İsviçre'nin Thun Şehri, Allison Tam Otomatik Şanzımanları Tercih etti

İsviçre'nin Thun Şehri, Allison Tam Otomatik Şanzımanları Tercih etti


İsviçre'nin Thun Belediyesi'ne ait atık toplama filosuna üç adet Allison tam otomatik şanzıman donanımlı hibrid MAN TGS 26.430 6x2-4 çöp toplama aracı katılıyor. Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Euro 6d dizel motorlara sahip araçların çöp toplayıcı üst yapısı ise tamamen elektrikle çalışıyor.

Thun Belediyesi İnşaat Mühendisliği Dairesi, yenilikçi ve çevre dostu araçlar alanına öncülük ederek teknoloji söz konusuyken bir adım önde olmaya çaba gösteriyor. Bunun bir örneği de Thun’da 2018’den bu yana başarıyla kullanılan tam elektrikli Futuricum çöp aracı. Ancak tedarik maliyetinin yüksek olması ve aracın nispeten kısa bir süredir deneniyor olması, belediyeyi bir ara adım atmaya yönlendirdi. Ağustos 2020 itibariyle şehrin hizmet filosuna üç yeni hibrid atık toplama aracının eklenmesine karar verildi. Araçlar, Allison tam otomatik vites şanzıman donanımlı dizel kamyon motoruna sahipken araçta bulunan atık toplama sistemi tamamen elektrikle çalışıyor.

 

Toni Zimmermann: “Tam otomatik şanzımanı özellikle tercih ettik”

Yeni üç akslı MAN TGS 26.430 6x2-4 şasisi, direksiyon ile dümenlenebilir arka aks ve Stummer’ın Medium XLS çöp sıkıştırma sistemi, Allison 4000 SerisiTM retarderli şanzıman donanımına sahip 12.4 litre silindir hacimli, 316 kW yeni Euro 6d motor ile güçlendiriliyor. Thun Belediyesi Tedarik ve Güvenlik Başkanı Toni Zimmermann, Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Euro 6d motor ve elektrikli çöp toplama üst yapısına sahip bu araç konfigürasyonunun, günümüz ihtiyaçları için gerçekten benzersiz bir bütünlük oluşturduğunu ifade ediyor. Thun Belediyesi tam elektrikli kamyonların düzgün ve sarsıntısız kalkış performansı ile dizel araçların güvenilir ve ekonomik işleyişinin bir arada olduğu bir araç arayışındaydı. Zimmerman, konu ile ilgili olarak, “Daha önce otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlı (AMT) araçlarımız vardı ama beklentilerimizi pek karşılamıyordu. Dur-kalk sırasındaki sarsıntı, hem sürücülerimiz için hem de aracın arkasındaki yükleme ekibimiz için de son derece yorucu oluyordu. Elektrikli araçlardaki sarsıntısız işleyişin olabildiğince benzerini yakalayabilmek için tam otomatik şanzıman kullanmak istedik. Elektrikli araçlarda sarsıntı yaratacak dişli sistemleri yoktur ve bu da sürücü için olduğu kadar araçlarda çalışan personel için de büyük bir avantajdır” diye açıklamalarda bulundu.

Bir şoför ve iki yükleme elemanı olmak üzere üç kişinin çalıştığı 26 tonluk hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonları, Thun’da yaklaşık 21 bin hanenin atığını topluyor. Evsel atıklar, ağır eşyalar, kağıt/karton ve çevreci atıklar gibi farklı toplama işlerini gerçekleştiren bu araçlar, bir yılda yaklaşık 15 bin kilometre yol kat ediyor ve bin 500 saat kadar çalışıyor.