Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Sürücüsüz Otobüs ve Minibüsler Geliyor
Sürücüsüz Otobüs ve Minibüsler Geliyor

Otonom, yani sürücüsüz toplu taşıma araçlarına İstanbul'da metrodan sonra otobüs ve minibüs de ekleniyor.

Geçen yıla kadar 12 ülkede test edilen otonom otobüsler bazı şehirlerde kullanılmaya başlanmış durumda. Bu şehirler: Isviçre’de Sion, Fransa’da Lyon, Ingiltere’de Londra, Hollanda’da Amsterdam, Ispanya’da Leon, Finlandiya’da Helsinki, Yunanistan’da Trikala, Rusya’da Volgagrad, Avustralya’da South Perth, Amerika’da Washington ve Las Vegas, Çin’de Zhengzou ve Singapur.


 

 

2 yıl önce gündeme geldi

Sürücüsüz otobüsler Türkiye’de de İETT’nin ilgi alanında. İETT bu amaçlı iki ayrı ihale düzenledi. İlk ihale 7 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan, “Sürücüsüz Araç Yönetim Sistemi Malzemeleri ve Elektrik Grubu Malzeme Alımı”. İkinci ihale ise 14 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan, “Sürücüsüz Araç Altyapı ve Güç Sistemleri Mühendislik Çalışması”.

İETT’nin İkitelli garajı içerisindeki bir alan “sürüş test alanı” olarak hazırlanacak. Bilgisayar kontrollü sürücüsüz araçların ilk test sürüşleri bu alanda yapılacak.

 

Otonom araç nedir?

Otonom (sürücüsüz) araçlar kısaca, otomatik sistemler sayesinde, şoför olmadan yolu, trafik akışını ve çevresini algılayarak gidebilen araçlar olarak tanımlanıyor. Araçlarda radar, GPS, odometri, bilgisayar görüşü gibi son teknoloji ürünü sistemlerden yararlanılıyor. İngiltere’de geçen yıl ilk kez Londra’da test edilen “Harry” isimli otonom otobüs büyük ilgi görmüştü. Test sürüşünde Harry’ye binecek 100 kişi arasına girmek için 5 bin kişi başvuruda bulunmuştu. Haberlerde Harry’nin etrafını analiz etmek için 5 kamerası ve 3 lazer algılayıcısı bulunduğu belirtilmişti.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.