TOFED Bir İlke Daha İmza Attı: İSTİŞARE KURULU İLK KEZ TOPLANDI

TOFED Bir İlke Daha İmza Attı: İSTİŞARE KURULU İLK KEZ TOPLANDI


TOFED'in talep ve girişimleriyle oluşturulan “Korsan Taşımacılıkla Mücadele İl İstişare Kurulu”nun ilk toplantısı 4 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirildi. İstanbul'un taşımacılık sorunlarının masaya yatırıldığı toplantının ikincisi Eylül ayında yapılacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda 14:00’da başlayan ve İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Kalyoncu’nun başkanlık ettiği toplantıya; Ulaştırma 1. Bölge Müdürü Rüştü Akdulun ile Bölge Müdür Yardımcısı Yalçın Doğan, TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, TOF-TTDER Genel Sekreteri Nusret Ertürk, İSTAB Başkan Yardımcısı Ahmet Akgenç, İstanbul Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, DHMİ ve TCDD yetkileri de dâhil olmak üzere Jandarma, Zabıta ve Emniyet birimlerinin yetkili isimleri katıldı.

 

 “Etkin denetim metotları ile sorunları aşabiliriz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ulaştırma Bölge Müdür Yardımcısı Yalçın Doğan, “Burada alınan her türlü karar Vali Bey’in de onayına sunulduktan sonra ivedilikle işleme alınacaktır. Burada kolluk kuvvetlerimiz de dâhil birçok kurum ve kuruluşumuzun yetkili isimleri hazır bulunuyorlar, hep beraber el ele vererek ve etkin denetim metotları geliştirerek bütün sorunları aşabileceğimize inanıyorum” dedi.  

 

“Denetimlerde T1 belgeleri özellikle incelenmeli” 

Doğan’ın ardından söz alan TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, otogarda, Emniyet Müdürlüğü’nün bütün şubelerinin de içinde bulunduğu daha büyük bir birim oluşturulması gerektiğini belirtti ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile korsan taşımacılığa dair yaptıkları görüşmeyi anlattı. Emniyet birimlerinin gerçekleştirdikleri denetimlerle ilgili de görüşlerini belirten Özcan, “Kontrolleri gerçekleştiren kolluk kuvvetleri, şoförlerin ve araçların yetki belgelerini incelerken bir de hangi T1 belgeli otogardan çıktığına ve hangi T1 belgeli otogara gideceğine de bakarsa zaten İstanbul’da korsan taşımacılığı büyük oranda bitirmiş oluruz. Biz şuanda mülteci yolculardan dolayı ceza yiyoruz ama Vatan Caddesi’nde sadece mültecileri taşıyan otobüsler hareket ediyor. Şehirlerarası sefer yapıyorlar ama sokak arasından kalkıyorlar” dedi. 

 

Şehir içi trafik sorunu

Şehir içi trafiğine dair de çözüm önerileri sunan Özcan, “Servis taşımacılığı yapan arkadaşlarımız var burada, İstanbul içindeki trafiği çözmek istiyorsak öncelikle servis taşımacılarına otopark alanları bulmalıyız. İSPARK iş birliğiyle uygun bir park çözümü bulunabilir” diye konuştu. U-ETDS ile ilgili olarak da açıklamalar yapan Özcan, sistemin detaylarına dair bilgiler vererek eksikliklerini dile getirdi ve bir sonraki toplantıda bu konunun da detaylıca ele alınması gerektiğini önerdi. 

“Çevre il kavramı karmaşa yaratıyor”

Daha sonra söz alan TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, korsan taşımacılığı merkezine alan bu kurulun oluşturulmasını istemelerinin aynı zamanda yolcu taşımacılığı modlarının birbirinin alanına giren sorunlarını yüz yüze anlatarak karşılıklı çözüm arayışı yaratmak da olduğunu söyledi. Karayolu, Havayolu, Denizyolu ve Demiryolu taşımacılarının birbirlerinin rakibi olmadığını aksine birbirini tamamlayan unsurlar olduğunu vurgulayan İlgin, “Sivil havacılık taşımacılığı yapan firmalar, dünyanın her yerinden yolcuları İstanbul’a getirip havalimanına indirir, ondan sonrası artık karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün işidir. Sivil Havacılık Yönetmeliği’nde ‘Havalimanı taşımacılığı yapılırken çevre il ve ilçelere yolcu taşımacılığı, her hatta bir firma olmak üzere yapılabilir’ diyor. Burada bazı sorunlar var. Öncelikle ‘Çevre İl’ tanımından ne anlıyoruz? Bursa çevre il midir? Bolu çevre il midir?  İkincisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Rekabet Kurulu var. ‘Her hatta bir firma olmak üzere’ ibaresi, Rekabet Kurulu yasalarına aykırıdır. Biz bu konuyu Danıştay’a taşıdık ve Danıştay bu konuda yürütmeyi durdurma kararı aldı, ancak maddeler değiştirildi ve işleyiş aynı şekilde devam ediyor” dedi. Bu kurul aracılığıyla bu ve benzeri sorunları uzlaşma yoluyla çözebileceklerini vurgulayan İlgin, bu konuyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde bir kurul kurulması gerektiğini belirtti.  

“Denetimlerde temel kriter U-ETDS olmalı”

Konuşmasına, karayolu yolcu taşımacılığında temel kriterin U-ETDS olması gerektiğini vurgulayarak başlayan TOF-TTDER Genel Sekreteri Nusret Ertürk, “Bir taşımacı, U-ETDS’ye gerekli bilgileri girmişse ve gerekli belgeleri sisteme ekliyse kesinlikle korsan veya kaçak diye addedilmemelidir. Uygulamada maalesef İBB’nin ve UKOME’nin aldığı kararlar ile U-ETDS’ye dahil yetki belgeleri olan işletmeler kaçak ve korsan addedilebiliyor. Sorunlarımızın temelinde bu var, bu da 2918 sayılı trafik kanununun Ek-2 maddesine kaçak ve korsan taksiler ve Uber ile mücadele için bir madde eklenmesiyle ortaya çıktı. Şimdi Ulaştırma Bakanlığı’ndan yetki belgesi almış işletmeler dahi kaçak veya korsan sayılıp araçlarına el konulabiliyor” dedi. Belgelerin çatışmasından dolayı taşımacıların çözümsüz kaldığını da belirten Ertürk sözlerini şöyle sonlandırdı: “Üst belge Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği yetki belgesidir, Türkiye’de taşıma mesafesine bakılmaksızın taşıma yapılabileceğini belirten bir belge bu. Ama İBB, 5216 sayılı kanunla ve UKOME kararlarına dayanarak il içinde yapılan taşımalarda kendisinin yetkili olduğunu söylüyor. Durum böyle olunca Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği belgenin ne anlamı kalmış oluyor ki? 1 Temmuz itibari ile U-ETDS uygulanmaya başlamış oldu, ancak yapılan denetimlerde D2 veya U-ETDS ile ilgili hiçbir şey sorulmuyor sadece İBB’den alınan izin belgesi soruluyor.”

 

TOFED yönetimine teşekkür

Sözlerine taşımacılık sektörü temsilcilerinin UKOME toplantılarında temsil hakkı olmadığına değinerek başlayan TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, “Öncelikle bu istişare kurulunun oluşturulması girişiminde bulunan TOFED yönetimine ve toplantıya başkanlık eden siz değerli Vali Yardımcımız ve Ulaştırma Bölge Müdürlüğü yetkililerine çok teşekkür ederim” dedi. Türkiye’deki en büyük sorunun mevzuatlar arası çelişkiler olduğuna dikkat çeken Yıldırım, U-ETDS’nin önemine değinerek, U-ETDS yalnızca Ulaştırma Bakanlığı’nın sistemi olarak kalırsa hiçbir işe yaramaz. İlgili bütün kurumlar ve Bakanlıklar tarafından mevzuatla desteklenmesi ve işleme koyulması gereken bir sistem. Bu toplantının amacı olan ve ülke ekonomisine çok büyük kayıpları olan, çevre ekonomisinden tutun can kaybına, engelli devam eden hayatlara kadar her alanda bu ülkeye mağduriyet yaşatan korsan taşımayı engelleyecek en önemli unsur, taşımacılıkların kayıt altına alınması ve denetlenmesidir” dedi.

 

“Kazaların sebebi sosyo-ekonomik”

Entegre taşımacılıkla ilgili dünya şehirlerinden örnekler veren Yıldırım, “Biz bu şehre her ay 60-70 bin, yaz aylarında 120 bin insan getiriyoruz ve sosyal hayatı döndürüyoruz. Ama bana deniliyor ki, ‘havalimanına giremezsin oraya yolcu taşıyamazsın’ ama havalimanının aracı Havaist, gelip benim otogarımda imtiyazlı olarak yolcu alıyor. Ben Sabiha Gökçen’e teğet geçiş yapıyorum ama yolcumu bırakamıyorum. Bakın Bodrum Otogarı’nda Havalimanına özel servis yapan otobüsler, otogardan havalimanına 22 TL’ye yolcu taşıyor ve servis, ikram, hostes, otogar çıkışı gibi hiçbir gideri yok. Ama biz İstanbul’dan İzmit’e 25 TL’ye yolcu taşıyoruz ve bu saydığım bütün giderler fazlasıyla var. Ondan sonra Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu bizi Ankara’da toplayıp neden çok kaza oluyor diye soruyor. Ben o zaman da söylemiştim şimdi de söylüyorum, kazaların sebebi sosyo-ekonomiktir. Sistem eğer havalimanı işletmecisini korumak için böyle bir karar alıyorsa beni yok sayıyor demektir. Avrupa’nın birçok şehrinde otogarlar, ilçenin hangi taşıma metodu öndeyse ona teğet bir şekilde oluşturulmuştur. Bizdeyse bu entegre ulaşım sisteminin önüne geçiliyor” dedi.


UKOME’ye davet

Toplantı heyetinin içinde UKOME’den yetkili bir ismin de katılması gerektiğini savunan Yıldırım, “UKOME’den yetkili bir ismin de bu toplantıda olması şarttır, yoksa konuştuğumuz her şey boşa gider. Madem ki biz UKOME’de temsil edilmiyoruz, o zaman bu istişare kurulunda o ekipten karar yetkisi bulunan bir ismin bizi dinlemesi gerek” ifadelerini kullandı.

 

“Koordineli çalışma şart”

İstanbul’da hizmet veren Halk Otobüsleri’ne dair bilgiler vererek sözlerine başlayan İstanbul Özel Halk Otobüsü İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, “Araç maliyetlerimiz çok yüksek ve zor şartlarda taşımacılık yapıyoruz. TÜYAP’tan, Tekirdağ’a giden korsan taşımacılar en çok bizi vuruyor. Biz bununla ilgili 5-6 yıldır birçok girişimde bulunduk, Edirne Valiliği’nden Tekirdağ Kaymakamlığı’na, Ulaştırma Bakanlığı’na herkese yazdık ama hala bu korsan taşımacılık devam ediyor. Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ile bu konuyu görüşüyoruz çalışan sayımız sınırlı sürekli orada denetim yapamıyoruz diyorlar, polislerin denetim yapmasını öneriyoruz onlar da mevzuata hâkim değiller. Biz bütün bu karmaşalarla uğraşırken onlar korsan taşımacılık yaparak halkın can sağlığını tehlikeye atmaya devam ediyorlar. Bunların önlenmesi için koordineli çalışmamız gerekiyor, özellikle Ulaştırma Bakanlığı’yla Emniyet birimleri birlikte çalışarak denetimlere hız kazandırmalıdır” dedi.

 

“İstanbul’da çözülen sorun, Türkiye’de çözülmüş olur”

Bütün katılımcıların sorunları sırasıyla dinlendikten sonra söz alan İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Kalyoncu ise, “Bugünkü toplantıda en çok öne çıkan konu mevzuatların çakışmasıdır. Demek ki bir sonraki toplantıda Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı da katılmalıdır. Şunu da unutmamak gerek ki İstanbul’da bir sorun çözülürse bütün Türkiye’de çözülmüş olur. Bu nedenle öncülük yapma bilinciyle hareket etmeliyiz. Bir sonraki toplantımıza da Vali Bey teşrif ederler, biz misafir oluruz. El birliğiyle İstanbul’u bu dertten kurtarabiliriz, amacımız üzüm yemek olmalı, bağcıyı dövmek bizim işimiz değil” dedi.