Sosyal Medya
Başlıksız Belge
TOFED, Ulaşım Komisyonu'na Brifing Verdi
TOFED, Ulaşım Komisyonu'na Brifing Verdi

TOFED, Başkanlık Divanı'nda alınan karar gereği, '15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nın ıslah edilerek yerinde kalması' talebi kapsamında çalışmalarını hızlandırdı. Başkan Özcan, “İstanbul Otogarı eksikleri tamamlanarak yerinde kalsın” dedi.

TOFED (Türkiye Otobüsçüler Federasyonu) Yönetimi, İstanbul’da şehirlerarası terminallerin yapılandırılmasına ilişkin görüş ve önerilerini bildirmek üzere, İstanbul Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkanı Mahmut Yeter ve Ulaşım ve Trafik Komisyonu Üyesi Musa Keleş ile bir araya geldi. Görüşmeye, TOFED adına Genel Başkan Birol Özcan, Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan ve Genel Sekreter Mevlüt İlgin katıldı. Gerçekleşen görüşmede TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun konuyla ilgili görüş ve taleplerini aktardı. Özcan, “Bayrampaşa Otogarı ıslah edilip, eksikleri tamamlanarak yerinde kalsın” dedi.

Görüş ve öneriler iletildi
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu, 23 Ocak’ta gerçekleşen Başkanlık Divanı’nda alınan karar gereği, İstanbul’da şehirlerarası terminallerin yapılandırılmasına ilişkin belirlenen görüş ve öneriler dahilinde çalışmalarına hız verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Komisyonu Başkanı Mahmut Yeter ve Komisyon Üyesi Musa Keleş ile bir araya gelen TOFED Yönetimi, İstanbul’da şehirlerarası terminallerin yapılandırılması ve 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın ıslah edilerek yerinde kalması talebi ile ilgili detaylı bilgilendirme yaptı.

Birol Özcan: Eksikleri
tamamlanarak yerinde kalsın
İstanbul Otogarı’nın inşa edilmesi sırasında, karayolu ulaşım sektörünün, artan maliyetler nedeniyle ağır ekonomik bedeller ödediğine değinerek açıklamasına başlayan Genel Başkan Birol Özcan, “İstanbul Bayrampaşa 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın inşaatında maliyetler sektöre ağır yük getirdi. Yaklaşık 130 Milyon dolara inşa edilen otogarın inşası için gerekli olan finansmanı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’ndaki işyerlerinin sahipleri tarafından karşılandı” dedi. Özcan, 50 yıl kadar yapı ömrü olan otogarın yıkılması ve yeni yapılacak otogara ayrılacak finansman kaynağı neticesinde, oluşacak kamu zararını hesaplamalarını gerektiğini de ifade etti. Ayrıca, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun konuyla ilgili talep ve önerilerini dile getiren Genel Başkan Birol Özcan, yolcuların yüzde 55 ile 60 oranında raylı sistemi kullanarak otogara ulaşım sağladığını belirterek, “Bayrampaşa Otogarı ıslah edilip eksikleri tamamlanarak yerinde kalsın. Avrupa ve Anadolu yakalarına cep terminalleri yapalım. Şehir içinde her yerde olan yazıhaneler için ortak noktalar kuralım. Buradan yolcuyu toplu taşıma araçları veya ring hizmet veren araçlarla taşıyalım” ifadelerini kullandı. Özcan ayrıca, ıslah kapsamında bin araç kapasiteli açık – kapalı otopark yapılması önerisini de iletti.

“Birlikte çalışmak önemli”
Çalışmaların, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapılmasının önemine de dikkat çeken Özcan, “Hata payımızı sıfıra indirerek, hizmetin en üst düzeyde verileceği noktalarda terminal ve ortak yazıhane kurulması için çalışalım” diye ekledi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçişlerinde alınan yüksek ücretlere de dikkat çeken Birol Özcan, “Bursa, Yalova, Adapazarı, İzmir gibi illerde geçiş ücretleri nedeniyle ciddi sorunlar yaşanıyor” dedi. Avrupa Yakası’nda iki tane yolcu indirme – bindirme merkezi yapılması ve ilçelerdeki yazıhanelerin bu merkezlere taşınması gerektiğini bildiren Genel Başkan Birol Özcan, Anadolu Yakası’nda da Harem Otogarı yerine Mehmetçik Vakfı arazisine bir otogar yapılmasının yerinde olacağını söyledi.
Öte yandan Özcan, konuyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlık ile de görüşmeler sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Köprü Geçişleri
2017 yılında hizmete giren 3. Köprü’nün otobüsler için zorunlu hale getirilmesinin, her otobüse aylık 6 bin lira ek yük getirdiğini belirterek devam eden Birol Özcan, “Otobüsçülük sektörü olarak, uzayan 3. Köprü yolu ile birlikte zaman ve ekonomik kaybımız çok. Kocaeli, Sakarya, Bursa, Adapazarı gibi bölgelerde zaman kaybı nedeniyle yolcu otobüsle seyahat etmek istemiyor” dedi. Turizm’de binlerce otobüsün kullandığı Fatih Sultan Mehmet köprü geçişindeki yasağa da değinen Özcan, “Karayolu yolcu taşıma sektörü olarak hazırladığımız raporu belediyemize sunuyoruz. Gelin İstanbul’umuz için; ulaşımı kolay, ekonomik, trafiği azaltacak, hizmet kalitesi yüksek otogarlar için birlikte çalışalım. Ayrıca kent içindeki yolcu toplu taşıma araçları ile taşınsın. İstanbul Bayrampaşa 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın var olan eksiklerini tamamlayalım. Avrupa ve Anadolu yakalarına cep terminaller kurarak halkımıza hizmet sunalım’ diye konuştu.

Mevlüt İlgin: “Hizmete aynı yerden devam edelim”
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun 81 ilde örgütlenen çok güçlü bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin ise, yurt içi ve yurt dışında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Biz sektör olarak İstanbul Bayrampaşa 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın iyileştirilip ve ıslah edilerek yerinde kalmasını istiyoruz. Bayrampaşa karayolu yolcu taşıma sektörünün merkezidir ve hizmete aynı yerden devam etmeliyiz. Bayrampaşa Otogar’ı raylı sitemler, toplu taşıma araçları ve E5 ve E6 bağlantıları ile bütün köprülere ulaşımı kolaydır” dedi.
Bayrampaşa Otogarı’nın merkez konumuyla yerinde kalarak, Avrupa yakasına Alibeyköy Cep Terminali şeklinde bir cep terminali daha yapılması gerektiğini ileten Mevlüt İlgin, “Ayrıca Harem Otogarı da artık görevini tamamladı. Harem’in Kurtköy’de belirlenen yere taşınması gerekir” dedi. İstanbul’dan yola çıkan otobüsün Harem Otogarı’na ulaşımının zaman ve ekonomik olarak yük olduğunu, ayrıca otobüslerin ve servislerin trafik yükünün de şehre zarar verdiğini vurgulayan İlgin, ”Biz sizinle çalışalım ve Bayrampaşa Otogarı’nı yerinde bırakarak Avrupa ve Anadolu yakasına 2 adet cep terminal yapalım. Yanlış yerlere terminal yapmayalım. Bu otogarlarda bizler çalışıyoruz ve bu noktada bizim de görüş ve fikirlerimizin alınması önemlidir” diye konuştu.
“Taleplerinizi haklı buluyorum”
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun yaptığı bilgilendirme neticesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Komisyonu Başkanı Mahmut Yeter, “Taleplerinizi haklı buluyorum ve kaygılarınızı anlıyorum” diye belirterek, “Federasyon olarak, bu konuda siyasi irade ile de görüşerek taleplerinizi ve raporunuzu iletmeniz gerekir.

Bu konuya dair uygun karar verildiğinde biz de sizin destekçiniz oluruz’ dedi. Ayrıca İstanbul’da trafik yoğunluğunun her geçen gün arttığını belirten Başkan Mahmut Yeter “Sizin raporunuz toplu taşımaya teşvik ve trafik için çok olumlu. Belediye Meclisi’nde yapacağımız toplantıda sizin taleplerinizi de görüşeceğiz” diye ekledi. Yeter, bu tarz görüşmelerin ve toplantıların daha sık yapılmasının önemli olduğunu da kaydetti.

Görüşmenin sonunda Genel Başkan Birol Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Komisyonu Başkanı Mahmut Yeter ve Komisyon Üyesi Musa Keleş’e, gösterdikleri ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkürlerini iletti.

 
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.