Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Bireysel Otobüsçü Var Olamıyor
Bireysel Otobüsçü Var Olamıyor

Bireysel Otobüsçü Mehmet Ali Kakız, karayolu yolcu taşıma sektörünün geçmişi ile bugünü arasındaki farkları değerlendirdi. Geçmiş yılları hatırlatan Kakız, “Zarar ederek çalışıyoruz” dedi.

1995 yılında Güneydoğu’da Marsoy firmasında bireysel otobüsçü olarak sektöre hizmet vermeye başlayan Kızıltepe Otobüsçüler Dernek Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kakız, sivil toplum kuruluşlarında da görevde bulunan 25 yıllık bireysel otobüsçü. 

Kakız, karayolu yolcu taşıma sektörünün geçmiş yıllardaki faaliyetlerini değerlendirdi. Günümüz ile kıyaslandığında bireysel otobüsçülüğün yok olduğunu ifade eden Kakız, eski günlere dair özlemini de paylaştı.

Çalışanın para kazandığı dönem

Bireysel Otobüsçü Mehmet Ali Kakız, yaptığı açıklamalarda öncelikle faaliyette bulunduğu geçmiş yılları hatırlatarak “Nerede eski günler, nerede o eski işler, hepsi bitti” ifadelerini kullandı.

0302 Mercedes otobüs ile 1995 yılında Marsoy firmasında bireysel otobüsçü olarak hizmete başladığını kaydeden Mehmet Ali Kakız, “O yıllar çalışanın para kazandığı dönemdi ve itibarlı bir işimiz vardı. Otobüsçülük yaz veya kış demeden para kazandıran bir sektördü. Bizler işimizi severek ve titiz bir şekilde yapıyorduk. Firma sahipleri bizlere saygı gösterirdi, sevgi içinde çalışırdık. İnsanlar yerini ve sermayesini satıp otobüse yatırım yaparak ortak olmak isterdi” dedi.

 

“Havayolu tercih oldu”

2002 Yılından sonra havayolu şirketlerine sağlanan desteklerle birlikte uzun hatlarda yolcunun ilk tercihinin otobüsten havayoluna kaydığına dikkat çeken Mehmet Ali Kakız “Havayolu, insanlara uzun mesafelere kısa zamanda ulaşımın keyfini sundu. 1 veya 2 kişi seyahat eden halk ucuz bilet bularak havayoluna yöneldi” diye konuştu.  

Otobüs firmalarının ise yaz sezonu, bayramlar, tatil günleri veya havayolunda fiyatların yüksek olduğu dönemlerde tercih edilmeye başladığını bildiren Kakız, Türkiye’de otobüsçülüğün bitmeyeceğini ancak havayolunun baskısıyla otobüsçülük sektöründe sorunlar yaşanmaya devam edeceğini kaydetti. 

Mardin Bölgesi olarak firma sayısının gereğinden fazla olmasının otobüsçüler için ayrıca bir sorun olduğunu söyleyen Kakız, “Firma sayısı fazla olunca rekabet ile birlikte bilet fiyatları tabana geriliyor. Düşük olan bilet fiyatı ile hangi bireysel otobüsçü para kazanır? Ayrıca otogar çıkış ücretleri, yüksek köprü geçişleri ve otoyol paraları ile artan akaryakıt fiyatları bireysel otobüsçülerin kazançlarını bitirdi” diye konuştu.  

 

Irak hattı

2000 yılından sonra iç hatlarda yaşadıkları sorunlar nedeniyle yurt dışında, Irak hattında yolcu taşıdıklarını söyleyen Mehmet Ali Kakız “Türkiye ile Irak arasında 2009 ile 2014 yılları arasında verimli bir şekilde yolcu taşıdık. İstanbul’dan, Ankara, Mardin, Diyarbakır’dan Kerkük, Musul, Erbil gibi yerlere yoğun yolcu talebi vardı. Ancak 2016 yılı ile birlikte hükümetin güvenlik nedeniyle aldığı vize kararı karayolu taşımacılığını bitirdi. Türkiye ile Irak arasında yolcu havayolu ile seyahat ediyor ve bu durumda da otobüsü kullanan yolcu sayısı çok azalmış oluyor. Bu durumla birlikte Irak hattı tüm cazibesini kaybetti” dedi.

 

“Zarar ederek çalışıyoruz”

Yurt dışı hatlarında yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle 2016 yılından sonra iç hatlarda Martur’da çalışmaya devam ettiğini belirten bireysel otobüsçü Kakız, “Mardin’den İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara hatlarında yolcu taşıyorum. Ancak sömestr tatili hariç tüm seferlerde zarar ediyorum. Bilet fiyat istikrarı yok, düzen yok, firma sayısı fazla ve rekabet yoğun. Tüm bu gelişmelerle bölgede hizmet veren bireysel otobüsçüler olarak tek tek eridik. Şu anda parmakla sayılacak kadar az olan bireysel otobüsçü firmalar da tükenmek üzere. Son aylarda ayakta kalmak için yatırımlarımı ve malımı satarak işimi yapıyorum” dedi. 

2017 yılında 3 adet olan otobüs sayısının 2018 yılında 1’e düştüğünü söyleyen Kakız “Artık ben de büyük özveriyle ve severek yaptığım bu mesleği, otobüsümü satıp bırakacağım. Doğu ve Güneydoğu’da otobüs almak ve firmada çalışmak çok zordu. Şimdi ise bu meslek ne hale geldi ve işimizi bırakmak zorunda kalıyoruz” diye ekledi.

“Sizlere sahip çıkamadık”

Bulunduğu bölgede sektöre hizmet veren bireysel otobüsçü Mehmet Ali Kakız’ın yaşadıklarını dinleyen ve bireysel otobüsçülüğe sahip çıkılamamasının üzüntüsünü ileten Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Bireysel Otobüsçüler Dernek Başkanı Musa Çaktır, “Karayolu yolcu taşıma sektöründe, özellikle de Güneydoğu’da bireysel otobüsçünün emeği unutulmamalı. Ancak yönetmelikle birlikte yapılan değişiklik, bireysel otobüsçünün önünü kesti. Ayrıca firmaların yeni otobüs merakı ve 4-5 yaşındaki otobüslere sıra verilmemesi, diğer taraftan araç yenileme talepleri, düşük komisyon ile yüksek gider kesintileri ile bireysel otobüsçü eridi, bireysel otobüsçünün yaşamasına engel olundu” dedi. Çaktır ayrıca Bakanlığın 2018 yılında yönetmelik kapsamında yaptığı değişiklik ile firmalarda kiralık otobüs çalıştırma sayısını arttırdığını hatırlatarak, “Ancak bana göre biraz geç kalındı ve bireysel otobüsçüler tek tek işi bıraktı. Bu sondan hepimiz suçluyuz ancak çıkartacağımız dersler var” diye ekledi.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.