Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Ekonomi Ve Mülteci Sorunu
Türkiye büyüyor gelişiyor. Coğrafyasında söz sahibi olmaya çalışıyor ama dış mihraklar her gün ayrı planlarla ülkemizi aşılması zor kaoslarla karşı karşıya bırakıyorlar. Ekonomi bozuk, doğru; sebebi dört yanımız savaş içinde ve bütün coğrafyamızda maalesef demokrasiye geçiş yalanları doğrultusunda ülkelerde, hanelerde yangın var. 30 yıl önce doğan çocuklar tam olarak 30 yıldır savaş içinde yaşıyor. Etrafımız bu kadar çürümüşken bile ayakta kalmamız, ekonominin bu halde olması bir mucize. Evet, ekonomide hatalarımız var. Halk borçlarla cebelleşiyor, kazandığımız paralar çoluk çocuğumuzu yetiştirmeye yetmiyor. Bu ay aldığımız maaş döviz kuru önünde eriyip gidiyor. “Benim dövizle işim yok” demeyin. Ağır sanayimiz yok, üretken bir devlet değiliz, tarım ve hayvancılık yok denecek kadar az. Çiftçinin tarlasına ekecek tohum döviz bazında yükseliyor. Traktörüne koyacağı akaryakıt devamlı zamlanıyor. Gübre fiyatları keza sürekli artışta. Yani devlet istediği kadar teşvik, istediği kadar yardım etsin, yetmiyor.  Hayvancılığa baktığımızda o da aynı durumda; gerek samanı gerek yemi başka ülkelerden ithal ediyoruz. Dolayısıyla bunları dövizle aldığımız için her şeyin fiyatı tepeye çıkıyor. Bu duruma daha çok örnek verebiliriz ama sayfamız yetmeyecek. Bu sebeple Türk Lirasını dövize karşı koruyamadığımız için her ay aldığımız maaş veya başka gelirlerimiz bir dahaki ayı karşılayamıyor. Herkes şaşkın ama bir gerçek var ki bu millet; halkını, devletini ve yöneticileri seviyor. Dış mihrakların bütün oyunlarını bozarak istikrar için yeniden devam kararı verdiler, ülkelerini ezdirmediler. O yüzden ülkeyi yönetenlere çok iş düşüyor, size inandık size güvendik her şeyin farkındayız. Siz de halkınızı, milletinizi görün ve tercihlerine saygı duyun. Güç zehirlenmesine kapılmadan devletin malını doğru ve ekonomik kullanın. Tüyü bitmemiş yetimlerin, vatan uğruna verilen şehitlerin, ne pahasına olursa olsun istikrar için size verdikleri desteği unutmayın.
 
Misafir üç gün misafirdir
Evet mülteci konusu… Biz çok büyük bir milletin evlatlarıyız. Gerek kültümüz, gerek dinimiz komşuya yardım, düşküne yardım, dosta yardım, akrabaya yardımı emir ediyor. Buna eyvallah ancak buna bağlı atasözlerimizi de unutmayalım; Misafir üç gün misafirdir.  Misafirlik, geçici olarak ağırladığımız insanlara yapılan ikram ve yardımdır. Bazı ekonomistler mültecilerin katkıları çoktur, ülkeye hareket getirmiştir diye düşünür fakat ben böyle düşünmüyorum. Mülteciler ülke ekonomisine büyük bir yüktür, milyar dolarlar harcanmakta, bütçeyi zorlayan ekonomik durumlar yaratmaktadır. Gel gelelim, adım atacak yer kalmadı, mahalleler kalabalıktan geçilmiyor. Belediyeler çöp toplamaya yetişemiyor. İşsizliğin ana temeli mülteciler değil mi? Geçici oldukları için çok ucuza ve kontrolsüz çalıştıkları için çocuklarımız iş bulamıyor. 
 
Çocuğum evlenecek ev bulamıyor, her şey ateş pahası, aldığı asgari ücret hangi ev kirasına yetecek? Bunların sebebi yine mülteciler değil mi? Bence misafirlikleri bitti, yavaş yavaş ülkemiz istikrara kavuşmalı yoksa her gün biraz daha yoksullaşarak bizler yardıma muhtaç duruma geleceğiz. Bizim bu ülkenin dışında gidecek yerimiz de yok. Lütfen beni yanlış anlamayın, mültecilere karşı değilim ama gerçekler de ortada.
 
Sektörümüzün de bu konuda yaşadığı sıkıntılar var. Kısaca Suriyelilerle ilgili her tavizi veriyorsun ülkede; ülke vatandaşından daha özgürler. Ancak seyahat özgürlüğünde sadece otobüs işletmecileri ve şirketlerine yaptırım uygulanıyor, cezalar yazılıyor. Kolluk kuvvetleri araçlarımızı kontrol ettiğinde eğer Suriyeli varsa aracımızda inanılmaz cezalar yazıyorlar. Bizler de konuyla ilgili derdimizi anlatacak gerçek muhatap bulamıyoruz. Bu sayfaya sığdıramadım ancak gelecek yazımda sadece bu sorunla ilgili sektörün mağduriyetlerini dile getireceğim. 
 
‘’ Nüfus miktarı da yalnız rakamla sayılmamalı; çünkü az kazanıp çok sarf eden az nüfus, azla geçinip çok biriktiren fazla nüfustan daha çabuk devleti yıpratır.’’
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.