Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Sektörde Tam Mutabakat
Sektörde Tam Mutabakat

Karayolu yolcu taşıma sektörü, artan maliyetlere çözüm bulmak amacıyla, TOFED öncülüğünde, Adana Temsa fabrikasında bir araya geldi.

Karayolu yolcu taşıma sektörünün yaşadığı sorunları konu alan toplantı, 3 Mart Cumartesi günü Adana Temsa fabrikasında gerçekleşti. Temsa’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Doğu ve Güneydoğu bölgesi ağırlıklı 16 Dernek ve 82 firma katıldı. Sektörün çatı kuruluşu TOFED (Türkiye Otobüsçüler Federasyonu) yöneticileri de toplantıda hazır bulundu. Toplantıya; Adana, Mersin, Mardin, Antep, Urfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Van ve Hatay’dan firma sahipleri ile dernek başkanları katıldı. Temsa Ulaşım Araçları A.Ş. sponsorluğunda yapılan toplantıya TOFED adına Genel Başkan Birol Özcan, Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin ve Bireysel Otobüsçüler Dernek Başkanı Musa Çaktır ve Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Yağız katıldı.

Maliyetler Düşecek
Sektörün en önemli sorunlardan biri olan maliyet artışlarına ilişkin alınacak tedbirler konusunda fikir alışverişi yapılan toplantıda, Adana’daki maliyet arttıran şube ve servislerin kaldırılarak haksız rekabete son verilmesi, TOFED öncülüğünde yedi kişilik bir komisyon kurulması ve firma sahipleri ile acentelerle görüşülmesine karar verildi.
Adana Dernek Başkanı Ramazan Ilgan, “Daha önce maliyetlerin düşürülmesi konusunu gündeme almıştık, bunun için birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz” diye konuştu. Bölgede istikrarın olmadığını belirten Ilgan, artan acente kirası ve diğer masraflarla birlikte zor günler yaşadıklarını da ekleyerek “Biz acente ve servisler konusunda şeffaf davranmaya çalışıyoruz ve otogardaki çığırtkan ve tefrişatçılar engellenecek” dedi.

Sorunlar, birlik içinde çözülecek
TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, sektörün zor bir süreçten geçtiğini ancak yüz binlerce sektör mensubu olarak yolcu taşıma faaliyetlerini en iyi hizmet kalitesiyle sürdürmeye devam ettiklerini söyledi. Sektörün sorunlarını çözmek, birlik ve beraberlik içinde hareket etmekle mümkün olacaktır diyen Başkan Özcan şöyle devam etti: “Burada oluşturduğumuz birlikteliğin amacı da budur. Özellikle 1990 yıllarından itibaren artan yolcu sayısıyla birlikte hizmette kalite anlayışıyla birlikte başlatılan şehir içi ücretsiz servis taşımacılığı, şehir merkezleri ve ilçelerdeki şube sayısının artması sektörün önemli bir yükü olmuştu. Ülkemizin ulaştırma politikaları kapsamında gelişen uçak, tren gibi diğer taşıma modları, sefer sayılarını artırmış uzak mesafelere çok kısa sürede ulaştığından dolayı tercih edilir olmuştur. Ancak son yıllarda uçak ve tren taşımacılığında özellikle kış aylarında uygulanan aşırı düşük fiyat uygulaması, otobüs biletlerinin uçaklara nazaran pahalı hale gelmesiyle neticelenmiştir. Bu husus yolcu sayımızın azalmasında da önemli bir sebep oluşturmaktadır. Neticede sektörümüz kendi içinde haksız ve yıkıcı bir rekabetle karşı karşıya kalmıştır.” Sektörel sorunlara çare bulmak amacıyla son zamanlarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bölge firmaları ile toplantılar yapıldığını hatırlatan Özcan, gerek TOFED genel merkezinde, gerekse çevre illerde yapılan tüm toplantılarda burada olduğu gibi sektör mensuplarının yanında olduklarını ifade etti.

“Bütün bölgelere örnek olmalı”
Özcan, birlik ve beraberlik içinde gerçekleştirilen toplantılar neticesinde firmaların Elazığ, Ağrı, Urfa, Diyarbakır gibi illerde bir araya gelerek, şehir içi şubelerin kaldırılması, ortak servis uygulaması ya da servislerin kaldırılması gibi bir çok uygulamayı hayata geçirdiklerini belirterek, “Bu nedenle şu anda aramızda bulunan ve bu taşımacılar imza atan meslektaşlarımı tebrik ediyorum. İnşallah sektörümüzde göstermiş olduğunuz birlik ve beraberlik toplantıları ülkemizin her bölgesinde örnek olarak alınır ve bu kararlar diğer bölgeler dede uygulanır. Sektörümüzün azalan yolcu sayısına bağlı olarak karlılığını, haksız rekabet yapmak suretiyle artırılması mümkün değildir. Bu şekilde birbirimize daha fazla zarar ve yıkım getirmekten başka bir sonuç alamayız. Zira sektörün verimli bir şekilde çalışarak eski günlerdeki gibi mutlu ve huzurlu bir çalışma sistemine geçmesi bu sorunların çözülmesiyle mümkün olacaktır” diye ekledi.

“TOFED büyük çaba içinde”
En başta uçaklara yönelik taban ücret uygulaması konusundaki taleplerini tüm ilgililere aktarmalarının önemini ifade eden Başkan Özcan, “Buradan belirtmeliyim ki bu önemli meselelerde birlikte hareket edersek çözüm mümkün olacaktır. Özellikle mülteci sorunlarının çözümü için TOFED olarak büyük bir çaba içindeyiz. Gereksiz giderlerimizin yani ortak masraflarımızın azaltılması büyük bir önem taşımaktadır. Maalesef ki bundan on yıl önceki yolcu potansiyeline sahip değiliz” dedi. Özcan, sektörün sorunlarını çözmek için gösterilen birlik ve beraberlik için teşekkür ederek konuşmasına son verdi. Adana toplantısının detaylarına önümüzdeki sayıda ulaşabilirsiniz.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.