Sosyal Medya
Başlıksız Belge
“Cam Kenarı” Hastalık Riskini Azaltıyor
“Cam Kenarı” Hastalık Riskini Azaltıyor

Amerikalı bilim insanları, otobüs ve uçak yolculuğu sırasında cam kenarında oturmanın grip ve virüs yoluyla bulaşan diğer hastalıklara yakalanma riskini büyük bir oranda düşürdüğünü açıkladı.Amerikalı bilim insanlarının yaptığı son araştırmaya göre; otobüs ve uçak yolculukları esnasında cam kenarında oturmak, grip ve hava yoluyla bulaşan diğer hastalıkları kapma riskini ciddi bir şekilde azaltıyor.

Emory Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmada yolculuk sırasında oturulan koltuğa göre ortaya çıkan hastalık kapma riski ölçüldü. Bilgisayar tabanlı bir simülasyon sayesinde hastalığın bulaşma şekilleri haritalandı. Yapılan ölçümlerin sonuçlarına göre cam kenarında seyahat eden yolcuların virüs yoluyla bulaşan hastalıkları kapma riskinin diğer yolculara göre daha az olduğu saptandı. Koridor kenarında bulunan koltukların insan geçişinin en yoğun olduğu bölge olması sebebiyle koridor kenarı koltukları en riskli bölge olduğu düşünülüyor.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.