiği eklendi.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.