Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Bu Sezondaki Umutlarımız

Her sene sezonun gelmesini bekler meslektaşlarımız, hepsinin hayali sezonda üç - beş kuruş kazanıp ertesi sezonu beklemek.

İnsanoğlunun doğasında var ümit etmek. Ama dövizin amansız yükselişiyle, bu sezon sıkıntılı geçecek gibi gözüküyor. Genel giderlerin başında olan yakıta devamlı zam geliyor. Yakıt 5 TL barajını geçti, insanlar kara kara düşünmeye başladı. Muhakkak ki yakıta gelen her zam tüketiciye misli ile yansıyor. Lastiğe, yedek parçaya, yağa, ikram malzemelerine, otoyollara, köprülere, otogar çıkışlarına, personellere ve akla gelmeyen bir sürü kalemlere yansıyacak olan bu zamlar; artı imalatçı firmaların yaptığı otobüslere ve dövizle borcu olanların borçlarına da etki ediyor. Bu da, otobüsçülerin bu yıl da sırtlarında bir kambur oluşturacak gibi görünüyor. Peki çaresi ne? Genel giderleri iyice irdeleyip kısıntı yapmak, hatta ve hatta bunların çoğunu devre dışı bırakmak.

Otobüsçünün kurtuluşu genel giderleri azaltmaktan geçiyor. Herkes şapkasını önüne koyup, elbirliği ile genel giderlerde en az üç kalemi silip atmalı. Basit bir hesapla, herkesin bildiği bu üç kalemden kurtulursak eğer, bu şartlarda otobüsçü tasarrufundan dolayı ayda en az on bin lira kazanır.

Sosyal medyada görüyoruz; bu son üst üste gelen mazot zamları insanları iyice çileden çıkarttı. Bir süredir “Kontak kapatalım” sesleri yükseliyor. Ancak kontak kapatmak çözüm değil. Niçin? Çünkü yakıt dışa bağımlı ve dolara endeksli, dolayısıyla devletten bekleyeceğimiz iyileştirme şansı az. Olsa bile, zamana bağlı. Ama servis, ikram, servis elemanından kurtulmak firmaların elinde. Acilen el ele verilip bu kalemleri revize etmek lazım. Sezon kapıda. Çözüm, esnafın elinde. Başka şans yok.

Allah bütün esnafımızın işlerini rast getirsin. Ümit ettikleri şekilde, sezonun hayırlı geçmesini nasip etsin.


Sağlıcakla kalın…

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.