Otobüsçünün Çilesi Bitmiyor
Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüsü işletmeye açıldığından beri süregelen sıkıntılara bir çare bulunamadı. İstanbul’a gelen ve giden otobüslerin Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanma mecburiyeti gerçekten otobüsçüleri zor durumda bırakıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanamamak otobüsçüye çok yüksek maliyetler getiriyor. Otobüsçüler Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanınca yolları uzuyor ve bununla beraber; köprü ve otoban ücretlerinin döviz kuru ile olması, uzayan yolda yakılan mazot gibi birçok ek maliyetle karşı karşıya kalıyor. İzmit, Adapazarı, Eskişehir ve Bursa gibi şehirlere sefer yapan otobüslerin günde iki veya üç sefer yapmalarından dolayı ortaya çıkan maliyetler, otobüsçüyü gece saatlerinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçmek durumunda bırakıyor. Bu geçişlerden dolayı kesilen cezaların otobüsçülere aylar sonra posta ile gelmesi ve bu cezalara eklenen gecikme faizleri bizleri altından kalkılamaz durumlara getiriyor. Zaten yüksek maliyetler nedeniyle para kazanamayan otobüsçüler, bu cezalarla birlikte iyice karamsarlığa düştüler. Devletimizin, Türkiye’nin gözbebeği İstanbul’a sefer yaparak, insanları sevdiklerine kavuşturan bu camianın kanayan yarasına el atacağına inanıyorum.

 

Bu yıl içerisinde işyerlerini kapatan yöresel firmalar çoğaldı. Camiada yaprak dökümü gittikçe artıyor. Bu sıkıntılardan çıkabilmek isteyen, kimliğini kaybetmek istemeyen, yarım asırdır Türkiye yollarında şerefle, haysiyetle çalışan, ailecek gece gündüz demeyen ve işlerinin başında ihtiyarlayan güzide firmalarım devletin kontrolünde düze çıkmayı istiyor ve hedefliyor. Gidişatımız hiç iyi değil, Allah yardımcımız olsun. Tüm meslektaşlarımız ortak bir karar alamıyorlar, bile bile lades… Yazık, günah.

 

İşte İstanbul’un deniz ulaşımını sağlayan İDO, o bile artık biz bu işi yapamıyoruz diyor. Seferlerini durdurma kararı alıyor. Yazık, günah. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın “İstanbulluları yolda bırakmayız” beyanatı yüreklere su serpti. Ama koskoca İDO bu hallere düşmemeliydi.

 

Bu yıl otobüsçüleri çok zor günler bekliyor. Yaprak dökümünden korkuyorum, inşallah düşündüğüm gibi olmaz ve yanılırım. Çok dikkatli hareket etmemiz lazım. Artık kâr, zararın ortağıdır lafı tarihte kaldı. Çare zarara kontak açmamakta, aman dikkat. Dualarım tüm meslektaşlarımla. Allah yardımcınız olsun.

 

Kalın sağlıcakla.