Sosyal Medya
Başlıksız Belge
U-ETDS Yaptırımları Başladı
U-ETDS Yaptırımları Başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, U-ETDS sistemine usülüne uygun veri girişi yapmayan taşımacıların, 1 Temmuz'dan itibaren yaptırımlarla karşılaşacağı ifade edildi.

1 Ocak 2019 tarihinde hayat geçen Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi’ne ilişkin yaptırımların uygulanması, karayolu yolcu taşımacılarının talepleri doğrultusunda, sisteme adaptasyon süreci gerekçe gösterilerek iki kez ertelenmişti. Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada,  U-ETDS’ye usülüne uygun veri girmeyen taşımacılar için 1 Temmuz’dan itibaren yaptırımların uygulanacağını bildirdi.

 

En geç 1 saat önceden bildirilecek

A1, A2, B2 ve D2 yetki belgesi sahipleri; arızi, grup ve mekik seferlerine çıkacak taşıtın plakası ve ATS bilgileri, taşıttan görevli personel bilgileri ve yolculara ait bilgileri, seyahat başlama saatinden en geç 1 saat öncesinde bildirmek zorunda. Seyahati yapmayan veya tamamlamayan yolcuların bilgileri ise, bu durumun meydana geldiği saatten en geç 30 dakika sonrasına kadar U-ETDS sistemine iletmek zorunda. Aksi takdirde yetki belgesi sahipleri 10 uyarma cezası alacak.

B1 ve D1 yetki belgesi sahipleri ise; yapacakları tarifeli yolcu taşımacılıklarında, onaylı zaman tarifesindeki saatte düzenlenecek sefere göndereceği aracın plakası ve ATS bilgileri ile araç görevli personel bilgileri ve yolculara ait bilgileri seyahat başlayıncaya kadar sisteme girecek. Seyahati tamamlamayan veya yapmayan yolcu bilgilerini de söz konusu durumdan en fazla 30 dakika sonrasına kadar U-ETDS sistemine iletecek.
Hükümlere uymayan taşımacılara 10 uyarma cezası verilecek.

Hükümlere uyanların cezaları silinecek

Öte yandan, U-ETDS sistemi ile bakanlığa iletilmesi zorunda olunan bilgilerin yanıltıcı veya yanlış girilmesi durumunda yetki belgesi sahiplerine 5 uyarma cezası verilecek. Daha önce uyarı cezası alan ancak üç aylık dönemlerle, U-ETDS’ye bildirim yükümlülüklerini doğru şekilde yerine getiren taşımacıların ise 20 uyarma cezası iptal edilecek.

 

“Gayriresmi işlemler önlenecek”

U-ETDS’yi ilk günden beri sorunsuz bir şekilde kullandıklarını söyleyen Seç Turizm İstanbul Bölge Sorumlusu Fikret Başkaya, “Bizim sistemimiz zaten uzun zamandır kuruluydu. Hiçbir sorun yaşamadan bilet bilgilerimizi sisteme giriyorduk. Hatta biz bir şirket politikası olarak yolcularımızın güvenliğini ön planda tutup sistemden önce de yolcu bilgilerini kayıt altına alıyorduk. O nedenle de sistemi uygulamaya geçerken hiç zorlanmadık” dedi.

Yaptırımların başlamasıyla sektördeki birçok illegal işleyişin de son bulacağını belirten Başkaya, “Yaptırımların başlaması da güzel oldu, denetimler sıkı tutulursa bu sistemle elden bilet kesme, yoldan yolcu alma gibi resmi olmayan durumların önüne geçilmiş olacak. Bu nedenle biz bu sistemden memnunuz ve herhangi bir sorun yaşamadan kullanıyoruz. Umarım sektörümüz adına da faydalı olur” diye konuştu.

 

“Personelimize eğitim verdik”

Altyapılarını sisteme göre entegre ettiklerini ve sorunsuz şekilde sistemin bütün gerekliliklerini yerine getirdiklerini aktaran Çanakkale Truva Turizm İstanbul Bölge Müdürü Bahtiyar Mehmet Yenginoğlu ise “Deneme süresinden dolayı biraz rehavete kapılmıştık ama şimdi yaptırımların başlamasıyla sistemi tekrar oturttuk ve yolumuza devam ediyoruz. Bizim bilet düzenleme sistemimiz U-ETDS’ye entegreydi. Biz sadece kimlik bilgileri ve telefon numaralarını alması yönünde personelimizi eğittik. Daha sonra arabayı otogardan çıkardığımız anda bütün bilgilerin girilmiş olmasını sağladık. Bu süreci sıkıntısız bir şekilde atlattık yani inşallah bu şekilde devam eder” dedi.

 

“Düzenlemeye ihtiyaç var”

U-ETDS’de değişmesi gereken bir takım hükümler olduğunu da dile getiren Yenginoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sistem bu haliyle sektöre çok da iyi gelmeyebilir. Çünkü, bizim sektörde son dakika değişiklikleri olabiliyor. Zaten bize en çok sorun çıkartan şey de o oluyor. Bizim 20 dakika önce kaydını girmemiz gerekiyor ama yolcunun gelip gelmeyeceğini bilemiyoruz. Bence, bu konu sektöre sorunlar yaşatacak. Gelişmeler ne yönde olur bilemiyorum ama bu konuyla ilgili bazı düzeltmeler yapılmalı.”

 


 

 

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.