Sektör, Kışı Endişeyle Bekliyor

Sektör, Kışı Endişeyle Bekliyor


Dünya çapında büyük etkisi devam eden Koronavirüs salgınının da etkisiyle Siirt'te otobüslerin boş kaldığını belirten Siirt Otobüsçüler Derneği Başkanı Mehdi Dalgalı, esnafın kışı nasıl geçireceğini bilmediğini dile getirdi.

2020 yılının başlangıcından bu yana bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının da etkisiyle daralan pazarın iyice küçüldüğünü dile getiren Siirt Otobüsçüler Derneği Başkanı Mehdi Dalgalı, “Otobüsçü zaten kış ayları geldiğinde iş yapamazdı ve kendini kozasına kapatarak yazın gelişini beklerdi. Şimdi bir yaz dönemini de kazançsız kapattıktan sonra kışa girmek otobüsçüyü çok derin etkiledi. Esnafımız artık önümüzdeki yaza nasıl çıkacağını bilmiyor. Çıksa bile önümüzdeki yazın bize neler getireceğini bilmiyoruz. Bu elbette global bir sorun, bütün dünya 2021 yılının yazında neler yaşayacağımızı merak ediyor ve planlama yapamıyor. Biz de aynı durumdayız yani geleceğe yönelik planlar yapamıyoruz. Geçen yılın sonunda 2020 yazına dair bambaşka planlarımız vardı ama ne yazık ki hiçbirini yapamadık” dedi.

“Bilet fiyatlarında rekabet eden, sektörün kuyusunu kazmış olur”

Siirt Otogarı’nda fiyatta rekabetin olmadığını dile getiren Dalgalı, “Bizim otogarımızda yok ama bu yıl Batman ve Diyarbakır’da fiyatta rekabet vardı. Onu da önlemek için bölge dernek başkanlarımızla irtibata geçtik bir araya geldik ve rekabeti sonlandırmak için tarafları bir araya getirdik. Zaten mevzu iletişimsizliktir. İki taraf da oturup mantıklı bir şekilde konuşunca aynı sektörden ekmek yediğimizi, aynı gemide olduğumuzu ve haksız rekabetin bizlere zarar verdiğini fark ediyor. Bu farkındalıkla birlikte de fiyatta rekabet yapmayı bırakıyorlar. Çünkü artık herkes biliyor ki bilet fiyatlarında rekabet ederek kendi kuyumuzu kazmış oluyoruz” diye konuştu.

“Otogar sorunları için Valimizle görüşeceğiz”

Siirt Otogar esnafının sorunlarını da dile getiren Dalgalı, “Otogarımızın klimaları ve ısıtma sistemleri arızalı. Bu konuyu belediye yönetimi ile görüşeceğiz. Kayyumdan dolayı şu an için Sayın Valimiz görevde. Kendisiyle en kısa zamanda bir görüşme ayarlayıp sorunların ivedilikle çözülmesi için çalışmalar başlatacağız. Biz kendisinin de bizi anlayışla karşılayacağını biliyoruz” dedi.