Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Otobüs Kaptanları Derneği

Nihayet kısa adı OKAD olan otobüs kaptanları derneği kuruluş çalışmaları başladı.  Kurulmakta olan derneğe tüm otobüs kaptanları üye olabilir. 


 

Üye olmak isteyenler: 

• Nüfus kağıdı fotokopisi

• Ehliyet fotokopisi

• Cep telefon numarası

• Mail adresi

• İkametgah beyanı, çalıştığı firma bilgilerini getirerek derneğe üye kayıtlarını yaptırabilirler. 

Gerçekten çok geç kalınmış bir olay, dernek kuruluşu. Otobüsçülüğün atar damarı olan otobüs kaptanlarının seslerini duyurabilecekleri bir sivil toplum örgütüne kavuşmak üzere.

Kaptanlarla sohbet ettiğimizde tabiri caizse “Bir dokun bin işit” misali dert dinliyoruz. Dertleri çok büyük, artık onlarda bir sivil toplum örgütü olan dernekleri vasıtasıyla seslerini duyuracaklar. “Şu anda noksan, eksik, her nedense iyileştirilemeyen yaşam şartları düzelecektir” diyorlar ve inanıyorlar.

Hepsi, bu mesleği çok seviyorlar. Genç yaşta şoförlük aşığı, otobüsçülük hastalığına tutulmuşlar. Sırf bu sevda yüzünden evinden kaçıp otobüs hareket ederken, takozu alıp arka kapıyı tutup kendini araç içine atan fedakar şoförlük (kaptanlık) sevdalısı genç muavinler var.

Günlerce ustasını sessizce seyreden kulağı ustasında tetikte duran o genç nesil şimdi yollarda, birer kaptan olarak. Sevgi dolu gönülden otobüs direksiyonuna sıkı sıkı sarılan, tertemiz beyaz gömleği ile firmasının logosunu kalbinin üzerinde taşıyan emekçi kaptanlar var.

Onlar dürüsttür; 250, 300 bin Eurolara alınan otobüsün sahibi fabrikadan çıkarken anahtarı kaptanına verir. 

Yörelerine çalışan kaptanlara yolcular karısını, kızını, çocuklarını yani namusunu teslim eder. “Göz kulak ol” der kaptana. Memleketinin kuyumcusu kilolarca altınını verir gözü arkada kalmadan. Okuyan veya askerdeki çocuklarına yiyecek, giyecek ve bütçesinden zar zor ayırdığı üç beş kuruşu kaptana teslim eder.

Firma ve otobüs sahibi 46 kişiyi kaptana emanet eder, yolun açık olsun der. Otobüsü hareket ettiren personel kontrolden sonra yolcu listesini kaptana uzatarak “kazasız belasız” der.

Hülasa kaptanlık öyle bir meslektir ki malını, canını, namusunu, paranı hiç tereddüt etmeden teslim edeceğin kişidir kaptan. Kaptanlık Allah nezdinde de yüce bir meslektir insanları sevdiklerine kavuştururken hep saygılı hep munistir. Bütün olumsuzlukları sessizce ve saygıyla karşılar. O kaptanların dertleri o kadar çok ki. Sigorta problemleri, iş garantileri, sudan sebeplerle işten çıkarılmaları emeğinin karşılığını gününde alamamaları gibi bir sürü sıkıntıları, tatil sürelerinin daha fazla olması, otogarlarda duş imkânlarının sağlanması gibi eksiklerin giderilmesini dört gözle bekliyorlar.

Dertleri o kadar çok ancak çözülmeyecek şeyler değil.  Bunlara rağmen mesleklerini çok çok seviyorlar. 

İnşallah dernekleri vasıtasıyla çözüm ortaklarının çoğalacağına inanıyorlar. Yolunuz açık olsun tüm kaptanlar, “Kazasız belasız”

                                                 

 Kalın sağlıcakla

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.