Aydın Özgen: “Bayramda Otobüslerimiz Boş”

Aydın Özgen: “Bayramda Otobüslerimiz Boş”


Kurban Bayramı öncesi sektörün içinde bulunduğu durumu gazetemize değerlendiren Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Aydın Özgen, “Bayram haftası olmasına rağmen otogarımız o kadar boş ki, sanki kış aylarında gibiyiz” dedi.

Yüzde 50 kapasite sınırlamasının aylardır sektörü zor durumda bıraktığını söyleyen Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Aydın Özgen, “Şu an otobüslerimizde gidişler boş, gelişlerde ise otobüslerin yarısı boş. Bu bayram ek seferler hiç olmadı zaten. Sektör mensuplarımız bütün yıl bu bayramı beklediler ama çok boş bir bayram oldu. Yolculuk edecek insanlar da genellikle özel araçlarını kullanıyorlar. Yani Diyarbakır-İstanbul arası 250 TL’ye bilet kesiyoruz 4 kişilik bir aile 1000 TL bilet parası vereceğine özel aracıyla 600 TL harcayıp gidiyor. Salgın korkusu yolcuyu bu tercihe zorluyor. Özel aracı olmayanlar da araç kiralama şirketlerine akın etmiş durumda” dedi.

“Kendi ayağımıza sıkmayalım”

Bayram sonrasına dair de bir beklentilerinin kalmadığını vurgulayan Özgen,  “Bayramdan sonra okulların açılmasına bir ay kalıyor. O da açılırsa tabii. Bu bir ay içinde de kimsenin iş yapabilmek gibi bir umudu yok. 2020 yılı sektör açısından kâbus gibi bir yıl olarak geçti diyebiliriz. Yani MEB eğitime başlanacağını söylüyor ama sektörümüz için önemli olan üniversitelerin eğitime başlamasıdır. Ona dair herhangi bir açıklama yok, belirsizlik devam ediyor. Normalde bu dönemde mevsimlik işçilerimiz olurdu. Bölgemizden Akdeniz’e turizm işçisi giderdi ama yine aynı sebeplerden dolayı turizm işletmelerinin çoğu açılmadı. Bundan sonra nasıl hayatta ve ayakta kalabiliriz bilmiyorum. Planlarımızı iyi yapıp birlik ve beraberlikle yola devam etmeliyiz. Zaten sektörümüz para kazanamıyor, bir de kendi içimizde rekabet ederek kendi ayağımıza sıkmayalım” diye konuştu.