Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Turizm ve İstikrar
Geçen hafta bölgede güvenlik önlemlerin üst düzeyde olduğunu genel anlamda güvenlik istikrarı olduğunu buna bağlı olarak kültür-turizm mevsimi anlamında güzel geçtiğini anlatmaya çalıştım. Anlaşılıyor ki her şeyin başı istikrar ekonomide, siyasette, adalette, devlette istikrar olması bütün piyasaya rahat nefes olarak geri dönüşüm yaptığı ortaya çıkıyor.
 
Bölgede istikrar terör olaylarında ve güvenlikte istikrar olarak ortaya çıkıyor. Yani Doğu ve Güneydoğuda terör olaylarına bağlı olarak istikrar sağlanmış oluyor. Benim temennim bölge insanı olarak ticari açıdan istikrarın sağlanması. Bölgenin önde gelen gelirleri arasında turizm aklıma geliyor. Biraz açacak olsak devlet yardım etmeli imkanlar yaratmalı bölgenin gelirini artırıcı, iş istihdamı yaratmak için teşvikler turizmin geliştirilmesi için çalışmalar yapılmalı kültür ve turizm bakanlığı şehirleri tarihi yerleri iyi tanıtılması konusunda destek sağlamalı. Yatak sayısını artırmalı sıkı denetim altına almalı. Eğitim desteği verilmeli, hijyene dikkat etmeli. Bu konuda bölgede ki otel ve pansiyonlara  da görevler düşer hijyen olmalı, güler yüzlü personel olmalı , şehri tanıtımda önder misyon taşımalı bütün turizm fuarlarına katılarak değerlerini orya çıkarmalı; turizm arenasında bizde varız demelidirler. Son zamanlarda bölgede turizm konuklama tesisleri otantik yapıda ve hepsi beş yıldız otel derecesinde hizmet vermektedirler. Turizmin önemini idrak etmek lazım. Çünkü bölgede tarım alanı çok olmasına rağmen en başından kuraklık var ve birçok yerlerde sadece Allah‘a dua ederek yağmur yağması için gidermeye çalışsalar bile kuraklık önlenememiştir.
 
Aslında bölgenin geçimi eskiden tarım ve hayvancılık alanından sağlanıyordu ancak çiftçilik, devlete turizm den daha fazla maliyetlere sebep oluyor. Bir zamanlar terörü durduracağız diye; o zamanın siyasi iradesi köyleri boşaltmış. Şehirlerin şekilsiz büyümesine tarım ve hayvancılığın bitme nokrasına gelmesine sebep olmuştu. Hal böyleyken işsizlik artmış, halkın ekonomik yapısı zayıflamış, iş ve aş bulamayan gençlik teröre daha çok destek vermişti. Beni çiftçiler yanlış anlamasın bölgede çiftçilik yapan halkımız devlet tarafından desteklense de istenilen verime ulaşılamamış ve devlete katkı sağlanmamış. 
 
Çünkü destekler fazla ama kuraklık çok olduğu için istenilen verime ulaşmak imkansız gibi devlet tohum yardımı yapar, devlet gübre yardımı yapar, devlet kuraklık desteği verir borçlarını erteleme yapar gibi bir çok yardımı yapar. Bu benim konum değil ama gerçekler de masaya yatırılmalı diye düşünüyorum. Çiftçilikte de eğitimin şart, geldiğimiz bu çağda hala kuraklıktan dolayı ürün alamayan çiftçinin bir umutla her sene aynı senaryo ile karşı karşıya kalması devletin ayıbıdır. Zamanım olursa daha geniş yazarım benim yazdıklarım teknik veya bilimsel değil ama o bölgenin insanı olarak yaşanmışlığım var o yüzden dile getirdim.
İşte şapkayı önümüze koyduk devlet ve millet bir arada olmalı hep bir elden vatanın bekası için ortak çalışmalı, ortak kararlar almalı, halk devletini sevecek; devlet de halkı koruyacak istikrarı sağlayacak. Bunlar olursa bölgede turizm de olur çiftçilik de olur hayvancılık da olur o yüzden istikrar ve turizm bölgenin kurtuluşu olarak tanınmalı yatırımlar o yönde olmalı. 
Sektörün son turizm açıklamalarına göre çok umutlu büyük bir beklenti içinde olduğunu görebiliyorum. Şu mevsimde örneğin Mardin’de tam olmasa da istikrardan dolayı hafif bir kıpırdama var. 
 
Gelecek bizim ve onu biz yönlendirmeliyiz…
 
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.