Sektör Meclisi, Yasal Meslek Birliği Kurmakta Israrcı

Sektör Meclisi, Yasal Meslek Birliği Kurmakta Israrcı


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi olağan toplantısını, pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirdi. Sektör sorunlarının gündeme getirildiği toplantıda, kanunla kurulmuş meslek birliği kurulması konusu masaya yatırıldı ve çalışmalara hız verilmesi kararlaştırıldı.

9 Ekim Cuma günü online olarak gerçekleştirilen toplantı saat 14:00’da başladı. Meclis yönetimi; sektörün 5 sorunu ve 5 çözüm önerisinin değerlendirilmesi, devam eden pandemi süreciyle ilgili sektörün destek talepleri, ilk ve orta öğretimde planlı olarak başlanan yüz yüze eğitim uygulamalarının üniversiteler için de hayata geçirilmesi, kısıtlı kapasiteden tam kapasiteye dönüş ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verilmesi konularını görüştü. Toplantıya; TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, Genel Sekreter Yardımcıları Musa Çaktır, Adnan Değirmenci, Ulaştırma Profesörü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tamer Kıran, Meclis Üyeleri; Nusret Ertürk, Mehmet Öksüz, Suat Sarı, Levent Birant, Ercan Soydaş, Hakan Orduhan, Turgay Gül, Göksel Ovacık, Emre Ak ve İhsan Memiş katıldı.

Mustafa Ilıcalı: “Sektör meclisi icracı bir meclis olmalıdır”

Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi’nin icracı bir meclis haline getirilmesi için toplantıda dile getirilen Toplu Taşıma Kanunu’nun ve Kanunla Kurulmuş Sektör Birliği’nin bir an önce kurulması gerektiğini aktaran Mustafa Ilıcalı, “Meclis yöneticilerimiz bu konularda çok özenli bir çalışma yürütüyorlar. Kendilerine çabaları için teşekkür ediyorum. Sağlık sorunlarının ön plana çıktığı bu günlerde böyle yoğun bir toplantı gerçekleştiriyor olmamız bile bu insanların sektöre düşkünlüğünün kanıtıdır” dedi.

 Mevlüt İlgin: “Kanunla kurulmuş sektör birliği şart”

Toplantıda kanunla kurulmuş sektör birliğinin kurulması gerektiğini dile getiren TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, “Toplu taşıma yasasının önemi zaten malum, hepimiz bunu destekliyoruz. Ancak sektörün örgütlenme ihtiyacı, bu yasa çalışmasının arkasında kalmamalı. İki somut önerimiz var. İlk önerimiz şu; TÜRSAB gibi sektörün bütün bileşenlerini içine alan bir oluşum kurabiliriz. İkinci önerimiz ise şu; Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı bir oda oluşturulabilir. Bu odanın kuruluşu için gerekli şartlar TOBB meclis yasalarında şöyle belirtiliyor; TOBB Meclis Yasaları’nın 5-6 ve 7’nci maddelerine göre yaklaşık bin kadar şirket bir araya gelirse, TOBB yönetiminin ve Sanayi Bakanlığı’nın da izni olursa Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı bir oda oluşturulabilir. Bu maddelere göre biz, Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacıları Odası’nı oluşturabiliriz. Biz TOBB bünyesinde kalmaktan onur duyarız” dedi.

Hasan Yüksel Kurnaz: “B1’de 1 özmala 2 kiralık araç olmalı”

Hasan Yüksel Kurnaz ise, “Pandemi sürecinin başlamasının üzerinden 6-7 ay geçti ve biz devletten sadece KDV indirimi alabildik. Bu indirimin süresi de 31 Ekim’de bitiyor. Bu tarihten sonraki süreç sektörümüz için çok sıkıntılı geçecek. Bu nedenle bu KDV indiriminin Temmuz ayına kadar uzatılması gerektiğini vurgulamalıyız. Aynı zamanda acentacılarımızın da bu KDV indiriminden faydalanması gerek. Sektör meclisi olarak bunları dile getirmeliyiz. Uluslararası Otobüsçüler Derneği adına konuşacak olursam, sektör meclisinden birkaç talebimiz var. Biz artık yurt dışına çalışamıyoruz zaten, pandemi süreci bütün işlerimizi aksattı. D1 belgelerinde 1’e 3 olan özmal/kiralık araç oranı B1 belgelerinde hala 2’ye 1. Biz bunun en az 1’e 2 olmasını istiyoruz. İnsanlar yurt dışına çıkamıyor, zaten zor şartlar altındayken bir de belgeler arasında böyle bir ayrımcılığa maruz kalmak istemiyoruz. Bir de 12 olan araç yaşının en az 15’e çıkarılması gerek. Çünkü esnafımız malum koşullar altında yatırım yapma şansına sahip değiller” diye konuştu.

Mustafa Yıldırım: “Sektör sorunlarını tek yürek olarak aşabiliriz”

Katılımcıların ilettiği sorunları dinleyerek detaylı bilgilendirmeler yapan TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, “Dile getirilen bütün sorunlara katılıyorum. Bu sorunların çözümü için dile getirdiğiniz çözüm önerilerinden ve toplantıya katılım gösterdiğinizden dolayı da hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, tek yürek olarak bütün sorunlarımızın üstesinden geleceğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi.

Ercan Soydaş: “İstanbul modeli yaygınlaştırılmalı”

Toplu Taşıma Kanunu’nun gerekliliğine vurgu yapan Ercan Soydaş ise şehir içi toplu taşıma sistemlerinde İstanbul ve Kayseri modellerinin ön plana çıkarılması gerektiğini belirtti ve “Sektör mensuplarımızın sırtından yolcu sayısı yükünü almak zorundayız. Aksi takdirde şehir içi toplu taşıma sistemlerini sağlıklı bir sisteme oturtamayız. Sektörümüz belediyeler tarafından sürekli öne atılıyor. Çok şikâyet alındığı belirtiliyor ancak biz bu şikayetleri orana vurduğumuzda çok düşük bir istatistik ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.