Sosyal Medya
Başlıksız Belge
TÜRSAB'ın İlkleri

18 yıl süren TÜRSAB Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanlığının ardından sayın Başaran Ulusoy’un kendi yerine getirmek istediği Çetin Gürcin yönetimi 24 - 25 Şubat 2018 tarihlerinde düzenlenen 23. TÜRSAB Olağan Genel Kurulu’nda çok açık bir farkla seçimi kaybetti ve ibra edilmedi, böylece TÜRSAB tarihine bazı ilkler damga vurdu.


Örneğin; kurum tarihinde ilk kez TÜRSAB’ın toplam üye sayısının %50’den fazlası genel kurula katılmak için başvurdu ve yaklaşık %40 oranında delege oy kullandı. Üç listenin yarıştığı seçimde Firuz Bağlıkaya başkanlığındaki Değişim Hareketi’nin, seçimi %60 oranla kazanması yine kurum tarihinde bir ilk oldu.


Sunulan Yönetim Faaliyet ve Denetleme raporlarının yetersizliği, delegelerin %60 oyu ile ibra edilmemesine sebep oldu.


Artık TÜRSAB’ın başında yeni seçilen yönetim var. Yeni yönetimin seçim kampanyaları sırasında vermiş olduğu vaatleri hemen veya kısa zamanda yerine getirmesi mümkün olmayabilir. Yani zamana ihtiyaçları var. Çünkü seyahat acentalarının sorunları karşısında en büyük engel yasal düzenlemelerin yetersizliği veya yokluğudur.


Yine örnek verecek olursak, İBB tarafından düzenlenen ve her yıl yenilenen “Şehir içi Güzergâh Belgesi” İstanbul dışındaki 80 ilimizde uygulanmamaktadır. Tüm Türkiye karayollarında, Ulaştırma Bakanlığı nezdindeki kanuni kurallar ve D2 Genelgesi uygulamaları amir hükmünde iken sadece İstanbul içerisinde turizm yapabilmek için istenen bu belgenin gerekçesi nedir?


Örneğin bir otelden bir başka otele turist taşınma hizmeti bir transfer operasyonudur ve tıpkı havalimanı – otel transferi hükmündedir. Hangi gerekçe ile bu tip transferler paket tur kapsamında ele alınıp otelden otele transfer esnasında acentalara büyük külfet getiren kokartlı rehber bulundurma zorunluluğu konulmuştur?


Artık TÜRSAB tarihinde yeni bir sayfa açıldı.Yeni Başkan ve yönetimin  işleri başlarından aşkın, dertleri çok, gündemleri yoğun, sorumlulukları çok fazla! Bizlere düşen yeni yönetime biraz süre vermek, sabır göstermek ve teşvik etmektir. Turizm camiasının yararına olacağına inandığım yukarıda örnek olarak verdiğim sorunlarla ilgili gerekli adımları atmalarını temenni ederim.


Ve Sayın Başkan Firuz Bağlıkaya’ya TOFED ve TURODER Turizm Otobüscüler Derneği olarak her platformda destek vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

Copyright © 2008 TasimaDunyasi.com web sitesi tüm hakları saklıdır.
Web sitemizden alınan görseller telif içermektedir. Kaynak gösterilmeden alınan resimler ve yazılar için yasal uygulama yapılacaktır.