Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Sektörün Rahat Nefes Alması ve Mevsime Hazırlıklı Olmak

Yazılarımızda her zaman dile getirdik; gerek ben, gerekse diğer köşe yazarları, sorunları masaya yatırdık. İyi şeyler düşündük, geçmişimizi tartıştık, geleceğimizi konuştuk. Konu; sektör içi sorunlar. Doluya koyduk olmadı, boşa koyduk olmadı!

Ama hep bardağın dolu kısmına baktık. Anlaşılacağı gibi sektör çok dar boğazdan geçti, maliyetlerimiz arttı; yakıta gelen zamlar, diğer mali artışlar sektörü çok zor durumlara soktu. Dolayısıyla konu aynıydı, yani derler ya “Ayının bin hikayesi var, hepsi armut üzerine.’’ 

Kışı çok zor geçirdik. Önümüzdeki sezonu çok büyük umutlarla bekliyoruz, o da meçhul. Ne olacağını kestiremiyoruz ama umut işte! iyimser davranıyoruz inşallah iyi olacak, iyi olsa bile ancak kış aylarında işsizlikten dolayı yaptığımız borçları, akaryakıttan ve maliyet artışlarından dolayı ettiğimiz zarar, ülkenin içinde bulunduğu durum; dört bir yandan savaş halinde olması sektörümüzü olumsuz etkilemektedir.

Bu noktada, sektör çok iyi düşünmeli, hizmetlerinde kısıtlama değil de gereksiz gördüğü fazlalıklarda tasarruf etmeli. Maliyet hesapları yaparak yolcu bilet fiyatlarını iyi gözlemlemeli, rekabet ve zarar veren bütün olumsuzluklardan vazgeçmeli. Bazı bölgelerimizde bunun önlemini şimdiden almışlar bile. Duyumlara göre 1 Nisan’dan itibaren fiyatlarını düzenlemiş, hizmetlerini gözden geçirmiş, sezona hazır bir vaziyette girmek için bütün tedbirlerini almışlar. Bazı bölgelerimizde de tam tersi. Sanki hiçbir şey olmamış, o bitsin şu bitsin düşüncesiyle yıkıcı rekabet devam ettiği gibi, sezona hazırlık yok gibi. Dileğimiz; bütün bölgelerin ciddiyetlerini koruyarak sezona hazırlıklı girmeleridir.

İşte sektörün çok büyük beklentiler içinde olduğu sezona hazırlanıyorlar fakat tam iş döneminde sektörün açık gözleri var; bütün kış yatar, eski bir iki aracını sezon başında yola sürerek pastadan pay almaya çalışır. Bu da çok önemsemediğimiz fakat büyük zarar veren davranışlardan biridir. Sebep; sektör giriş ve çıkışları çok kontrol altında olmaması ve bu tür giriş çıkışlara karşı çaresiz oluşudur. Ben her zaman söylerim; bu büyüklükte ticaretin olduğu büyük kitlelerin iştigal ettiği sektörlere giriş ve çıkışlar kontrol altına alınmalıdır. İstediği zaman yola çıkacak, istediği zaman kenara çekilecek arz ve talebe göre hareket alanları kısıtlanmalıdır. Diye düşünüyorum.


Sektör sivil toplum kuruluşlarıyla, siyasi lobilerle iç içe çalışmalı, haklarını aramada rahat hareket etmelidir. Sektör ticaret işini başarmalı, sivil toplum anlayışıyla işletmelerini yönetmemeliler. Son zamanlarda artık sektörde çalışacak eleman bulmakta da zorlanıyoruz. Bu konuda TOFED çok güzel çalışmalar yapmaktadır; eleman ihtiyaçlarımızı karşılamak, eğitimli personel yetişmesi için belediyeler ve milli eğitimle yoğun çalışmalar yapmaktadır.

Uzun sözün kısası; herkes şapkasını önüne koyarak, çoluk çocuğunun rızkını heba etmemeli, akıllı davranmalı, doğru kararlar vermeli ve sezona çok iyi hazırlanmalıdır. Sezonun güzel ve bereketli geçmesi temennisi ile.


“Tüm dünya vazgeç dediğinde umut fısıldar: Bir kez daha dene!”

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.