Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Ramazan Ilgan: Sektör hor görülmemeli
Ramazan Ilgan: Sektör hor görülmemeli

Adana Otobüsçüler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Ramazan Ilgan, otobüsçülerin bölgedeki faaliyetlerini ve son dönemde karşılaştıkları sorunları değerlendirdi. Ilgan: “Sektör hor görülmemeli” dedi.

Adana Otobüsçüler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Ramazan Ilgan, Ulaştırma Dünyası Gazetesi’ne yaptığı açıklamada; mülteci sorunu, köprü geçişleri ve akaryakıta gelen zamları değerlendirdi. Ilgan, sorunların çözümü için hükümetle diyalog kurulması gerektiğini belirtti. Son birkaç aylık dönemin otobüsçüler için oldukça sıkıntılı geçtiğini ifade eden Ilgan, otogarlar konusuna da değinerek, belediyelerin otogarların yapımında otobüsçülerle iş birliği içinde olması gerektiğini söyledi. Ilgan ayrıca, milyonlarca insan bu sektörden ekmek yiyor, bu göz ardı edilmemeli” dedi.

“Suriyeliler sayesinde ayakta duruyorduk”
Adana Otobüsçüler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Ramazan Ilgan, sektörün son dönemdeki en büyük sorunlarından; yolcu sayısındaki düşüşlere dair değerlendirmeler yaparak başladığı konuşmasında, sektörün mülteci yolcular sayesinde ayakta durduğuna dikkat çekerek: “Şöyle söyleyeyim; bu aralar en sıkıntılı dönemlerimizi yaşıyoruz. Geçen yıl bu zamanları değerlendirdiğimizde, çalışmalar nispeten daha iyiydi. Neden iyiydi? Çünkü Suriyeli mültecilerin sayesinde tüm sektör bir şekilde ayakta kalabiliyordu. Bu bölge komple Adana, Gaziantep, Urfa, Siirt, Van, Mersin bölgesi, Suriyeli mülteci yolcuların sayesinde ayakta duruyordu. Ama şu anda Suriyeli yolcularla ilgili birçok firma çok büyük cezalar yediğini biliyoruz. Adamın İstanbul’da oturumu var, İstanbul’a gidemez. İzmir’de oturumu var, İzmir’e gidemez. O gidemez, bu gidemez, biz kimi taşıyacağız?” ifadelerini kullandı. Yerli yolcuların havayolunu daha fazla tercih etmeye başladığını da belirten Ilgan, “Zaten yerli yolcu uçakla gidiyor, kısa mesafeler taksiyle gidiyor. Bu tür sebeplerle, biz son 4,5 aydır çok ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz. İnanın on servisi olan beşe düştü, beş servisi olan ikiye düştü, çoğu servisler iptal oldu” dedi. Ilgan akaryakıta gelen zamlara da dikkat çekerek:“Mazot ücretleri almış başını gidiyor, otogar çıkışları ha keza bu sektör nasıl yürüyecek, nasıl ayakta kalacak birileri çıkıp ta yahu arkadaş bu sektörün durumu ne olacak demiyor” diye konuştu.

Zorunlu köprü geçişleri
Başkan Ramazan Ilgan, en önemli sorunlardan biri olarak sektörün karşısına çıkan zorunlu köprü geçişlerini de değerlendirdi. Ilgan, “İstanbul’a gidişte otobüsleri yavuz Sultan Selim köprüsüne mecbur etmişler. Otobüsçü İstanbul’a giderken bana 40 kişi vereceksin diyor, 40 kişi yok kardeşim nereden bulalım 40 kişi? 40 kişi gidecek 35 kişi gelecek ki otobüsçü zarar etmesin, kendini amorti etsin” dedi. Özellikle İstanbul gidiş gelişlerde oluşan masrafların büyük yük oluşturduğunu belirten Ilgan, “Üçüncü köprüde hem mesafemiz uzuyor, hem de üçüncü köprü geçiş ücretleri çok pahalı. Gidiş geliş bir otobüs 300 TL fazladan ücret ödüyor. Buna birinin dur demesi lazım” ifadelerini kullandı. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun da sektörün sorunları ile ilgili yaptığı çalışmalara aynı kararlılıkla devam etmesi gerektiğini belirten Ilgan, “Sorunlar almış başını gidiyor, otogar çıkışları bir dünya para, personel gideri, sigortası, vergisi ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu sektör sahipsiz desem yeridir. Bu kadar sermayelerle, bu kadar yatırımlarla her gün zarar eden bir sektör dünyada yoktur. Göz göre göre arabayı kaldırıp İstanbul’a gönderiyorsun her seferden bin beş yüz lira zarar ediyorsun” diye konuştu.

“Milyonlarca insan ekmek yiyor”
Başkan Ilgan, hem bölge özelinde hem de sektörün genelinde yaşanan tüm sorunların çözümünün hükümet nezdinde yapılacak girişimler olduğunu belirtti. Ilgan şunları ekledi: “Bu sıkıntıların çözümü için hükümetle diyalog kurulup otobüsçünün üçüncü köprüden azat edilmesi gerekli, mazotun KDV’sinden azat edilmesi gerekli. Şehirlerarası tarifeli yolcu taşıyan otobüslere bir kart versinler, ikinci köprüden geçişimizi sağlasınlar. Otuz lira, kırk lira neyse köprü ücreti verelim. Sonuçta biz insan taşıyoruz. Millet otobüsçünün sırtından geçinmesin. Şimdiki Başbakanımız Ulaştırma Bakanı iken birkaç kez konuştuk. ÖTV’den KDV’den indirim yapacaklardı, ama henüz bir gelişme olmadı” dedi. Karayolunun diğer yolcu taşıma modellerine kıyasla daha dezavantajlı durumda bırakıldığına dikkat çeken Ilgan, “Devlet, uçak şirketlerine akaryakıtta indirim yapıyor, deniz yolunda çalışan şirketlere akaryakıtta indirim yapıyor, karayolu taşımacılığına bu üvey evlat muamelesini anlayamıyoruz. Bu sektörden milyonlarca insan geçimini sağlıyor. Muavini, şoförü, lastikçisi, lokantacısı, yedek parçacısı, akaryakıt istasyonları hepsini söylemeye gerek yok, yüzlerce sektör bu sektörden ekmek yiyor” dedi.

Akaryakıt sorunu
Adana Otobüsçüler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Ramazan Ilgan ayrıca, devletin otobüsçülerin sorunlarına kayıtsız kalmaması gerektiğini vurgulayarak şunları ekledi: “Devlet ekonomik olarak sıkışan bütün sektörlere yardım elini uzatırken, karayolu taşımacılığı yapan bu sektöre elini uzatmıyor. Devlet zengin yat sahiplerine bile ucuz mazot verirken bizi neden görmemezlikten geliyor anlayamıyorum. Biz çoluk çocuğumuzun nafakasını çıkarmaya çalışıyoruz. Bize ucuz mazot verilmiyor; gezmeye, eğlenmeye gelmiş olan insanlara ucuz mazot veriliyor. Bu nasıl bir çelişkidir anlam veremiyoruz” dedi. Otobüsçülük sektörünün göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Ilgan, “Milyonlarca insan bu sektörden ekmek yiyor. Bu sektör, doksan yıldır bu memlekette insanların özgürce seyahat etmesini sağlamış bir sektör olarak bu kadar hor görülmeyi hak etmiyor. Devletle ne zaman görüşsek sorunlarımızı anlatsak bize haklısınız diyor ama maalesef otobüsçünün lehine hiçbir uygulamaya imza atmıyor. Devletin bize bir adım atmasını bekliyoruz” dedi. Otobüsçünün yolunu bir buçuk saat kadar uzatan üçüncü köprüye mecbur edilmelerinin kendileri için önemli bir sorun olduğunu belirten Başkan Ilgan, “Bu mecburiyet bizim hem yolumuzu uzatıyor, hem de daha fazla köprü ücreti verdiriyor, KDV yüzde 18’den yüzde 8’e çekilsin diyoruz; bütün sektörlerde çekiliyor ama bizde çekmiyor maalesef. Devletin bize sahip çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Otogarlar yapılırken bize danışılmalı”
Ramazan Ilgan, “Devlet fabrika kurana, üretim yapana kredi veriyor, bizim bir otobüsümüzün fiyatı en az bir milyon lira ediyor. Bunun için herhangi bir bankaya kredi almaya gidiyoruz, ne iş yapıyorsun diye soruyorlar, otobüsçüyüz diyoruz, bankacılar suratımıza bakmıyor. Böyle bir uygulamayı hak etmiyoruz artık” diye konuştu. Öte yandan, otogarların yapımında otobüsçülerle iş birliği içinde olunması gerektiğinin önemini vurgulayan Ilgan, “Belediyeler otogar yapacakları zaman, otogarda çalışacak olan otobüsçüye sormuyor, bizim fikrimizi almadan otogarlar açıyor. Örneğin; bizim yirmi yazıhaneli bir otogara ihtiyacımız varken belediyeler bize kırk yazıhaneli bir otogar açıyor. Sonra ortak giderden bizden kırk yazıhanenin ısıtma parasını, soğutma parasını, temizliğine harcanan parayı alıyor. Otogarlar yapılırken otogarları kullanan bizlere danışılması lazım” diye konuştu. Otogarların, ulaşımın zor olduğu yerlere yapılmaması gerektiğini de belirten Başkan Ilgan, yolcuların da hassasiyetlerinin önemsenmesi gerektiğini kaydetti. Ilgan, “Tarsus’ta otuz yazıhaneli bir otogar yapılmış, çalışan yazıhane sayısı on, yirmi yazıhane kapalı. Orada çalışan on yazıhaneci otogardaki diğer yirmi yazıhanenin ısınma, soğutma, temizlik gibi masraflarını da karşılamak mecburiyetinde bırakılıyor, yazıktır, günahtır.

“Sektör göz ardı edilmesin”
Başkan Ilgan, Sektörün milyonlarca insana kucak açtığının ve hayatını kazandırdığının önemine dikkat çekerek şunları ekledi: “Biz milyonlarca insana ekmek veriyoruz, bunu da severek yapıyoruz, vergimizi veriyoruz, ÖTV veriyoruz, KDV veriyoruz devlete karşı bütün sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Devlet de artık ölmek üzere olan bu sektöre elini uzatsın lütfen. Bizimle ilgili alınacak kararlarda, sektör mensuplarının fikri alınsın. Neden bizim sektörümüz göz ardı ediliyor?” ifadelerini kullandı.
Korsan taşımacılık yapan otobüsçülerin Adana yollarında insanların canlarını, mallarını tehlikeye atacak şekilde ve herhangi bir denetime tabi tutulmadan çalıştıklarına da değinen ılgan, “Adana emniyetine, belediyesine, bütün yetkililerine sesleniyorum, devlete hiçbir vergi vermeyen bu insanların ekmeğimizi çalmalarına mani olun, insanların can ve mal emniyetini hiçe sayan bu insanların ekmeğimizi çalmasına ne hep beraber dur diyelim” dedi.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.