TOFED, Alibeyköy'deki Krizi İSPARK ile Görüştü

TOFED, Alibeyköy'deki Krizi İSPARK ile Görüştü


Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Yönetimi, Alibeyköy cep otogarındaki yazıhanelerin kepenk kapatmasına neden olan yüksek kira bedelleri için İSPARK Genel Müdür Yardımcısı Zafer Kılıç ile görüştü.

TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin ile Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Özcan ve Resul Kılınç geçtiğimiz hafta İSPARK Genel Müdür Yardımcısı Zafer Kılıç ile bir araya gelerek Alibeyköy otogarındaki esnafın yüksek kiralar nedeniyle kepenk kapatması sorununu değerlendirdi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün şehirlerarası taşımacılara zorunlu olmasından sonra Alibeyköy’ün işlemez hale geldiğini belirten sektör mensupları, ara durak ile cep terminali arasında bir kavram kargaşası yaşandığını belirterek, ara durağın ilk kalkış ve son varış yeri olarak kullanılamayacağını ve giriş çıkış ücreti alınmayıp sadece park ücreti alınabileceğini dile getirdi. Alibeyköy otogarına giriş ve çıkışta alınan 5’er liranın şu an için 20 liraya çıktığını söyleyen TOFED Yönetimi, “Alibeyköy otogarı ara durak düzenine göre çalışmalı yoksa kaldırılmalıdır. Alibeyköy şu an üçüncü boğaz köprüsü kullanılırken otobüsçüler için bir yüktür ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapacağımız çalışmalarla gerçek ara durak statüsüne uygun hale getirilmelidir” ifadelerini kullandılar.

Çözüm için “yolcu transfer merkezi”

Kayseri modelinde olduğu gibi İstanbul’da 33 ilçenin 20’sinde İSPARK’ın park alanları içinde dağınık durumdaki yazıhanelerin, tek çatı altında birleştirilmesi talebini dile getiren sektör temsilcileri şunları aktardı: “Bunu İSPARK ile daha önce görüşmüştük ve ilk adımı İSPARK’ın da desteğiyle avcılarda atmıştık. Bu modele ‘yolcu transfer merkezi’ diyoruz. İSPARK’ın park alanları içerisinde belediyenin de uygun göreceği noktalarda küçük yolcu bilet merkezleri, 7-8 yazıhanelik, her yazıhane 40-50 firmaya bilet kesebilir. Ancak farklı olarak sadece otobüs bileti değil, uçak, tren, gemi biletlerinin de satılacağı bir sistem planlanabilir. Planlanan modelle, Bu 4 taşıma modundaki yolcuların, Havaist modeli gibi bir düzenle ortak servislerle taşınması uygun olur. F1, F2 belgesi alanlar, gerekli şartları yerine getirdiğinde tüm taşıma modlarının biletlerini satabilecek konuma gelebilir. Yolcuların servis hizmetini de İBB Havaist modeline benzer şekilde ücretli olarak yapabilir.”

Talepleri dinleyen İSPARK Genel Müdür Yardımcısı Zafer Kılıç, üzerinde görüş birliğine varılan projeyi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sunmak için sektör temsilcileri ile uzlaşmaya vardı.