Sosyal Medya
Başlıksız Belge
Sezon İyi Otogar Ne Olacak?

Sezon hızlı başladı ve devam ediyor, firmalar, işletmeciler, otobüsçüler,  komisyoncular, çalışanlar, dinlenme tesisleri, yedek parça satanlar, lastikçiler, tamirciler, ikram malzemesi satanlar kısacası sektörün bütün bileşenleri sezon itibari ile mutlular, çünkü işler iyi ve bilet fiyatları bu yıl basbayağı gerçek tarifeleri ile uygulanıyor. Esnaf para kazanmaya başlayınca yüzlerindeki karamsar ifadeler de haliyle kayboluyor.

Ancak otogardaki yazıhaneler ve esnaflar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden beklenti içindeler. Şu an otogar esnafının en güncel konusu bu ve bu konuda AVTER ve TOFED gerekli girişimleri yapıyor. Seçimlerin tekrarlanmasıyla 5 Mayıs 2019’da bitmesi planlanan sözleşme bu günlere sarkınca, Belediye’den somut bir cevap bulamayan firmalar ve esnafın yeni belediye yönetiminden beklentileri arttı. Diğer yönden otogar, yapılışında yüksek rakamlara ulaşan zararlar ve öngörülmeyen maliyetler hesaplanınca gerçekten 25 yıllık süre ile kendisini amorti edemez, yani yapılan yatırımın karşılığını alınamaz. 

Basın son günlerde otogarı hep gündemde tutuyor. ”Otogar kalkacak 3 tane otogar yapılacak” diye haberler dolaşıyor sürekli. Şöyle bir gerçek var ki otogarın kaldırılması, ancak bazı alt yapıların hazırlanması ile mümkündür. Kimse otogar esnafına ev sahibi gibi seni çıkarttım, yürü git başka eve taşın diyemez. New York, Londra, Paris, Münih gibi örnek gösterilecek şehirlerdeki otogarlar hep şehrin merkezindedirler ve hepsi tren istasyonları ile yan yana konumlandırılmıştır. İstanbulluların mevcut otogarı da bütün taşıma ağlarına entegre bir şekilde şehrin merkezinde bulunmaktadır ve bence İstanbullu vatandaşların ihtiyaçlarını çok rahat karşılayabilmektedir. Ayrıca yeni yapılacak metro ve diğer taşıma sistemleri de otogarla irtibatta olacak şekilde planlandı. Netice itibari ile TOFED ve AVTER girişimlerini başlattı ve gerekli evraklarla dosyalarını verip taleplerini ilettiler. Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, zannediyorum ki bugün yarın TOFED ve AVTER yöneticileri ile aynı masada buluşacaktır. Temennim, kısa vadede iyi bir haber gelir de herkes huzurla işinin başına geçer. Kalın sağlıcakla…   


Facebookta paylaş   
Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.