Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Terminaller Çalıştayı

Bu haftaki köşemde yine TOFED’in 7’inci olağan genel kurulu girişimleri için yapılan çalışmaları aktaracağım sizlere. Genel Başkanımız Birol Özcan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Mustafa Akbaş ve Başbakanlık danışmanı Şebnem Cenk ile görüştü. Bu görüşme de yine TOFED Öncülüğünde yapılacak Karayolu Yolcu Taşıma Zirvesinin bu yıl tam zirvede, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Kongre Merkezinde yapılmasıyla ilgiliydi. Şuandaki girişimler neticesinde kongrenin Beştepe’de gerçekleşmesi yüzde 90 oranıyla kesinleşti, yalnızca Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleri kaldı. Bu kongrenin Beştepe’de yapılmasının sektöre büyük yarar sağlayacağı konusunda Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Bakanlık görevlileri ve sektör hemfikir olmuş durumda. Çünkü bu kongre sadece TOFED Genel Başkanını yenilemekle kalacak bir kongre değil Karayolu Yolcu Taşımacılarının sorunlarının Sayın Cumhurbaşkanına bir dosya halinde iletilmesi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sorunlar çerçevesinde sektöre hitap etmesi demektir. Bizim asıl sıkıntımız terminallerdir. İstanbul’daki otogar yapılandırmalarıyla ilgili duyarsızlık ve aceleciliktir. Bu sektörün kendisinin 150 milyon dolarlık yatırımla yaptırdığı ve Türkiye’de otobüsçülüğün mabedi sayılan 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın yerinin başka bir yerde düşünülüyor olması, Anadolu Yakası’nda 30 yıldan fazladır hizmet veren Harem Otogarı’nın o bölgede yapılan raylı sistemin merkezine gelmesi nedeniyle işlevsizleşmesinden dolayı Anadolu Yakasındaki yolcu taşımacılığının merkezi sayılacak bir otogarın yapılması konusunda belediyenin sabah ayrı akşam ayrı meclis kararları almasıdır. Ayrıca bu kararlardan hiçbirinin uygulanma şansı yoktur. Bu Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zirvesi’nin Beştepe’de yapılmasının önemlerinden birisi de bu sorunların Sayın Cumhurbaşkanına, Türkiye’nin 1 numarasına ulaşmasıdır ve bu konudaki girişimlerimiz olanca hızıyla devam ediyor.

Hazır bu yazıyı yazmışken tekrar bu terminaller konusuna değinmek istiyorum. 3 Nisan günü saat 17:00’da İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile TOFED heyeti olarak bir görüşme gerçekleştireceğiz. Bu görüşmede terminaller konusundaki kafa karışıklığının giderilmesi için neler yapılması gerektiğini konuşacağız. Bizim önerimiz belli, terminallerin yapılmasında, işletilmesinde, konumlandırılmasında söz ve fikir sahibi olabilecek kuruluşlar vardır. Kimdir bunlar Uluslararası Karayolu yolcu Taşımacıları Birliği, Türkiye Otobüsçüler Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belediye, üniversitelerin Ulaştırma Lojistik Meslek Yüksek Okullarındaki akademisyenler, otogar kullanma zorunluluğu olan 353 şehirlerarası 100 da uluslararası firmanın sahipleri ve yöneticileri bunların içinden seçilecek bir heyetle yolculara hizmetin nasıl daha iyi verileceğini günlerce haftalarca uzun uzadıya tartışalım. İstanbul halkına ve sektöre faydası olacak şekilde, nerede merkezi otogar, nerede cep otogarı, nerede ilçe bilet kesme merkezleri ve onların yolcu transfer merkezleri olması gerektiğini tartışalım. Biz bu konuda çalıştıkça yeni fikirler de ortaya çıktı. İlçelerdeki birleştirilen yolcu transfer merkezlerinde sadece karayolu yolcu taşımacılığının değil genel olarak seyahat biletlerinin (Kara-Deniz-Hava )satılması. Biz Sayın Mevlüt Uysal’a bu konuyla ilgili İstanbul’da bir “Terminaller Çalıştayı” önerisiyle gideceğiz ve bu çalıştayın yapılması konusunda da ısrar edeceğiz. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı nezlinde girişimlerde bulunduk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve bütün STK’lara girişimlerimiz oldu ve hepsinden de olumlu geri dönütler aldık. Dolayısıyla İBB öncülüğünde, İTO ilgili meslek komiteleri, Odalar ve Borsalar Birliği ilgili meslek meclisleri Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Daire Başkanlığı ve Uluslararası ve Şehirlerarası tarifeli taşımacılık yapan ve otogar kullanma zorunluluğu olan 400’e yakın firmanın en az 50 tanesinin katılacağı bir çalıştayla bu konuyu enine boyuna tartışırsak bu konuyu çözüme kavuştururuz.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.