Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Genel Kurula Doğru 2
TOFED’in 7’inci Genel Kurulu’nun tarihi ve yeri belli oldu. 9 Haziran günü öğlen 14:00’da başlayacak ve iftar saatine kadar sürecek, hemen ardından 49’uncu geleneksel iftar davetimizi de hemen orada gerçekleştireceğiz. TOFED’in genel kurulu her zaman ilgi odağı olmuştu, TOFED Örgütlenme Bürosu’ndan aldığımız bilgilere göre TOFED’in 90 derneğinin tamamı bu genel kurula katılım gösterecek. Onun dışında meslek odaları da katılım gösterecekler, ayrıca kurulun milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimi öncesine denk gelmesinden dolayı milletvekili ve bakanların da ilgileri yüksek olacaktır. Bu genel kurulda Sayın Bakanımız Ahmet Arslan’ın da aracılığıyla taleplerimizi dile getireceğiz. Birinci talebimiz; kanunla kurulmuş bir meslek birliği oluşturmak. Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde Deniz Ticaret Odası diye bir oda var, bu oda aynı zamanda Deniz Taşımacılarını ve Deniz Nakliyatçılarını da kapsıyor. Biz de sadece otobüsçülere özel olmayan “Yolcu Taşımacıları Odası” ismiyle bir oluşum düşünüyoruz. Eğer TOBB ile mutabakat haline varırsak hava, deniz ve kara taşımacılarının ortak bir odası olabilir. Şu anda ulaştırma komisyonu sözcüsü olan Sayın Mustafa Ilıcalı’nın öğretim üyeliği görevi döneminde kendisiyle birlikte “Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacıları Meslek Birliği” adı altında bir oluşum planlamıştık. Sadece karayolu yolcu taşımacılarının meslek örgütü olacaksa o proje olabili, yok eğer olmazsa da yine TOBB’un içerisinde Deniz Ticaret Odası benzeri bir örgütlenme de olabiliriz. 
 
TOFED Genel Kurulu kamuoyuna bu mesajları verecek. Ayrıca bunların yanında, bu kurulda yönetim birimlerini oluştururken bugüne kadar TOFED Yönetim Kurullarında yer almayan firmaları da yönetime katacağız. Ulusal düzeyde taşımacılık yapan Metro, Kamil Koç, Pamukkale, Ulusoy, EfeTur ve Truva, Sestur gibi büyük oluşumlarla görüşmeler yapıldı ve bu görüşmeler neticesinde bu seferki yönetim kurulunda bu isimlerin de yer alması kararlaştırıldı. Daha bölgesel düzeyde taşımacılık yapan firmalarla ulusal düzeyde taşımacılık yapan bu firmaların liste mutabakatı oluşturuldu diyebiliriz. Buna ihtiyacımız vardı çünkü bu dönem seçilecek TOFED yönetiminin iki önemli görevi var; birincisi kanunla kurulmuş meslek birliği haline gelmek, ikincisi de özellikle İstanbul ve Trakya bölgesindeki terminallerin yapılanmasında bütün sektörü kucaklayacak bir çözüm bulmak.
 
Ayrıca TOFED bu kongreye biraz buruk gidiyor çünkü bütün kongrelerinde hazırlık ve kongre sırasında birçok görevi başarıyla üstlenen Nezaket Kalyoncu’yu kaybetmiş bulunuyoruz. Bu sektörde 25 yıl hizmet veren arkadaşımızın acısını yaşıyoruz. TOFED 13 yıllık bir örgüt ama ondan önce UATOD vardı, Topkapı’da Uluslararası Yolcu Taşıma Derneği ayrıydı, Trakya Otobüsçüleri ayrıydı. Nezaket Hanım Topkapı’da 3-4 ayrı yerde otogar varken Anadolu yakasındaki Otobüsçüler Derneği’nde anonsçu olarak başlamış ve 25 yıllık hizmet vermiş bir kardeşimizdi. Bu 25 yıllık hizmet süresinde kimseyi incitmemiş ve herkesin kız kardeşi, ablası, annesi olmuştur. Ben kendisini iki kızımdan daha kıymetli görürdüm, kendisi benim banka hesaplarımdan tutun özel yazışmalarıma kadar her şeye çocuklarımdan daha fazla hakimdi. Her şeyimizi rahatlıkla emanet edebileceğimiz dürüst bir insandı, sektörümüz ve TOFED için büyük bir kayıptı. Sektör ve TOFED de bu kadar birikimli insanımıza karşı görevi neyse yapacaktır. 

Facebookta paylaş   
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.