Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Genel Kurul İçin Çalışmalar Sürüyor

Bu haftaki yazım gazetemizde de yayınlanan iki haber ile ilgili olacak. Bunlardan ilki Genel Başkanımızın Ankara’daki girişimleri. Bu girişimlerin temel noktası TOFED’in Mayıs ayında yapılması gereken 7’inci olağan Genel Kurulunu Ankara’da Cumhurbaşkanlığı külliyesi içerisinde açılan Kongre ve Kültür Merkezinde yapmasıydı. Bilindiği gibi TOFED kongreleri en başından beri gerek sektörün gerekse kamuoyunun dikkatini çekmiştir. Birinci kongreden beri Ulaştırma Bakanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı düzeyinde katılımlar olmuştur. Sn. Recep Tayyip Erdoğan hem başbakan hem de Cumhurbaşkanı sıfatıyla katılım gösterdi, zaten Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanıyken TOFED’in fikir babasıydı. İsminin ve ambleminin seçilmesinde, örgütlenilmesinde ve Türkiye adının alınmasında en büyük katkıyı sağlamıştır. Cumhurbaşkanımız bir markanın fabrikasının ek hizmetlerinde bir otobüs kullanırken görünüyor, Sn. Başbakanımız Binali Yıldırım’ın zaten babasının otobüsçülük mesleğiyle başladığını, bir firmada çalıştığını, 302 otobüslerinden aldığını daha sonra 302’yi kullanarak boğaz köprüsünü geçtiğini biliyoruz. Bu bize gurur veriyor. Hem Başbakanımızın hem de Cumhurbaşkanımızın mesleğimizle yakından ilgisi olduğunu biliyoruz. Hatta bir adım daha ileriye gidersek Cumhurbaşkanımız Büyük İstanbul Otogarının açılışını yapan İBB Başkanıydı.

Sn. Binali Yıldırım TOFED’in bütün kongrelerine katılmıştır. TOFED’in ayrıca bütün genel kurullarında aynı zamanda karayolu yolcu taşımacılığı zirvesi yapılıyor. Bütün genel kurullarımız Ankara’da yapılmış ve Ankara’daki bütün toplantılarımız karayolları zirvesi olarak gerçekleşmiştir. Sektördeki bütün dernekler, meslek kuruluşları, odalar bizim genel kurulumuzda temsil ediliyor. Bu sefer Beştepe’de yapmayı düşündüğümüz Genel Kurul için, bu yönde girişimlerimiz sürüyor. Gazetemizin manşetinde de var, hatta önümüzdeki Çarşamba günü sn. Hayati Yazıcı ile görüşeceğiz, sadece TOFED delegelerinin katıldığı bir kongre olmayacak. 353 tane D1, yaklaşık 80 tane şehirlerarası ve uluslararası taşımacılık yapan 400’ün üstünde B1, yaklaşık 100 küsur turizm ve grup taşımacılığı yapan D2 firma sahipleri, 90 derneğin her birinden 5’er delege, otobüs üretiminde bulunan bütün firmalar, yan sanayi tedarikçileri ve bu alanda kurulu STK’lar, meslek odaları, sektör meclisi mensupları, meslek komitesi üyelerinin tamamı ile toplamda 2 bine yakın bir katılım bekliyoruz. Dolayısıyla daha şimdiden, iki ay gibi bir süre varken bile, TOFED’deki bütün çalışma ve heyecan bu genel kurula yönelik. Bu genel kurul TOFED’e ivme de kazandırır.

Yanlış Karar Bağdat’tan Döner

İkinci husus yine gazetemizde yer alan bir haber, Harem otogarının Pendik civarında bir otogar yerine taşınma projesinin belediye meclisinden alelacele bir karar ile geçirilmesi. Biz bu konuda belediyenin Ulaşım Dairesiyle TOFED olarak görüştük ayrıca bizim dışımızda sektördeki dernekler ve federasyonlar da ayrı ayrı görüştü. Belediyenin ulaşımla ilgili bütün bürokratlarına hep şunu söyledik: “Yahu kardeşim nerede bir otogar yapıyorsanız biz bunları gazete köşelerinde alelacele geçirilmiş kararlarla öğrenmeyelim, gelin İstanbul otogarları ve ilçe terminallerini kapsayan ciddi bir çalıştay yapalım. Üniversiteler, akademiler, otobüsçüler, belediyeler, STK’lar ve yolcuların temsilcilerinin katıldığı çalışmalar yapalım” dedik. Ancak belediye yine bizi şaşırtmadı, başka bir yerde rant kapısı olacak bir karara imza attı. Biz böyle alelacele getirilen sektöre ve İstanbul halkına faydası olmayacak bir girişimi kabullenemeyiz, bu kararı yargıya taşıyacağız. Dolayısıyla biz iddiamızda ısrarcıyız otogarlar eğer otobüs firmaları için yapılıyorsa otobüsçülerin görüşleri alınarak yapılmalı. Bize bir elbise giydiriliyor ancak üzerimizde bir prova dahi yapılmıyor biz buna şiddetle karşıyız ve bu kararı yargıya götüreceğiz. Yanlış karar Bağdat’tan döner derler ya biz bu kararı Ankara’dan döndürürüz.

 

Birisi Olmadan Diğeri Olmaz

Bir diğer haberle ilgili daha yazmak istiyorum TOFED heyetinin TÜRSAB’ı ziyaret etmesi. TÜRSAB’ın son genel kurulu biraz olaylı geçti, ertelendi, olaylar oldu, kayyım atandı. Daha sonra kayyımın kararlaştırdığı seçimde Sn. Firuz Bağlıkaya seçimi kazandı. Biz TOFED olarak en başından beri kendisini ve ekibini destekliyorduk, seçimden sonra da onları ziyaret ettik. Gündemimizdeki en önemli konu da 9 Nisan’da yapılacak olan İTO Sektör Meclisindeki 23 numaralı Seyahat Hizmetleri Meslek Komitesi Seçiminde TOFED ile TÜRSAB’ın birlikte hareket etmesiydi. Çünkü TOFED ve TÜRSAB birbirini tamamlayan iki unsurun meslek örgütleridir. Ne turizm taşımasız olur ne taşıma turizmsiz olur. Biz birlikte hem Türk Turizmine, hem Türk Yolcu Taşımacılığı sektörüne katkıları görüşmek üzere onları ziyaret ettik ve görüş birliğine vardık.

 Teşekkürler, haftaya görüşmek üzere.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.