Sosyal Medya
Başlıksız Belge
TOFED-İBB Görüşmesi

Bu hafta gazetemizin manşetinde de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal’ı hem tebrik etmek hem de İstanbul’daki bütün otogarlarla alakalı bir rapor sunmak için gerçekleştirdiğimiz ziyarette ben de vardım. Başkanımız Sayın Birol Özcan özene bezene, kaliteli bir ekip tarafından hazırlanan bu raporun sunumunu yaptı. Yaklaşık 20 yıldır İBB’de Ulaşım Dairesi Genel Sekreter Yardımcısı olan sayın Muzaffer Hacımustafaoğlu raporu incelerken bu görüşlerin tamamına yakını benim de görüşümdür dedi. Bu kadar uyumlu olması tesadüf değildir çünkü TOFED heyeti kendisiyle defalarca istişarelerde bulunmuş kendisinin görüşlerini almıştır. Kendisinin İstanbul’daki otogarların yapımındaki katkısını ve bu konudaki birikimini iyi bildiğimiz için bu raporu onun görüş ve önerileriyle TOFED ve sektörün görüş ve önerilerini sentezleyerek hazırladık. Dolayısıyla sunduğumuz raporda “İstanbul iki yakadır ve her iki yakaya da iki merkezi otogar olmalı” dedik. Bunlardan birisi zaten var eski adı büyük İstanbul otogarıydı darbe gecesinden sonra yeni adı 15 Temmuz Demokrasi Otogarı oldu çünkü o darbe gecesinde otogarda çalışan binlerce insan darbeye karşı yürüdü ve bu ismi hak etti. Avrupa yakasındaki otogar bu, Anadolu’da ise 30 yıldan fazladır Harem Otogarı hizmet veriyordu. Bu otogar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne göre konumlanmıştı. Şimdi FSM köprüsü ve Yavuz Sultan Selim köprüleri de yapıldı. Eğer otobüsler YSS Köprüsü’nden de geçerse Harem’e ulaşmak çok çok zorlaşır. Harem şehrin gelişmesiyle çok içeride kaldı ve dolayısıyla eski işlevini yitirdi, Anadolu yakasında merkezi bir otogar lazım. 


Bu merkezi otogar için İBB’nin düşündüğü Kurtköy yakınlarında mahalle arasında ve de küçük bir yer var. Biz bunun yerine yine Kurtköy’de Mehmetçik Vakfı denilen ulaşımı daha kolay, sektörün bugününü de geleceğini de karşılayabilecek bir arazi önerdik. Burası şuan Ulaştırma Bakanlığı’nda Biz Bakanlıkla iletişime geçip burasının Anadolu Yakası Otogarı olarak görülmesini ve bu otogara da TOFED’in koordinasyonunda ve öncülüğünde sektördeki bütün firma sahiplerinin, firmadaki öz mal ve kiralık araç toplamı kadar hisse alabilecekleri büyük bir organizasyon şirketiyle talip olduğumuzu ilettik. Başkan da bizim bu isteğimizi olumlu karşıladı. 


İlçe Yolcu Transfer Merkezleri

Ayrıca ilçelerde bilet kesme yerleri çok dağınık uçak biletleri ayrı yerde otobüs servisleri ayrı yerde her birisi için ayrı servisler kalkıyor. Artık ülkemizde demir yolları da gelişmiş düzeyde onların biletleri de dahil bütün ulaşım hizmetlerinin biletinin satılacağı birleştirilmiş ilçe yolcu transfer merkezleri olsun ve her ulaşım modunun kendi merkezi servisleri saat başında gelip yolcuları alarak otogarlara, tren garlarına, havalimanlarına ya da gemi limanlarına taşısın ve böylece binlerce servisin de İstanbul trafiğinde tek bir yolcu için zaman ve para harcamasının da önüne geçilsin de dedik. Bu Anadolu yakasındaki merkezi otogar olduktan sonra ilçelerdeki bilet kesme merkezlerinin birleştirilip servis ağlarının buna göre yapılmasını, Avrupa Yakası’ndaysa yeni bir otogarla macera aramaya gerek olmadığını ilettik.  Her sabah bir gazeteci farklı bir yerde yeni otogar haberini duyuruyor. Bütün bunlara son vererek TOFED sektörün temsilcisi olarak İBB de İstanbul halkının temsilcisi olarak sektöre ve halka en uygun yer neresiyse o yerleri birlikte tespit edeceğiz. Bu durum cep terminalleri için de geçerli. Şuanda sektörün tamamı Büyük İstanbul Otogarı’nın yerinde kalmasını istiyor. Burası 25 yıl önce yapılmış bir tesis, tabi ki o zamanki aksaklıklardan kaynaklı bazı birimlerinde eksiklikler ve eskimeler olmuştur. Biz üniversitelerle görüşüp bunların tamamını gidererek sektöre kazandıracağız. Bu sektör, burası bir dere yatağıyken bu devasal yapıyı Türkiye’ye kazandırdı. 150 milyon dolarlık yatırım yapan sektör birkaç milyon dolarla buranın onarımını da yapar. 


Çalıştay Meselesi

Dolayısıyla biz İBB’ye diyoruz ki halkın ve sektörün ulaşım konusunda nasıl rahat edeceğini üniversitelerin, sektör üyelerinin, ilçe belediyelerinin katılacağı bir çalıştayla belirleyelim. Bu önerimiz Belediye Başkanımız Sayon Mevlüt Uysal tarafından olumlu karşılandı. Şimdi sektör, bu konuda paniğe kapılmasın biz belediyeden Büyük İstanbul Otogarına iyi bir alternatif olmadan, sektörle birlikte karar verilmeden burasının yerinin değişmeyeceğinin sinyallerini aldık.  Anadolu yakasındaki otogarı belediyeyle birlikte planlayıp yapacağız ve işletmesi sektörde olacak. Diğer yolcu taşıma modlarının da içinde yer alacağı ilçe taşıma merkezleri hakkında daha detaylı bir proje hazırlanacak Belediye Başkanı bu konuda Muzaffer Hacımustafaoğlu’nu görevlendirdi. 


15 Temmuz Demokrasi Otogarı Taşınmayacak

Biz artık sektöre rahatlıkla otogar taşınacak tartışmalarından endişe duymamalarını söylüyoruz. Belediye de hemen yıkalım taraftarı değil, aksaklıkları düzeltip otogarın yerinde devam edeceğini söylüyor. Bir diğer olumlu adım ise Aksaray’daki uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firmaların da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın ıslahı halinde buraya taşınması konusunda atıldı.


Facebookta paylaş   
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.